Supermodern

 dkny1Większość ubrań definiowane jest poprzez kontekst lub kontekst sposobu w jaki są noszone. W logice prawniczej jest to jedna z dopuszczalnych form interpretacji prawa. Wraz z narastającym tempem postępu naukowo – technicznego  przewartościowaniu i przedefiniowaniu ulega wiele pojęć. ‘Supernowoczesny’ to termin ukuty przez francuskiego antropologa Marca Augé. Współczesność najlepiej definiują ‘nie-miejsca’ (termin wprowadzony do antopologii kulturowej przez Augé). Powstają one w czasach supernowoczesności w wyniku krzyżowania się ze sobą ludzi i informacji z odległych od siebie miejsc i środowisk. Istnieją one poza tradycyjnie rozumianym czasem i przestrzenią. One są ‘wszędzie takie same’. Na najwyższym uniwersalistycznej płaszczyźnie postrzegania za takie ‘nie – miejsce’ można uznać modę.

dkny_intimatesUltility chic’, czyli szyk na codzienny użytek inspiruje się często uniformami i strojami sportowymi. Supernowocześnymi projektantami swych czasów byli/są : Jean Patou, Gabrielle Chanel, Tommy Hilfiger, Ralf Lauren, Calvin Klein, Donna Karan … . Wszystkie te nazwiska – marki kojarzymy z komfortem, wygodą, uniwersalnością i swobodą ruchu. By osiągnąć wszystkie te cele wielu z nich bazuje na modularnych systemach ubioru. Myślenie systemowe to termin, który po raz pierwszy został użyty w książce P.M. Senge ‘Piąta dyscyplina’. Ta to tytułowa 5. dyscyplina integruje pozostałe. Jest to umiejętność postrzegania problemu/organizacji całościowo przy równoczesnym uwzględnieniu części składowych oraz interakcji pomiędzy nimi. Stanowiąc przeciwieństwo paradygmatu redukcyjnego zakłada :

  • przejście od części do całości,  z uwzględnieniem roli części w całości,
  • od struktury systemu do procesów (widzenie ciągłości zmian w czasie),
  • od wiedzy absolutnej do zależnej od układu odniesienia,
  • do nauki jako sieci,
  • od wiedzy pewnej do przybliżonej,
  • od liniowego modelu poznania do sieciowego modelu interakcji,
  • od prawdy absolutnej do stwierdzeń kontekstowych.

Jak wszyscy inni mieszkańcy miast codziennie odwiedzam mnóstwo ‘nie – miejsc’ i podejmuję przeróżne wyzwania. Walczę też z brakiem czasu, przestrzeni fizycznej i natłokiem zdarzeń. Pracuję, chodzę na zakupy, do fitness clubu, spotykam się z innymi na popoludniowych i wieczornych imprezach. Nie zawsze mam czas na wizytę w domu i całkowitą zmianę stroju, a przecież zawsze musi być on dopasowany do okoliczności i modny. Trudno, aby zaś zabierać ze sobą pół szafy. Stąd idealnym rozwiązaniem są na przykład propozycje na przykład Donny Karan.

– To, że jestem kobietą sprawia, że chcę troszczyć się o innych, zaspokajać ich potrzeby i rozwiązywać ich problemy. W tym samym czasie moja artystyczna dusza dąży do piękna, zmysłowego i wizualnego. Tak więc projektowanie to ciągłe wyzwanie mające na celu zharmonizowanie komfortu i luksusu, praktycyzmu z tym co atrakcyjne – twierdzi Donna Karan.

Niezależnie od tego jaka formę przybiera projekt Karan twierdzi, że jego początkiem i końcem jest ciało – jego zmysłowa ekspresja, poczucie bezpieczeństwa i swoboda ruchu.

Nowoczesny system ubioru, według jej koncepcji Karan, opiera się na siedmiu prostych elementach, z którymi współgra mnóstwo wymiennych dodatków. Całość tworzy kompletną garderobę na każdą porę dnia i nocy, odpowiednią na każdy dzień tygodnia, w tym weekendy oraz różne pory roku. – Projektuję dla kobiet i mężczyzn, ludzi z różnych stron świata. Kreatywnej osoby, która nigdy nie wie dokąd porwie ją danego dnia wir życia – wyjaśnia Donna Karan. Dlatego właśnie na metce pojawia się napis ‘Nowy Jork’, który określa tempo, postawę.

Przykładowo DKNY Intimates to bielizna dla kobiet aktywnych ceniących sobie jakość i wygodę. Drzemie w niej energia i duch Nowego Jorku. Kolekcja ta została stworzona na każdą porę dnia. DKNY Intimates to nowoczesny miejski styl !

DKNY Lounge Wear to piękna damska kolekcja stworzona tak by każda jej część pasowała do siebie. Poszczególne części garderoby można dowolnie komponować. DKNY Lounge Wear to kolekcja przeznaczona do użytku domowego, ale nadaje się także idealnie jako odzież sportowo – rekreacyjna, na przykład do fitness clubu czy weekendowy wypad poza miasto. Wysoka jakość tkanin, nowoczesność wzorów, miejski design uwzględniający klasykę, która jest zawsze pożądana w modzie.

 Maya M. Kowalczyk

Dodaj komentarz