Pétanque

IMG_1081 -„Pétanque” to jedna z najstarszych gier na świcie. Grali w nią starożytni Grecy, Rzymianie i prawdopodobnie starożytni Egipcjanie. Obecnie w bule gra ponad 100 mln osób. Nazwa wywodzi się ze staroprowansalskiego, gdzie „ped tanca” oznacza stopy wbite w ziemię i złączone razem. W poszczególnych krajach gra ta ewoluowała w różne strony. We Francji grało się w tak zwaną grę prowansalską albo kule liońskie, gdzie rzucało się kule na większą odległość od 15 do 25 m. By dorzucić je tak daleko zawodnicy wykonywali jeden dynamiczny krok przy dorzucaniu swej kuli do „świnki” oraz trzy kroki przy wybijaniu . To wymagało pełnej sprawności. Jeden z prowansalskich zawodników, Ernest Pitiot, ze względów zdrowotnych nie mógł wykonywać tych kroków. Specjalnie dla niego opracowano więc inne zasady. Rzuty wykonywało się bez odrywania nóg od podłoża. Dzięki temu gra ta stała się bardzo popularna – wyjaśniają członkowie sekcji „pétanque” przy Domu Miasta Saint – Étienne, którzy mogą się pochwalić aktualnym tytułem mistrzów Polski.

Czy gra w kule sprawdza się podczas imprez integracyjnych?

Jest to rozrywka w pełni integracyjna. Nie wymaga dużej sprawności fizycznej ani odwagi. Wszyscy świetnie się bawią, bo w czasie gry wiele się zmienia. Najpierw czyjaś kula prowadzi, potem zostaje wybita, cel gry, czyli świnka zostaje przesunięty w nowe miejsce  … .

Proszę w skrócie opowiedzieć o regułach gry?

Chodzi o to by dorzucić kulę najbliżej małej kuli popularnie zwanej świnką. Po francusku nazywa się ona „cochonnet”, czyli prosiaczek. Jeżeli gra się na zewnątrz kulami stalowymi to ta „świnka” jest najczęściej różnokolorowa i wykonana z drewna. Jeżeli gra się w zamkniętych pomieszczeniach „soft-pétangue”, czyli kulami miękkimi to jest ona zwykle pomarańczowa. Chodzi o to by na koniec rozgrywki jak najwięcej kul naszej drużyny znalazło się bliżej niż najbliższa kula przeciwnika. Na początek losuje się na przykład rzutem moneta, która drużyna zaczyna. Ta, która zaczyna albo rysuje kółko albo ma takie plastikowe kółko i z niego rzuca celem gry, czyli „świnką” na odległość od 6-10 m. Później wyrzuca swoją pierwszą kulę. Następnie druga drużyna wyrzuca swoją kulę i sprawdza się czyja kula jest bliżej. Do gry przystępuje drużyna, której kula jest dalej. Ta zaś, która punktuje, czyli jej kula jest najbliżej „prosiaczka” czeka na ruch przeciwnika. Jeżeli przeciwnikowi uda się rzucić kule bliżej albo, gdy uda się wybić kulę przeciwnika następuje zmiana w kółku i rzuca druga drużyna. I tak aż wszyscy wyrzucą swoje kule. Wtedy patrzy się jaki jest plan rozgrywki. Ta drużyna, której kula jest najbliżej „świnki” zdobywa punkty za każdą bulę umieszczoną bliżej „świnki” niż najbliższa jej bula przeciwnika. Rozgrywki prowadzone są w duetach lub tripletach. Każda z drużyn ma do dyspozycji po 6 kul. W jednej rozgrywce można więc zdobyć od 1-6 punktów. Drużyna, który wygrała w pierwszej turze rzuca „świnką” z drugiego końca boiska tym samym rozpoczynając nowa grę. 

Jakie stroje obowiązują podczas rozgrywek?

Przyjmuje się, że należy mieć na sobie spodnie za kolana, bluzeczki z rękawem oraz pełne buty. Czapeczki przydają się podczas rozgrywek na zewnątrz, szczególnie gdy mocno świeci Słońce.

Dziękuję za rozmowę.

 IMG_1082

Dodaj komentarz