Technologie oczyszczania powietrza

 2_1Jak powiedział W. Chasey, prezes Fundacji Korporacyjnej Odpowiedzialności Biznesu : ‘Ci, którzy nie rozumieją i nie włączają się w budowanie systemu społecznej odpowiedzialności biznesu, zostaną na bocznym torze’. Proces wprowadzania standardów SOP można porównać do procesu wprowadzania standardów ISO 14001 albowiem SOP to także wskaźniki ekologiczne – m.in. zagospodarowanie odpadów, ilość naruszeń norm środowiska. Firmy wprowadzają standardy CSR nie tylko ze względu na presję społeczną, ale również mając na uwadze wymierne korzyści. Podobnie jak w przypadku ISO 14001 odbywa się to z zachowaniem równowagi pomiędzy rentownością a minimalizacją wpływu na środowisko naturalne. Ochrona środowiska naturalnego jest dla przedsiębiorstw także wymogiem prawnym. Stąd firma Zygmunt J. Głuchowski Kooperacja Przemysłowo – Handlowa z Gliwic wprowadziła do swej oferty technologie oczyszczania powietrza.

 1_1Zygmunt J. Głuchowski Kooperacja PrzemysłowoHandlowa jest przedstawicielem na terenie Polski znanej czeskiej firmy HK ENGINEERING s. r. o., która od lat specjalizuje się w doradztwie, projektowaniu, dostawie i serwisie technologii oczyszczania powietrza. Dostawa technologii likwidacji lotnych związków organicznych (LZO) powstałych w procesach wykorzystujących rozpuszczalniki organiczne lub benzyny jak : lakierowanie, laminowanie, chemiczna obróbka powierzchni oraz inne procesy w przemyśle maszynowym, poligraficznym, chemicznym, petrochemicznym, farmaceutycznym itp.

Spalanie termiczne polega na usuwaniu węglowodorów poprzez ich utlenienie do dwutlenku węgla i wody, co może nastąpić wyłącznie w wysokiej temperaturze. Utlenianie wysokotemperaturowe (750÷850°C) przeprowadza się z recyrkulacją energii cieplnej w wymiennikach rurowych lub ceramicznych. Efektywniejsza jest jednak metoda spalania katalitycznego, pozwalająca na likwidację szerokiej gamy węglowodorów przy stosunkowo niskim zakresie temperatur rzędu 300÷400°C. Efektywność tej metody jest szczególnie wysoka przy dostarczaniu gazów do oczyszczania w ciągłym strumieniu o stałej i stosunkowo wysokiej koncentracji. Rozróżniamy dwie podstawowe metody spalania katalitycznego : przepływową i rewersyjną.

 Technologie koncentracji LZO w kombinacji z katalitycznym albo termicznym utlenianiem (spalaniem) są najbardziej optymalnym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem na etapie inwestycji oraz eksploatacji. Znajdują zastosowanie w szczególności przy bardzo dużej objętości powietrza o niskiej lub zmiennej koncentracji lotnych związków organicznych albo w przypadku nieregularnych i zmieniających się procesów technologicznych. Rotacyjne koncentratory zeolitowe lub statyczne koncentratory z wkładami 3_1z węgla aktywnego umożliwiają ponad 20-krotną koncentrację lotnych związków organicznych przed ich likwidacją.

  •  Recyrkulacja organicznych rozpuszczalników metodą adsorpcji i desorpcji, niskotemperaturowej kondensacji (wymrażanie) lub kombinacji obydwu procesów.
  •  Oczyszczanie powietrza w przemyśle hutniczym, szklarskim i przy produkcji biżuterii.
  •  Filtracja powietrza z zanieczyszczeń stałych (pyłu) np. w kotłowniach węglowych.
  •  Projekt, wykonanie, dostawa „pod klucz”.
  •  Jakość certyfikowana zgodnie z normami ISO 9001:2008 oraz ISO 14001:2004.

 Prosimy o sprecyzowanie problemu – firma HK ENGINEERING zaproponuje optymalne rozwiązanie.

 

HK ENGINEERING s. r. o.

Havlíčkova 1053 ● 537 01 Chrudim II ● CZECHY

tel.: +420 469 616 232, +420 469 616 328

tel. sekretariat: +420 469 616 327 ● faks: +420 469 616 329

e-mail: info@hkeng.czwww.hkeng.cz

 

Przedstawicielstwo w Polsce

Zygmunt J. Głuchowski

Kooperacja Przemysłowo-Handlowa

ul. Łódzka 32 ● 44-164 Gliwice ● POLSKA

tel. 32-234-66-45, 32-234-50-80 ● faks: 32-230-99-45

e-mail: zjg@zjg.com.plwww.zjg.com.pl

 

Według badań do wewnętrznych korzyści przedsiębiorstw wypływających z wprowadzenia standardów ISO 14001, CSR czy dostosowania się do wymagań Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie wymagań w sprawie standardów emisyjnych z instalacji ((Dz. U. Nr 95 poz. 558 z dn. 22.04.2011 r.) zalicza się :

1.      19 % zrównoważony rozwój firmy

2.      17 % wzrost konkurencyjności, zgodność z regulacjami,

3.      16 % wzrost lojalności pracowniczej,

4.      9 % wzrost produkcyjności, jakości oraz wolumenu sprzedaży,

5.      4 % spadek fluktuacji wysoko wykwalifikowanej kadry.

Zaś korzyści zewnętrzne to :

1.      51 % podwyższenie reputacji firmy,

2.      11 % zrównoważony rozwój kraju,

3.      10 % ochrona środowiska,

4.      7 % solidarność ze społecznością lokalną,

5.      5 % korzyści niematerialne.

 

 

 

 

Dodaj komentarz