Enterprise Europe Network zorganizowała seminarium zatytułowane „Własność intelektualna, w tym przemysłowa, a konkurencyjność przedsiębiorstwa”, które poprowadziła rzeczniczka patentowa Justyna Duda. Własność intelektualna to nie tylko rozwiązania techniczne i technologiczne, ale także: przedmioty własności przemysłowej (szczegółowe regulacje w prawie własności przemysłowej), nazwa podmiotu, usługi, logo, domena internetowa, projekt przemysłowy, rękodzieło, wytwór rzemieślniczy, tajemnice przedsiębiorstwa (handlowe, organizacyjne, etc.), utwory. Wynalazki, choć nie mają swej ścisłej definicji, by zostały za takie uznane muszą spełnić łącznie trzy warunki: nowość, poziom wynalazczy oraz stosowanie przemysłowe.
W trakcie seminarium przekonywano, iż ochrona własności intelektualnej, a w szczególności patentowanie to także sposób na wzbogacenie się małych firm. Opłata za zgłoszenie rozwiązania do ochrony wynosi jedynie 550 zł. Pierwszy krok jednak to identyfikacja tych zasobów, które chcemy chronić.
Własność intelektualna na świecie
W Stanach Zjednoczonych przyznawana jest ochrona na znacznie więcej rodzajów rozwiązań niż na Starym Kontynencie. Na terenie całej Europy ochrona objęte są jedynie wynalazki. W Unii Europejskiej za 400 Euro można uzyskać ochronę wzoru przemysłowego. Jeśli chodzi o wzór użytkowy wiele zależy od prawodawstwa krajowego. W systemie patentu Europejskiego opłata za zgłoszenie wynosi ok. 1 500 Euro, w systemie PCT – 1 330 CHF, zaś koszt raportu poszukiwań to 1 800 Euro. W Rosji koszt opłaty urzędowej, tłumaczenia oraz wynagrodzenia rzecznika to ok. 3 000 zł. W Stanach Zjednoczonych zgłoszenie patentowe kosztuje 2 000– 5 000 $. Okres rocznej ochrony wynalazku to koszt zaledwie 150 $.
W ramach poddziałania 5.4.1 POIG można uzyskać wsparcie na uzyskanie własności przemysłowej.