Zamień kontakt na kontrakt

IMG_0311 ‘Wbrew powszechnemu przekonaniu spotkania networkingowe nie są dedykowane natychmiastowemu przekazywaniu rekomendacji’, przeczytałam w jednej z publikacji dr. Ivana R. Misnera, założyciela BNI. Business Networking International to organizacja z wieloletnimi tradycjami. Swym zasięgiem obejmuje dziś cały glob. W czasie ostatniego spotkania BNI Silesia dowiedziałam się także, że dobry mentor to taka osoba, która : chce pomagać innym, ma dobra reputację, czas, energię, najświeższą wiedzę, zdolność do uczenia się, umiejętności menedżerskie, zaś w biznesie za rekomendacją łatwiej zamknąć transakcję, klient jest bardziej lojalny, składa mniej skarg i zażaleń, pozostaje z firma na dłużej i ma doń w większe zaufanie. O szczegóły funkcjonowania BNI zapytałam Jarosława Pietrygę, lidera grupy BNI Silesia.

 IMG_0314Maya M. Kowalczyk : Czym jest Business Networking International ?

Jarosław Pietryga : BNI jest organizacją biznesową. Skupia grupę ludzi, którzy reprezentują różne branże i zawody. W danej grupie jednak może być tylko jedna osoba z danej branży, bo my ze sobą nie konkurujemy. My ze sobą współpracujemy. Ideą BNI jest ‘Giver’s Game’, czyli dający dostaje. ‘Ja pomogę Tobie w biznesie, Ty pomożesz mnie, ja dam Tobie biznes, Ty dasz biznes mnie’.

W jakim kraju narodziła się ta organizacja ?

W Stanach Zjednoczonych. Jej założycielem jest dr Ivan R. Misner. Obecnie na świcie spotyka się naście tysięcy grup, a z których każda spotyka się raz w tygodniu. W przypadku BNI Silesia jest to środa. Spotykamy się o godzinie siódmej rano.

Przed pracą ?

Tak. To najlepsza godzina by spotkać się przy śniadaniu, omówić biznesy, zaprezentować się, powiedzieć czego właśnie poszukujemy. Potem jedziemy do pracy nie tracąc żadnej części dnia. Po pracy każdy myśli raczej o powrocie, a percepcja jest ograniczona.

Na jakie korzyści, prócz dawki pozytywnej energii i porannych rekomendacji, mogą liczyć członkowie BNI ? Czy funkcjonuje jakaś forma wymiany międzynarodowej ?

Tak. Ten kto jest członkiem BNI w Polsce korzysta z kontaktów członków grupy, a prócz tego członkostwo daje mu możliwość wejścia na każde spotkanie BNI na świecie. Przykładowo my z grupy katowickiej możemy wejść na śniadanie biznesowe grupy krakowskiej czy wrocławskiej czy też np. jeden z członków naszej grupy był dwa lata temu w Stanach Zjednoczonych, kolejny przebywał w Berlinie i każdy z nich uczestniczył w wybranych przez siebie spotkaniach biznesowych BNI. Nawiązali bardzo owocne kontakty biznesowe.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Maya M. Kowalczyk

 

 

Dodaj komentarz