Kronika Alternatif Turistik

 alternatif_turistik_17 maja – 23 lipca, 2011

 realizacja: Marcin Doś, Radek Ćwieląg, opieka merytoryczna: Stanisław Ruksza

 wycieczki, projekcje filmowe, pikniki, rowery, gry, edukacja, turbogolf, koncerty, książki i mapy …

 program (uaktualniany na bieżąco):

7 maja (sobota), godz. 11:00wycieczka rowerowa „Katowice – pozostałości Huty Kościuszko w Chorzowie (zwiedzanie zamkniętego terenu z przewodnikiem) – Bytom”, spod Biura ESK Katowice 2016 (Pl. Sejmu Śląskiego 2)

zapisy : radoslaw.cwielag@kronika.org.pl

 7 maja (sobota) godz. 19:00 – otwarcie wystaw w Kronice (Piotr Wysocki, Marek Wasilewski, Szymon Kobylarz) + koncert 8rolek + otwarcie bytomskiego Klubu ESK Katowice 2016 + after party i dj set Bartka Hilszczańskiego

 wytapia się powoli w czeluściach wielkich hal

i duszę nam niewoli, mocna jak stal

fabryczna miłość

Kapitan Nemo

 ALTERNATIF TURISTIK 2011 stanowi rozwinięcie i czasową reaktywację programu „Alternatif turistik czyli uśmiech z destrukcją w tle” rozpoczętego przez bytomską Kronikę w 2009 roku i kontynuowanego w 2010 roku. Projekt zakłada partycypację odbiorców i składa się z książki „Indunature”, alternatywnych map Śląska, efemerycznych wystaw i projekcji, wycieczek, spotkań, koncertów, warsztatów, pikników, wypożyczalni rowerów, bezproduktywnego (?) krążenia po miejscach zapomnianych, odnawiania usuwanych znaczeń (m.in. tradycji robotniczej), lenistwa…

Nacisk położony zostaje na stworzenie nowej, równoległej mapy Śląska, wykorzystującej miejsca na co dzień niezauważane, tropiącej postindustrialną architekturę oraz jej „cichych” użytkowników. Oglądanie wymaga podróży po całym Górnym Śląsku, które ułatwią: tramwaje, minibusy, wypożyczalnia rowerów oraz specjalne „guided tours” – wycieczki z przewodnikiem, skoncentrowane na poszczególnych częściach projektu.

 Alternatif Turistk porusza się po krainie Indunature.

Centralnym punktem jest nadal „Indunature” Marcina Dosia – wizualna książka przygodowa, przewodnik pod hasłem alternatywnego spojrzenia na Górny Śląsk, a zarazem próby lifestylowego researchu  regionu, z jego subkulturowym potencjałem.

 ALTERNATIF TURISTIK” ma charakter „performatywny”. Główną część stanowią wycieczki z przewodnikami i artystami po Górnym Śląsku. Każdego dnia zmieniać się będzie miejsce, które gościć będzie „moduły performatywne”. Indunature 2011 jest propozycją projektu mobilnego, w którym publiczność miejscowa może się wcielać w rolę gospodarzy wydarzenia. Planowane są m.in. pikniki: Widoki na bloki, Piknik na hałdzie; alternatywne wycieczki np. „Przecieranie alternatywnych szlaków rowerowych”, „Węzeł”, „Trasa Żydowska”, „Śląsk oczami Hiszpana”, Huta Katowice, Huta Kościuszki, „Wycieczka sytuacjonistyczna”, „Wycieczka kolejowa”; edycja płyt – słuchowisk „Nowe legendy śląskie”; projekcje filmowe; mapy Śląska przygotowane do odbycia wycieczek i innych celów; wypożyczalnia rowerów; crossgolf i turbogolf; „ciche ustawki” – spontaniczne wypady (info w Kronice) np. SBB – Szlakiem Boskich Barów oraz Last Minute – jeżeli będą coś wyburzać; trasy proponowane na własną rękę m.in.: pociągiem do Mysłowic i powrót tramwajami; slum tour, trasy nr 6 i 19 z Bytomia przez Chorzów do Katowic i z powrotem.

Program może ulegać zmianom (pogoda, sprzęt, energia ludzka bądź jej brak itd.). To jest ALTERNATIF TURISTIK ! Dowiaduj się na bieżąco w Biurze ESK Katowice 2016 i bytomskiej Kronice!

 INDUNATURE 2011 jest zarazem długofalowym, multidyscyplinarnym programem  (architektura, sztuki wizualne, muzyka, moda, sporty ekstremalne, chill-out), oswajającym alternatywny styl życia, strategie kulturowe dla Górnego Śląska oraz kształtowanie jego nowej i odważnej wizji tożsamościowej.

W planach dalszych projektu są m. in.: plaża, pole namiotowe, postindustrialny hostel, mapy miast śląskich, adaptacje postindustrialnej architektury na nowe przestrzenie publiczne (nie na użytek deweloperów lecz ludzi).

 © projekt INDUNATURE, 2011: Dominik Cymer, Radek Ćwieląg, Marcin Doś, Stanisław Ruksza

Dodaj komentarz