ISO 14001 a prowadzenie biznesu

Do niedawna dbanie o ekologię było uznawane za fanaberię. Dziś na szczęście życie w zgodzie ze środowiskiem staje się normą. Dotyczy to zarówno prywatnych gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw.

Aby poprawić swoje procesy pod kątem ochrony środowiska właściciele prywatnych domów decydują się np. na segregację śmieci, a przedsiębiorstwa na wdrożenie systemu zarządzania środowiskowego ISO 14001. ( http://www.szkolenia.bureauveritas.pl/tematy-szkolen/srodowisko-iso-14001 )

Po co firmie certyfikat ISO 14001?

Norma dotycząca zarządzania środowiskowego została tak stworzona, że bez problemu może ją wdrożyć każda organizacja, nieleżenie od wielkości, branży, warunków kulturowych czy lokalizacji. W dzisiejszych czasach zarówno firmy, jak i prywatni klienci zwracają uwagę na to, czy marki, których produkty kupują prowadzą działalność w zgodzie ze środowiskiem. Posiadanie systemu zarządzania środowiskiem jest więc krokiem w stronę pełnego zaspokojenia wymagań konsumentów oraz kontrahentów. Dodatkowo warto zaznaczyć, że wprowadzenie zasad określonych w ISO 14001 zapewnia zgodność ze wszelkimi wymogami prawnymi dotyczącymi środowiska.

Korzyści ekonomiczne

Wdrażając system zarządzania środowiskowego ISO 14001 organizacja powinna spodziewać się sporych oszczędności. Spadek kosztów prowadzenia działalności wynika ze zmniejszenia zużycia energii oraz zminimalizowania ilości wytwarzanych odpadów. Działanie zgodne z tą normą ISO zmniejsza też koszty związane z różnego rodzaju karami oraz roszczeniami o odszkodowania.

Sprawne zarządzanie

Normę ISO 14001 często wprowadza się do firmy jednocześnie z innymi standardami np.  ISO 9001 (system zarządzania jakością), OHSAS 18001( system zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy), czy standardami w zakresie obsługi klienta. Warto wiedzieć, że wszystkie te normy są kompatybilne wobec siebie, wzajemnie się uzupełniają i wspierają. Kompleksowe wdrożenie zestawu norm ułatwia zarządzanie firmą w wielu obszarach.

Dodaj komentarz