Kreatywne połączenie mody SAPU i kultury UNESCO

Goście z całego świata, którzy uczestniczyli w Kongresie Sieci Miast Kreatywnych UNESCO, mogli podziwiać kreatywne projekty mody studentów Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru z Krakowa. Było to możliwe dzięki organizacji niezwykłego wydarzenia w czasie uroczystego otwarcia Kongresu w budynku Urzędu Miasta Krakowa.

Więcej zdjęć

Studenci SAPU otrzymali niezwykle interesujące zadanie – mieli stworzyć artystyczne ubrania wykorzystujące motyw szkockiej kraty, która jest wyrazem przyjaźni Krakowa z Edynburgiem. Powstały niebanalne, artystyczne projekty, które pretendowały do miana haute couture. Autorami prezentowanych prac byli młodzi projektanci z SAPU: Klaudia Kuznowicz, Patryk Kaleciak, Kordian Mędrala, Karolina Bochnia, Ewelina Kowal, Angelika Ożdżyńska, Wiktoria Pitala i Dominika Pitala. Autorskie fryzury modelek i modeli stworzył Tomasz Karcz, który w przeszłości również uczył się w SAPU. W wydarzeniu uczestniczyli Jacek Majchrowski – prezydent Krakowa oraz Frank Ross – Lord Provost Edynburga, który był zachwycony projektami i stwierdził, że jego córka na pewno któryś chciałaby założyć.

 

Modelki i modele agencji Reklamex zostali ustawieni niczym żywe rzeźby w różnych punktach zabytkowego budynku Urzędu Miasta Krakowa. Przypominali posągi, które zostały ubrane w nieszablonowe projekty mody. Następnie wszyscy przeszli na wyższe piętro, gdzie przechadzali się wśród gości uczestniczących w after party. W międzyczasie zrobiono wspólne zdjęcie z prezydentem Jackiem Majchrowskim oraz Frankiem Rossem.

Młodzi artyści mody z SAPU zinterpretowali temat krakowskiej kraty w sposób indywidualny, bliski swojej wrażliwości i koncepcji mody. Wykorzystali różne techniki przetwarzania tkaniny, od nadruku po elementy ręczne malowane lub przeszywane. Wszystkie projekty łączyło kreatywne podejście do tematu oraz traktowanie mody jako formy sztuki, wpływającej w sposób istotny na kulturę i społeczeństwo. Na jednym z ubrań na przykład wyszyto mapę Krakowa, na innym dostrzec można było charakterystyczne wieże Kościoła Mariackiego. Stroje powstały pod opieką artystyczną wykładowców SAPU Anny Niemczyk i Wojciecha Bednarza.
Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU istnieje od 1995 roku i należy do najlepszych placówek edukujących projektantów mody w Polsce, o czym świadczą liczne międzynarodowe sukcesy i nagrody. Szkoła jest organizatorem Cracow Fashion Week, który jest realizowany od 9 lat w partnerstwie z Miastem Kraków pod hasłem „Fashion & Ecology”.

Święto architektury i designu w Katowicach. Wystawy, atrakcje, prezentacje i warsztaty dla wszystkich, którzy kochają dobry design i architekturę. Za nami Dni Biznesowe, a dziś i jutro zapraszamy na Dni Otwarte.

Największe wydarzenie poświęcone trendom w architekturze, wzornictwie i nieruchomościach.

Udział w wydarzeniu wzięło 9 tys. gości – architektów, projektantów, przedstawicieli biznesu i władz samorządowych oraz pasjonatów designu. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w debatach 4 Design Days. Zapraszamy na kolejne wydarzenie tego typu już za rok.

Filmik: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=4715448968492640&id=100000827517970

#4DesignDays @Laufen.Polska #kartelbylaufen

Dodaj komentarz