Oznakowanie CE-fakty i mity

 W ramach Letniej Akademii Biznesu Enterprise Europe Network zorganizowała szkolenie „Odpowiedzialność za wyrób oraz system jego zgodności w ramach Dyrektyw Nowego Podejścia – kolejne kroki do oznakowania CE”. Poprowadził je Edward Makieła, ekspert z Zakładów Badań i Atestacji „Zetom” im. Prof. F. Stauba w Katowicach Sp. z o.o.

Wprowadzając produkt do użytkowania bądź obrotu należy zbadać jego konstrukcję (zależnie od brzmienia odpowiedniej dyrektywy-dobrowolnie lub obligatoryjnie), a także wdrożyć odpowiedni system jakości (niekoniecznie system zarządzania jakością) zapewniający, iż każda jego sztuka/partia będzie zgodna z konstrukcją.

Prawo wymaga od producentów i pierwszych wprowadzających do obrotu by brali pod uwagę zasady dobrych praktyk, posiadali wiedze na temat aktualnego stanu wiedzy i stosowanych technik i byli w stanie wykonać analizę uzasadnionych oczekiwań konsumentów co do bezpieczeństwa produktu.

Ocena zgodności przed wprowadzeniem do użytkowania lub obrotu to obowiązek prawny.

Każdy produkt musi mieć przeprowadzoną analizę bezpieczeństwa, lecz może zostać uznany za niebezpieczny mimo jego zgodności z odpowiednimi dyrektywami oraz normami zharmonizowanymi. Jeżeli nie ma adekwatnych dyrektyw podstawą oceny zgodności jest dyrektywa o ogólnym bezpieczeństwie produktu.

Przed zakupami warto sprawdzić na stronie UOKiK czy dany produkt nie znajduje się na liście wyrobów niebezpiecznych.

Jeżeli produkt podlega Dyrektywom Nowego Podejścia producent nie może wprowadzić go do użytkowania czy obrotu bez oznakowania CE. Nie jest to oznaczenie certyfikacji, lecz oznakowanie producenta informujące o tym, iż spełnił wszystkie właściwe dyrektywy. Nie każda dyrektywa wymaga udziału jednostek zewnętrznych czy certyfikacji. To oznaczenie jednostek zewnętrznych.

Nadzór rynkowy:

-sankcje decyzyjne (wycofanie czasowe, wstrzymanie, komisyjne zniszczenie-proporcjonalne do wielkości niezgodności oraz zagrożeń),

-sankcje finansowe (grzywny),

-sankcje karne.

Pojęcia powiązane: akredytacja, autoryzacja, notyfikacja, certyfikat zgodności, ocena zgodności, postanowienia norm zharmonizowanych.

Dodaj komentarz