Świąteczna jazda z Muzeum Śląskim

 IMG_0263Po ulicach śląskich miast znów jeździ zabytkowy tramwaj, mobilny oddział Muzeum Śląskiego.  Jego pasażerowie mogą obejrzeć wystawę poświęconą obyczajowości, zwyczajom i historii śląskich i zagłębiowskich tradycji wielkanocnych. Jest ona adresowana jest także do także do osób, które w ferworze przedświątecznego szaleństwa będą mogły zatrzymać się na chwilę, wyciszyć i poczuć atmosferę świąt. W tym roku święta wielkanocne  przypadają w tym samym czasie,  zarówno dla wyznawców religii katolickiej, jak i prawosławia. Kolejny wspólny termin będzie dopiero za ponad dziesięć lat. Przejazd tramwajem jest bezpłatny. Rozkład jazdy – www.muzeumslaskie.pl. Kuratorem ekspozycji jest Krystyna Pieronkiewicz – Pieczko.

 IMG_0258Przygotowana w tramwaju ekspozycja prezentuje zwyczaje wielkanocne charakterystyczne dla regionu Śląska i Zagłębia, pokazuje, które tradycje są wspólne, a które nas różnią. Przybliża także widzom świętowanie Wielkanocy przez wyznawców prawosławia. W tym roku święta wielkanocne przypadają w tym samym czasie zarówno dla wyznawców religii katolickiej, jak i prawosławia. Na wystawie prezentowane są ikony, rzeźby oraz fotografie archiwalne. Wielkanoc poprzedzona okresem Wielkiego Postu, to największa uroczystość kościelna, nazywana uroczystością uroczystości.

Zwyczaje wielkanocne  są zespołem obrzędów typowo wiosennych. Mają   charakter wegetacyjny i odzwierciedlają   radość z powrotu wiosny  oraz troskę o przyszłe urodzaje. Stąd obecność symboli życia  (zielona gałązka, bazie, jajko) oraz żywiołów o charakterze oczyszczającym i zabezpieczającym (ogień, woda).  Do dzisiaj przetrwało wiele zwyczajów pogańskich, którym kościół nadał własną interpretację i  włączył  w obrzęd chrześcijańskiego Zmartwychwstania.

Zwyczaje wielkanocne na Śląsku i w Zagłębiu są zasadniczo takie same. Badania pokazują, że wszędzie święcono palmy, pokarmy, zdobiono jajka,  obmywano się w wodzie, adorowano grób pański. Palmy zagłębiowskie bywały bardziej okazałe, zdobione bibułą i kwiatami.  Wszędzie popularne było kraszenie jajek w cebuli czy w młodym zbożu.  Śląsk zasłynął też z jajek drapanych, a Zagłębie ze względu na obfitość sitowia, oklejanych  tym surowcem. Na Śląsku do dzisiaj zachowały się, mające odległą tradycję, wielkanocne procesje konne połączone z modlitwą o dobre urodzaje /Pietrowice Wielkie, Bieńkowice i Sudół (raciborskie) oraz  Ostropa k. Gliwic/; palenie słomianej kukły Judasza w Wielki Piątek / Skoczów/. No i  wielkanocny zajączek, przynosił łakocie tylko śląskim dzieciom.

IMG_0251Śląscy i Zagłębiowscy wyznawcy religii prawosławnej przybywają na uroczystości  Wielkiego Tygodnia do cerkwi pw. św. Wiery, Nadzieji, Luby  i ich matki Zofii w Sosnowcu.. Obchodzą Wielkanoc zawsze po świecie żydowskiej Paschy i w tym roku święta wielkanocne  przypadają w tym samym czasie,  zarówno dla wyznawców religii katolickiej, jak i prawosławia. Kolejny wspólny termin będzie dopiero za ponad dziesięć lat.

Uroczystości  Wielkiego Tygodnia wyglądają w obu wyznaniach podobnie. Celebruje się je trzy dni, podobnie, jak kiedyś w kościele katolickim. W cerkwi  nie buduje się tylko  grobu z figurą Chrystusa, lecz  na podwyższeniu, symbolizującym grób, sytuuje się płaszczenicę – haftowany całun z wyobrażeniem Chrystusa w grobie. Pokarmy, takie same jak w kościele katolickim, święci się zazwyczaj w nocy, po uroczystości Zmartwychwstania. Nabożeństwo Wielkiej Nocy rozpoczyna się o północy, wtedy to płaszczenicę przenosi się do ołtarza, a wierni w uroczystej procesji okrążają cerkiew.

Za tydzień po Wielkanocy obchodzi się święto ku czci zmarłych. Wtedy wierni udają się na groby bliskich. Zanoszą tam  palmę poświeconą w Niedzielę Palmową oraz  święcone jajko. Pozostają na cmentarzu cały dzień, by dzielić radość ze Zmartwychwstania z bliskimi zmarłymi.

IMG_0250Krystyna Pieronkiewicz – Pieczko

 Na wystawie :

  • Ikony  ze zbiorów  Muzeum Śląskiego w Katowicach
  • Rzeźby ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Pracowni artysty Józefa Szypuły z Czechowic- Dziedzic
  • Palmy wykonane na tegoroczny  konkurs „Zagłębiowskie Palmy wielkanocne” organizowany przez Muzeum Zagłębia w Będzinie

 Fotografie zaprezentowane na wystawie :

  • Ze  zbiorów  Muzeum Śląskiego w Katowicach
  • Muzeum Zagłębia w Będzinie
  • Muzeum w Rybniku 
  •  Archiwum Parafii Prawosławnej w Sosnowcu

 Źródło : Muzeum Śląskie

Dodaj komentarz