W Chinach, Japonii, wśród Azteków i wielu szczepów Indian Ameryki Północnej już tysiące lat temu stosowano metodę kiełkowania roślin jadalnych. W Europie kiełkowano, co prawda, ziarna żyta, lecz jedynie w celu przygotowania słodu do produkcji piwa. W XVIII w. na niektórych statkach zaczęto, w ramach profilaktyki przed awitaminozą, podawać kiełki – surowe lub poddane obróbce termicznej. Jednak prawdziwy „boom” na kiełki nastąpił nie pod wpływem przepisów kuchni japońskiej, chińskiej, wietnamskiej czy północnoamerykańskiej, lecz wraz z nastaniem mody na żywnośc organiczną.
Kiełki je się na surowo bądź poddaje się je obróbce termicznej. Są one niczym szybka i zdrowa bomba witaminowo – minerałowa. Zawierają w sobie mnóstwo witamin z grupy B (B1, B2, B6, B12), witaminy A, C, D, E oraz minerały takie jak cynk, fosfor, magnez, potas, selen, wapń czy żelazo. Ponadto są nieocenionym źródłem białek, węglowodanów złożonych oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Za najzdrowsze uważa się, wszechobecne w kuchni Wschodu, delikatne w smaku kiełki soi. Kiełki soczewicy ceni się ze względu na zawartość witaminy C, żelaza i magnezu. Pyszny sok o przeciwnowotworowych właściwościach z kiełków buraka obfituje w potas i magnez. Te z lnu są nieocenionym źródłem selenu i nienasyconych kwasów tłuszczowych, zaś kiełki lucerny dzięki zawartości witaminy B12, fosforu, wapnia i żelaza skutecznie poprawiają pamięć i przeciwdziałają osteoporozie. Ostre kiełki rzodkiewki wzmacniają układ immunologiczny i upiększają skórę, włosy i paznokcie. Kiełkująca fasola mung jest łatwiej strawna niż fasola oczko czy włoska, a ponadto skutecznie obniża poziom „złej” frakcji cholesterolu. Warto zwrócić także uwagę na kiełki fasoli. Choć zawierają w sobie truciznę o nazwie fazyna to w znacznie mniejszych ilościach niż jej nasiona. Jako, że glikozyd ten zmienia strukturę chemiczną i ulega zniszczeniu podczas obróbki termicznej przed dodaniem do sałatki wystarczy poddać je procesowi blanszowania.
Ośmiornica cała w kiełkach
Składniki:
-
ośmiornica (ok. 0, 5 kg)
-
kiełki-różne rodzaje
-
papryka czerwona
-
cytryna
-
masło
-
sos sojowy
-
świeże zioła
-
czosnek
-
oliwa
Przygotowanie:
Ośmiornicę skropić lekko sokiem z cytryny. Wrzucić do wrzątku na 10 min, wyjąć i po zmianie wody gotować 60 min. Następnie (można to zrobić następnego dnia) podsmażyć ośmiornicę na patelni. Przed włożeniem nań ośmiornicy podgrzać oliwę i dodać do niej posiekane dwa ząbki czosnku.
Rozkroić czerwona paprykę tak by powstała z niej główka kwiatowa. Ułożyć na talerzu kiełki i paprykę tworząc z nich dekorację. W roli głównej-ośmiornica. Przybrać ją całymi plastrami cytryny.
Podawać z klarowanym masłem z dodatkiem czosnku i sosem sojowym z dodatkiem świeżo posiekanych ziół (w osobnych naczyńkach).
Smacznego!