Zainwestuj w Chinach

 IMG_1295Już wkrótce odbędzie się jedna z największych konferencji gospodarczych w Europie Środkowej i Wschodniej: „Hong Kong – Guangdong Business Conference in Warsaw 2011”. 27 października do Warszawy przyjedzie kilkuset delegatów reprezentujących biznes i koła rządowe ze Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkong i prowincji Guangdong w Chinach. Spotkanie tej rangi, umożliwiające nawiązanie nowych kontaktów i omówienie wzajemnych inwestycji, odbędzie się w Polsce po raz pierwszy.   

Głównym celem konferencji jest zwiększenie współpracy gospodarczej między Polską, krajami Unii Europejskiej, Hongkongiem i prowincją Guangdong. Impreza ta pomoże potencjalnym inwestorom i partnerom biznesowym w zapoznaniu się z jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się regionów świata i stworzy okazję do nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Przewiduje się, że w wydarzeniu weźmie udział ponad 1000 uczestników. Ponad trzystuosobowa delegacja z Chin i Hongkongu spotka się z przedstawicielami biznesu i środowisk politycznych, nie tylko z Polski, ale także z krajów sąsiedzkich.

„Wyjątkowa pozycja i położenie Hongkongu między Chinami kontynentalnymi i resztą świata, daje polskim firmom możliwość wykorzystania Hongkongu jako platformy umożliwiającej realizację celów biznesowych w Chinach i większy dostęp do chińskiego rynku kontynentalnego” – podkreśla Simon Galpin, Dyrektor Generalny w InvestHK,  odpowiedzialny za promocję inwestycji. W jego ocenie takie możliwości dla polskich firm stwarza szczególnie porozumienie o Bliskim Partnerstwie Gospodarczym pomiędzy Chinami kontynentalnymi i Hongkongiem (CEPA).

Konferencja w Warszawie będzie dziesiątą z serii podobnych imprez organizowanych przez Specjalny Region Administracyjny Hongkong oraz rząd prowincji Guangdong. Do tej pory podobne imprezy miały miejsce w New Delhi (2010), Sydney (2009), Madrycie (2008), Paryżu (2006), San Francisco i Vancouver (2005), Londynie (2004), Tokio i Seulu (2003). Organizatorzy konferencji zdecydowali się na taką formułę spotkania, gdyż bezpośredni kontakt stwarza najkorzystniejsze warunki dla wymiany doświadczeń i zacieśniania relacji biznesowych.

Polska na miejsce konferencji nie została wybrana przypadkowo. W ubiegłym roku wartość transakcji handlowych między naszym krajem i prowincją Guangdong osiągnęła 2,3 miliardów dolarów (wartość transakcji z całą UE wyniosła ponad 90 mld dolarów). Również obroty polskiego handlu z Hongkongiem plasują Polskę wśród strategicznych partnerów biznesowych w tym rejonie świata. W 2010 roku wartość wymiany handlowej pomiędzy Polską i Hongkongiem osiągnęła 877 milionów dolarów i była o 20% wyższa niż w roku poprzednim.

„Kładziemy duży nacisk na to, aby jeszcze bardziej zachęcać polskie firmy do wejścia na nasz rynek i  rozwijania swojej działalności w Hongkongu. Jestem przekonany, że konferencja ta  zaowocuje wieloma wspólnymi projektami” – zapowiada Galpin.

Źródło: Weber Shandwick.

Dodaj komentarz