Guerlain to jedna z najstarszych perfumerii świata. Ma szerokie grono lojalnych klientów i cieszy się estymą w przemyśle perfumeryjnym. Ze względu na fakt, że popularnymi akordami zapachów Guerlain są wanilia i bursztyn często mówi się, iż są one inspirowane zapachami wyrobów cukierniczych. ‘Guerlinade’ to nazwa słynnego flagowego akordu obecnego w większości zapachów tej marki. Perfumy o takiej samej nazwie pojawiły się na rynku w roku 1921. Zapraszam także do obejrzenia galerii zdjęć poświęconej historii tej marki – business-relations.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=320:guerlain-ponad-300-zapachow&catid=48:wizerunek&Itemid=79
Początki
Dom Guerlain został założony w roku 1828 kiedy to Pierre-François Pascal Guerlain otworzył swą perfumerię przy 42, rue de Rivoli w Paryżu. Pierre-François, założyciel i pierwszy perfumiarz, komponował i wytwarzał zapachy z pomocą swych dwóch synów Aimé oraz Gabriela. Dzięki zdobytej renomie i znajomościom w wyższych sferach po 12 latach od założenia pierwszego sklepu otworzył kolejny. Od roku 1840 flagowa perfumeria Guerlain mieściła się przy 15, rue de la Paix. Stworzona przez niego marka zaczęła liczyć się na paryskiej scenie mody. Trzynaście lat później Pierre-François odniósł kolejny wielki sukces kreując ‘Eau de Cologne Impériale’. Zapachowi temu zawdzięcza także tytuł Oficjalnego Perfumiarza Jej Królewskiej Mości. Odtąd tworzył perfumy m. in. dla brytyjskiej królowej Wiktorii i hiszpańskiej królowej Izabeli II.
Druga generacja
Po śmierci Pierre-François w roku 1864 przedsiębiorstwo trafiło w ręce jego synów. Bracia podzielili miedzy sobą funkcje zarządcze i głównego perfumiarza. Gabriel zajął się zarządzaniem i ekspansją firmy, zaś Aimé został jej głównym ‘nosem’. Do tradycji Domu Guerlain stało się przekazywanie sobie z pokolenia na pokolenie także tej ostatniej roli. Aimé Guerlain wykreował wiele klasycznych kompozycji, w tym : ‘Fleur d’Italie’ (1884 r.), ‘Rococo’ (1887 r.) oraz ‘Eau de cologne du coq’ (1894 r.). Jednakże wielu twierdzi jednak, iż jego największym dziełem był zapach ‘Jicky’ (1889 r.).
Trzecia generacja
Biznes przeszedł we władanie synów Gabriela Guerlain : Jacquesa i Pierre Guerlain. Jacques został trzecim z kolei mistrzem perfumiarzem. Był on autorem wielu klasycznych kompozycji Guerlain, które nadal cieszą się renomą w nowoczesnym przemyśle perfumeryjnym. Wiele stworzonych przez niego perfum jest ciągle obecne na rynku i dobrze się sprzedaje. Do jego słynnych i popularnych kreacji należą m.in. : ‘Eau du Coq’ (1894 r.), ‘Mouchoir de Monsieur’ (1904 r.), ‘Après L’Ondée’ (1906 r.), ‘L’Heure Bleue’ (1912 r.), ‘Mitsouko’ (1919 r.) oraz flagowy zapach marki Guerlain ‘Shalimar’ (1925 r.). Jacques Guerlain skomponował, ciężki, orientalny zapach, ‘Vol de Nuit’ (1933 r.) by oddać hołd Antoine de Saint-Exupéry Jacques i lotnictwu francuskiemu. ‘Ode’ (1955 r.), kwiatowe perfumy podobne do ‘Joy’ Jean’a Patou, to jego ostatnią kompozycja zapachową. W jej stworzeniu pomagał mu wnuczek, wówczas 18 – letni Jean – Paul Guerlain.
Czwarta generacja
Jean-Paul Guerlain był ostatnim głównym perfumiarzem wywodzącym się z rodziny Guerlain. Jest on autorem klasycznych zapachów męskich : ‘Vétiver’ (1959 r.) i ‘Habit Rouge’ (1965 r.). Ten ostatni uważany jest przez wielu za pierwszy męski zapach orientalny. Jean-Paul Guerlain stworzył także takie kompozycje zapachowe jak : ‘Nahéma’ (1979 r.), ‘Jardins de Bagatelle’ (1983 r.), ‘Samsara ‘(1989 r.), a w latach 90. ‘Héritage’ i ‘Coriolan’.
Po jego odejściu na emeryturę w roku 2002 funkcja ‘głównego nosa’ marki przestała być pełniona przez przedstawicieli kolejnych pokoleń rodziny Guerlain.
Guerlain / LVMH Group
Po przejęciu w roku 1994 firmy Guerlain przez LVMH perfumy sygnowane tą markę są tworzone przez perfumiarzy spoza rodziny Guerlain. Perfumiarzami tymi byli :
-
Mathilde Laurent – skomponowała ‘Pamplelune’ (1999 r) i ‘Shalimar Light’ (2003 r.). Autorstwo tego ostatniego zapachu zostało jednak ostatecznie przypisane Jean-Paul Guerlain i po zmianie formuły, w roku 2004 r., został on ponownie wypuszczony na rynek.
-
Jean-Paul Guerlain nadal pełni funkcje doradcze. Jest konsultantem zarządu zarówno w sprawach projektowania zapachów, jak i doboru składników.
-
Maurice Roucel, od 2006 r. pracujący w nowojorskim oddziale ‘Symrise’, skomponował ‘L’Ins tant de Guerlain’ (2004 r.) oraz ‘Insolence’ (2006 r.).
-
Thierry Wasser, szwajcarski perfumiarz pracujący wcześniej dla ‘Firmenich’ został mianowany perfumiarzem Guerlain w połowie 2008 r. Przed objęciem tego stanowiska stworzył dla Guerlain zapachy : ‘Iris Ganache’ (2007 r.) i ‘Quand Vient la Pluie’ (2007 r.). Wasser ściśle współpracuje z Sylvaine Delacourte, Dyrektorem Artystycznym marki Guerlain.
Słynne perfumy :
-
Jicky (1889 r.) : nazwa pochodzi od przydomka bratanka Aimé Guerlaina – Jacquesa lub imienia dziewczyny, w której Aimé zakochał się podczas pobytu w Anglii. ‘Jicky’ odniosły sukces, gdy pojawiły się na rynku. Po dziś dzień ich popularność nie maleje. Okrzyknięte pierwszym ‘nowoczesnym’ zapachem zawierającym składniki syntetyczne (wanilinę i kumarynę) uważane są przez niektórych za typowego przedstawiciela grupy ‘fougère’ (fr. paproć). Mimo, że są promowane przez Guerlain jako zapach kobiecy stały się równie popularne wśród mężczyzn.
-
Après L’Ondée (1906 r.) : Ich nazwa oznacza ‘po ciężkim (letnim) deszczu’. Stanowią reminiscencję gorzkich migdałów. Kompozycja ta zawiera fiołka, różę, kwiat głogu oraz nuty hesperydowe.
-
L’Heure Bleue (1912 r.) : ‘Niebieska Godzina’ to perfumy przywodzące na myśl mroczny zapach świec i migdałowe ciasto ze sklepu w starym stylu. Choć przypominają swą cukierniczo – migdałową bazą ‘Après L’Ondée’ są od nich znacznie lżejsze i melancholijne.
-
Mitsouko (1919 r.) : Ich nazwa pochodzi od bohaterki powieści ‘La Bataille’ autorstwa Claude Farrère. Pojawienie się ‘Mitsouko’ na rynku miało zwiastować koniec I wojny światowej. Mimo, że ich butelka została zaprojektowana w podobnym stylu co opakowanie ‘L’Heure Bleue’ są one ich ciepłym przeciwstawieniem. Mają słodki zapach przetworów brzoskwiniowych i glazurowanych duńskich wyrobów cukierniczych.
-
Shalimar (1925 r.) : Ich nazwa pochodzi od ogrodu w Lahore stworzonego przez szacha Jahan chcącego uczcić pamięć swej małżonki. To pierwsze perfumy, w których składzie znalazła się w dużych ilościach wanilina. Zapach ‘Shalimar’ jest głęboki i aksamitnie czarny, zawiera w sobie cytrynową nutę wzbogaconą wanilią. To flagowe perfumy Domu Guerlain.
Kreacje Guerlain długo wyznaczały trendy w perfumiarstwie. Przyczyniły się do tego takie zapachy jak ‘Jicky’, ‘Shalimar’ i ‘Vétiver’. Guerlain to jeden ze starszych domów, podobnie jak Caron, który egzystuje wyłącznie dzięki produkcji i sprzedaży perfum. (Dziś w jego ofercie znaleźć można także produkty do pielęgnacji i makijażu). Wiele marek w przemyśle perfumeryjnym, takich jak Chanel, Jean Patou i Gucci, jest w rzeczywistości oddziałami domów mody, które traktują perfumy jako cześć szerszej oferty produktowej.
Od czasu założenia w roku 1828 Guerlain stworzył ponad 300 perfum.
Tłumaczenie : Maya Kowalczyk
Źródło : La Société Guerlain, Paris.