Gdzie z tą sztuką !

 csw_let‘Gdzie z tą sztuką !’ to warsztaty prowadzone przez Marię Parczewską z Laboratorium Edukacji Twórczej przy CSW Zamek Ujazdowski Warszawa. Centrum Sztuki Współczesnej powstało w 1985 roku. Mieści się ono w odbudowanym przed 20 – tu laty późnobarokowym Zamku Ujazdowskim, usytuowanym na miejscu XIII – wiecznego grodu książąt mazowieckich. Centrum jest miejscem tworzenia, prezentacji i dokumentacji sztuki najnowszej we wszystkich jej przejawach i aspektach. Istotą programu Centrum jest ukazywanie różnorodnych dyscyplin sztuki współczesnej w procesie ich przemian, w momencie reagowania na aktualne zjawiska kulturalno – cywilizacyjne we współczesnym świecie.

 IMG_1195– Od 20 lat razem z Januszem Byszewskim prowadzimy Laboratorium Edukacji Twórczej przy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Centrum to miejsce, które zostało stworzone z potrzeb i zainteresowań duchowych Janusza i Wojtka Krukowskiego. Myśmy przyszli do niego z Wojtkiem właściwie jednocześnie do Centrum. On odszedł w kwietniu na emeryturę. Ja zostałam. Trochę jest mi go brak, bo jego osoba zdecydowanie odcisnęła piętno na tej instytucji. Piętno własnej osobowości, własnego stylu zarządzania, który polegał na pływaniu na głęboką wodę. Wszyscy, którzy byli wokół niego i podjęli się tego zadania penetrowania się coraz głębszych rewirów. Myślę, że to jakie Centrum było na początku, jak się rozwijało zawdzięcza to też takiej otwartości na współpracę zespołową. Jako twórca doskonale rozumiał jakie znaczenie ma wolność – mówiła na wstępie warsztatów Maria Parczewska, kurator w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. – Słowo ‘twórczy’ w Laboratorium Edukacji Twórczej oznacza postawę przełamywania stereotypów w myśleniu i w działaniu. Twórczość jest zmianą. […]. Ważna jest także praktyka i doświadczenie, a także, przynajmniej dla mnie, refleksja, która za pewnymi ruchami i działaniami artystycznymi stoi. […]. Tak należy aranżować sytuacje twórcze by mogło dojść do tego dialogu. Znajoma opowiadała mi, że położyła kiedyś folię bąbelkowa w galerii po to by spowolnić ruch. Ja także tak uważam, że warunkiem zobaczenia jest zatrzymanie się – wyjaśniała dalej.

Po krótkim wstępie uczestnicy warsztatów wzięli udział w małych doświadczeniach do przeprowadzenia których niepotrzebny był ani wielki talent ani wielkie zdolności plastyczne. Ich celem jest wskazanie sposobów ekspresji, po które ludzie nie uznani nigdy za szczególnie utalentowanych artystycznie nie sięgają na co dzień w obawie przed kompromitacją. Pierwsze zadanie polegało na napisaniu własnej definicji słowa sztuka. Uczestnicy warsztatów mieli także okazję zapoznać się z definicjami tego słowa podanymi przez wybitnych twórców. Mnie bardzo spodobała się ta autorstwa Andy’ego Warhola, która mówiła iż : ‘Sztuka to biznes, a wielka sztuka to wielki biznes’. Kolejne zadanie polegało na wypisaniu na małych kartonikach kilkunastu słów kojarzących się z pojęciem czas, a następnie wspólnym ułożeniu ich na podłodze tak by wyrazy o podobnym znaczeniu znajdowały się w linii poziomej, a te różniące się znaczeniem w linii pionowej. W dalszej części uczestnicy warsztatów dobrali się w pary. Mnie przypadł zaszczyt współpracowania z prowadzącą, samą Marią Parczewską. Każda z osób pracujących w parze miała za zadanie stworzyć, przy pomocy określonych narzędzi i rekwizytów, dzieło obrazujące wybrane przez siebie słowo związane z czasem. Miało być to słowo wybrane spośród wszystkich tych ułożonych wcześniej na podłodze. Następnie autor dzieła opowiadał osobie z pary o swych intencjach i procesie twórczym, odpowiadał na zadawane mu pytania. Na koniec role odwróciły się. Nie autor kreacji, lecz współpracująca z nim osoba opowiadała o niej innym uczestnikom warsztatów.

 Maya Kowalczyk

 Autorka ukończyła  Uniwersytet Medyczny w Katowicach, podyplomowo zarządzanie i marketing na rynkach zagranicznych GWSH / Europäische Akademie für Führungskräfte Stuttgart, handel zagraniczny na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, The American Academy Kaplan oraz studia magisterskie na kierunku zarządzanie, specjalność zarządzanie przedsiębiorstwem europejskim w Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania w Katowicach ( dyplomy z wyróżnieniami ).

 

 

 

Dodaj komentarz