Słodkiego miłego życia…

Deser to danie kończące posiłek. Przysłowiowa ‘kropka nad i’. Słowo to wywodzi się z języka francuskiego, gdzie ‘desservir’ oznacza ‘czyścić stół’. Największe tryumfy deser święcił w XVIII i XIX – wiecznej Europie. ówczesne elity pragnęły żyć w przepychu, a dostępność mąki i cukru rafinowanego rosła. Na hucznych bankietach organizowanych przez europejską arystokrację w porze deseru stoły uginały się od wyrobów cukierniczych – tortów, ciast, ciasteczek, tart, bezów, kremów, puddingów, budyni, flanów, galaretek, świeżych owoców, lodów, jogurtów … . Przyozdabiano je wymyślnymi dekoracjami przygotowywanymi na bazie cukru i różnych ciast.

Zgodnie z wielowiekową tradycją w Europie Środkowej i Północnej,  w tym w naszej rodzimej, polskiej kuchni, na deser podaje się wiele wyszukanych ciast. Osobiście uwielbiam serniki.

Deser, z pewnością, potrzebny jest do życia. Tradycja  naszej rodzimej kuchni każe podawać desery zimne lub ciepłe, ale słodkie. By przyjemnościom podniebienia stało się zadość, a jednocześnie obwód w pasie nie powiększał się najlepiej sięgać po desery lekkie, mniej kaloryczne i ograniczać wielkość spożywanych porcji. Sprytnym wybiegiem jest deser podawany na zimno. Mrożoną potrawę organizm musi bowiem ogrzać do temperatury ciała. Zużywa więc na ten proces część otrzymanej wraz z pożywieniem energii.

Podobno lody to przysmak znany i uwielbiany już  IV w. p.n.e. Na życzenie cesarza Neron przygotowywano je ze śniegu sprowadzanego z wysokich gór mieszanego z sokami owocowymi oraz miodem. W XIII w. słynny podróżnik Marco Polo rozpropagował w Europie, przywiezione z Chin, przepisy na lody na bazie wody i mleka. Współczesne badania naukowców z Instytutu Psychiatrii w Londynie dowiodły, że lody uaktywniają neurony w przedniej części kory mózgowej. Te  tak zwane obszary przyjemności odpowiadają za emocje i poczucie szczęścia. Reakcje na lody przypominają więc reakcje na widok bliskiej i lubianej przez nas osoby. Warto więc pofolgować sobie od czasu do czasu i zjeść na deser … lody.

Lody to jeden z najtłustszych deserów. Jednak nawet najcięższą ‘bombę kaloryczną’ można rozbroić. Wystarczy wybrać w sklepie te w wersji ‘light’ lub przygotować je z odtłuszczonego mleka i śmietany. Najlepiej kawowe, i to na bazie zielonej kawy. Takie lody dodają sił witalnych i są jednym z najsłodszych źródeł przyjemności. Jednocześnie ich niska temperatura i zawarta w nich zielona kawa wspomagają odchudzanie, zaś potas zawarty w listkach mięty reguluje równowagę wodną organizmu i pomaga w usuwaniu produktów przemiany materii.

Mleczne lody mokka

Składniki :

3 żółtka

7, 5 dag cukru

1 laseczka wanilii

0, 25 l odtłuszczonego mleka

0, 25 l odtłuszczonej śmietany

2 łyżki likieru mokka

2 łyżki naparu z zielonej kawy

liście mięty do dekoracji

Przygotowanie :

Żółtka utrzeć z cukrem. Dodać drobno pokrojoną i roztartą wanilię oraz mleko. Podgrzewać na wolnym ogniu, a następnie ubijać aż powstanie masa o gęstej konsystencji. Ciągle mieszając dodawać likier mokka oraz napar z zielonej kawy. Ostudzić. Powoli dodawać ubitą śmietanę. Mrozić w zamrażarce 2 – 3 h w szczelnie zamkniętym naczyniu by nie straciły smaku, aromatu i nie przesiąkły obcym zapachem. Przełożyć do pucharków i udekorować listkami mięty.

Smacznego !

By móc bez obaw o dodatkowe kilogramy zjeść nieco większą porcję zimnego deseru lepiej przygotować coś jeszcze mniej kalorycznego, na przykład sorbet lub deser na bazie mrożonego odtłuszczonego jogurtu.

Budyń mleczno-grysikowy

Składniki :

0, 5 l odtłuszczonego mleka

5 dag masła

szczypta soli

6 dag cukru

4 żółtka

20 dag grysiku

4 białka

sezam i orzechy do dekoracji

Przygotowanie :

Dodać do mleka szczyptę soli. Gotować na wolnym ogniu ok. 10 minut. W trakcie gotowania, stale mieszając dodawać grysik. Utrzeć masło, cukier i żółtka na pulchną masę, a następnie powoli wlać do niej ugotowany grysik. Z białek ubić pianę i wlać do uprzednio przygotowanej masy. Wymieszać. Można udekorować dżemem lub konfiturami o obniżonej zawartości cukru. Uprażyć sezam. Udekorować budyń ziarnami sezamu i orzechami.

Smacznego !

  style=

Sorbet cytrynowy z jogurtu

Składniki : 12, 5 g cukru trzcinowego

0, 25 l odtłuszczonego jogurtu

0, 25 g soku z cytryny

szampan

do przybrania : plasterki cytryny, paseczki skórki z cytryny

Przygotowanie :

            Wsypać cukier do wody. Podgrzewać mieszając aż cukier się rozpuści. Po ostudzeniu tak przygotowanego syropu wlać sok z cytryny. Wymieszać, a po ostudzeniu wlać do woreczków/pojemniczków na lód. Wstawić do zamrażarki na 2 – 3 h. Po wyjęciu z lodówki kostki drobno pokruszyć. Ułożyć w pucharkach i zalać szampanem. Przybrać plasterkami cytryny i skórką cytrynową.

            Smacznego !

 

            Koktajl bananowo – truskawkowy z jogurtem

            Składniki :

            1 banan

            150 g truskawek

            240 ml soku ze świeżych pomarańczy

            120 ml odtłuszczonego jogurtu

            2 kostki lodu

            miód do smaku

liście mięty do dekoracji

            Przygotowanie :

            Owoce umyć i pokroić – banana w plasterki, truskawki w ćwiartki. Włożyć do szczelnie zamykanego pojemnika i włożyć na 2 – 3 h do zamrażarki. Po wyjęciu dodać pozostałe składniki i zmiksować do uzyskania gęstej, kremowej masy.

            Smacznego !

            Bardzo smaczny, zdrowy i mało tuczący jest ryż z migdałami czy budyń grysikowy. Warto pamiętać by użyć składników o zredukowanej zawartości tłuszczów i cukrów. Idealnie nadają się więc do tego celu odtłuszczone mleko czy dżem o zredukowanej zawartości węglowodanów. Cukier można też zastępować słodzikiem lub miodem.

 

Ryż na mleku

            Składniki :

            0, 5 l mleka odtłuszczonego

            7 dag ryżu

            6 dag masła

            0, 5 łyżeczki cynamonu

            0, 5 łyżeczki cukru trzcinowego lub 1 łyżeczkę miodu

            4 łyżeczki dżemu

            czekolada dekoracyjna

budyń

galaretka

            Przygotowanie :

            Do mleka dodać szczyptę soli, zagotować. Dodać umyty i sparzony ryż. Gotować na wolnym ogniu około 30 minut. Ostudzić. Stopić masło. Dodać cukier, cynamon. Wymieszać z ryżem. Udekorować łyżeczką dżemu, budyniem i galaretką.

            Smacznego !

 

Co kraj, to obyczaj. Jednak ja mam kota na punkcie mleka więc moje desery zawsze obfitują w produkty mleczne. Mleko i przetwory mleczne są źródłem łatwo przyswajalnego wapnia, wysokowartościowego białka i witamin z grupy B oraz witamin A i D – dlatego spożywam je codziennie by moja dieta była pożywna, zdrowa i smaczna.

A, gdy mam ochotę na coś wytrawnego sięgam np. po kanapkę z serem pesto-zielonym lub czerwonym.

 /></span></p>
</div>
</div>
<div class=

Dodaj komentarz