Wrażliwa

 Kuracja_Bandi_fpSkóra wrażliwa to skóra nadreaktywna. Wrażliwość może mieć uwarunkowania genetyczne. Dziedziczna skóra wrażliwa jest zwykle cienka i delikatna. W okresie pokwitania wykazuje skłonność do powstawania  zaczerwienień, wyprysków i krost. Nadwrażliwość skóry ma także przyczyny wtórne i jatrogenne (po leczeniu). Może ją wykazywać każdy rodzaj cery.

– Linia ‘’Delicate Care’ przeznaczona jest dla cer wrażliwych, łatwo ulegających podrażnieniom. Preparaty te zaleca się także jako pielęgnacje domową po drażniących zabiegach. Na przykład po mikrodermabrazji preparaty z tej linii ucisza skórę, odbudują warstwę hydrolidową. Zaleca się je także osobom ze skórą atopową – wyjaśniała podczas 23. Międzynarodowego Kongresu LNE & SPA Aleksandra Stanulewicz, ekspert firmy ‘Bandi’.

Wystawianie twarzy na działanie ekstremalnych temperatur bez odpowiedniego zabezpieczenia może sprawić, że skóra normalna stanie się nadpobudliwa i zacznie wykazywać tendencje do podrażnień. Podobne skutki wywołują duże amplitudy temperatur, znaczne obniżenie wilgotności oraz skażenie powietrza i wody. Do najczęstszych czynników zewnętrznych, które powodują, że osoby ze skórą normalną nagle zaczynają odczuwać dyskomfort w postaci zarumienienia czy pieczenia należą również alkohol, kawa, pikantne i gorące potrawy, palenie papierosów, czynniki hormonalne, pocenie się, zmęczenie, emocje i stres. Nadwrażliwość ma ścisły związek z osłabieniem i zanikaniem ochronnej hydrolipidowej warstwy skóry.

Źródłem podrażnienia może być niedostosowany do potrzeb kosmetyk czy zabieg kosmetologiczny. Zamiast wody i alkalicznego mydła do mycia twarzy lepiej użyć płynu micelarnego do oczyszczania skóry wrażliwej i delikatnej, skłonnej do podrażnień. Preparat taki nie zawiera drażniących substancji myjących ani alkoholu. Kuliste struktury – micele idealnie usuwają makijaż nie wywołując podrażnienia ani pieczenia oczu. Powierzchnia skóry wrażliwej ma tendencje do łuszczenia się. By była znów gładka 1-2 razy w miesiącu można wykonać piling, najlepiej subtelny. Osobom o cerze wrażliwej nie poleca się scrubów mechanicznie ścierających martwe komórki. Zamiast tego można nałożyć na twarz piling enzymatyczny. Enzymy szybko rozpuszczą martwe komórki nie wywołując podrażnień, gdy przed nałożeniem preparatu na twarzy zrobi się kompres z gazy namoczonej w wodzie o temperaturze 38 stopni C.

Delikatny cienki naskórek wyklucza stosowanie kosmetyków z  silnymi kwasami owocowymi o pH około 4, retinaldehydami czy alkoholem. Poleca się natomiast preparaty hipoalergiczne, łagodzące o bogatej konsystencji zawierające w swym składzie także składniki aktywne przeciwdziałające podrażnieniom. – Linia ‘’Delicate Care’ przeznaczona jest dla cer wrażliwych, łatwo ulegających podrażnieniom. Preparaty te zaleca się także jako pielęgnacje domową po drażniących zabiegach. Na przykład po mikrodermabrazji preparaty z tej linii ucisza skórę, odbudują warstwę hydrolidową. Zaleca się je także osobom ze skórą atopową – wyjaśniała podczas 23. Międzynarodowego Kongresu LNE & SPA Aleksandra Stanulewicz, ekspert firmy ‘Bandi’. Lekki krem z wyciągiem z alg morskich nie tylko przywróci skórze odpowiedni poziom nawilżenia i sprawi, że znów stanie się ona miękka i elastyczna, ale przede wszystkim ukoi i złagodzi podrażnienia. Znacznie szybszy, silniejszy i bardziej długotrwały efekt przynosi stosowanie kuracji łagodzącej na bazie D-panthenolu, alantoiny, skwalenu roślinnego, wyciągu z arniki i kasztanowca oraz kiełków pszenicy. Niezależnie od tego jaką ma się cerę okolice oczu wymagają specjalistycznej pielęgnacji. Osoby z cerą wrażliwą winny wybierać preparaty dedykowane cerze wrażliwej, np. : żel kawiorowy na bazie wody morskiej, która ma skład bardzo zbliżony do ludzkiego osocza. Kosmetyki oparte na bazie morskich składników, szczególnie zaś te, które faktycznie zawierają głębinową wodę morską, są akceptowane przez naszą skórę i przyjmowane jak substancje własne. Są one ucieleśnieniem holistycznej filozofii thalassoterapii (gr. thalassa oznacza 'morze, ocean’).

Skóra wrażliwa to także skóra z łojotokowym zapaleniem skóry lub tez zbyt długo i intensywnie traktowana bardzo wysuszającymi środkami przeciwtrądzikowymi. Chodzi tu zarówno dermokosmetyki, jak i środki farmaceutyczne. Prócz kuracji zaleconej przez lekarza dermatologa konieczna jest dodatkowo pielęgnacja preparatami o charakterze oczyszczającym i ściągającym – kremy, toniki, serum (np. krem 2 w 1, czyli złuszczająco – wygładzający i oczyszczający). By zmniejszyć ryzyko podrażnień warto postawić na takie, które nie zawierają w swym składzie ani barwników ani konserwantów. W tej roli doskonale sprawdzają się certyfikowane kosmetyki organiczne, np. EQUAVIE. Zawierają gamę ekstraktów z roślin, minerałów ziemi i aktywnych składników morskich, które firmy pozyskują z własnych hodowli i upraw. Wyselekcjonowany skład zapewnia najwyższą kosmetyczną skuteczność. Osoby z cerą szczególnie wrażliwą i alergiczną winny wybierać linie hipoalergiczne. W przypadku skóry skłonnej do podrażnień może dojść do miejscowej reakcji na działanie substancji drażniącej. Alergia zaś występuje przy każdorazowym użyciu preparatu mającego w swym składzie substancję uczulającą – alergen.

Każde podrażnienie naskórka wywołuje powstanie w jego komórkach nadmiaru wolnych rodników. Te zaś odpowiedzialne są za niszczenie sieci włókien kolagenu i elastyny. Stąd skóra wrażliwa starzeje się szybciej. By tak się nie działo warto otoczyć ją szczególnie troskliwą opieką. Prócz pielęgnacji domowej zdrowy, piękny wygląd skórze wrażliwej przywrócą m.in. zabiegi laserowe, które wpływają pozytywnie na gospodarkę lipidową i zlikwidują stan zapalny, IPL, zabiegi z czystym złotem w nanotechnologii, mezoterapia bezigłowa, pilingi kawitacyjne, sonoforeza oraz mikrodermabrazja.

 Maya Kowalczyk

Dodaj komentarz