Długi i harmonijny finisz to wyznacznik jakości wina. My jednak zacznijmy przygodę z winem od początku. Już 4 000 lat p.n.e. na Półwyspie Iberyjskim uprawiano winorośl. Produkcją wina zajmowali się Kartagińczycy i Rzymianie, w hiszpańskim winie do dziś lubują się Anglicy. Hiszpańskie prawo winiarskie dzieli ten trunek na: Denominacion de Origen, Denominacion de Origen Calificada, Vino de la Tierra, Vino de la Mesa. Nie tylko Hiszpania słynie z produkcji wina. Wszystkich tych, którzy zainteresowani są historią wina, kulturą winiarską, degustacjami i zakupem dobrych jakościowo win zapraszamy do gliwickiej „Winharmonii”. – Kilka lat temu zakończyłam pracę w korporacji i postanowiłam zająć się tym co mnie naprawdę interesowało. Ukończyłam w Londynie kursy sommelierskie w „Wine&Spirit Education Trust”. Po ukończeniu szkoleń na poziomie advanced otworzyłam w Gliwicach „Winharmonię”. Było to ponad 1, 5 roku temu. Jest to restauracja i winiarnia, w której prowadzi się także szkolenia enologiczne – mówi Beata Markes, dyplomowana sommelierka i właścicielka lokalu, a także psycholog biznesu i filmoznawca.
– W cyklach półrocznych organizujemy szkolenie wstępne, na którym uczy się zasad degustacji, czyli jak otwierać wina i jak je degustować. Później degustuje się wina z 5 kontynentów. Jest to przegląd najbardziej charakterystycznych szczepów białych i czerwonych win. Kolejnym etapem są szkolenia związane z krajami bądź szczepami. W lutym tego roku kończymy przegląd krajów szkoleniem o winach z RPA i przechodzimy do szczepów-dodaje. Szkolenia z wiedzy o winie prowadzone przez panią Markes cieszą się dobrą renomą. Goście zapraszani są do stołu ze specjalnie oznaczonymi miejscami na kieliszki na poszczególne wina. Podczas degustacji bada się wygląd (przejrzystość, intensywność, kolor), zapach (stan, intensywność, aromaty), paletę (słodycz, kwasowość, taniny, struktury, smaki, finisz). Na samym końcu ocenia się jakość, a wszystkie swoje spostrzeżenia można zapisać w specjalnej książeczce. Łatwo w niej sprawdzić czy dane wino nam smakowało. -To istotne, bo po spróbowaniu 50 czy 100 win nie pamięta się swoich odczuć. Zależy nam na tym by ludzie coraz więcej wiedzieli o winie i wiedzieli co kupować. Większość ludzi lubi wino, ale nie wie jakie kupować. Nam zależy na tym by każdy poznał swoje ulubione szczepy, ulubione wina by nie kupować wina, które nie smakuje – wyjaśnia Markes. Uczestnicy degustacji nie tylko raczą się winem i dobrym jedzeniem. Jest to czas na długie rozmowy o winie i dobra zabawę. Podczas ostatniego szkolenia z hiszpańskiej kultury winiarskiej graliśmy także we francuską grę „Bacanales”, która sprawdza zdolności do zapamiętywania i rozpoznawania zapachów. Nagrodą dla zwycięscy była … butelka dobrego wina. Podczas spotkania wysłuchaliśmy wielu ciekawych opowieści pani Markes, wspólnie degustowaliśmy 3 białe wina i 5 czerwonych. Po winach białych podano przystawki m.in. suszoną szynkę oraz tapas z zielonych i czarnych oliwek. Do pasty z zielonych oliwek w Hiszpanii dodaje się czosnek i majonez, a do tapas z czarnych oliwek – kapary. Po degustacji win czerwonych podano paellę. Nazwa potrawy pochodzi od łacińskiego słowa patella, oznaczającego metalowe naczynie, służące Rzymianom do ofiarowania darów bogom. Głównymi składnikami tej potrawy są ryz i szafran. W zależności od odmiany, paella, może ponadto zawierać kawałki na przykład owoców morza, mięsa królika, drobiu i różnych warzyw.
Maya M. Kowalczyk
*podczas szkolenia z kultury winiarskiej Hiszpanii degustowano:
Cava Marien Semi – seco (kupaż)
Montesinos Macabeo’10 (Macabeo)
Burgo Viejo Garnacha’11 (Garnacha)
El Menson Crianza’07 (Tempranillo)
Conde Bastiano Gran Reserva’06 (Tempranillo/CS)
Marques del Puerto Gran Reserva’98 (kupaż: 92% Tempranillo, 6% Mazuelo, 2% Graciano)
Barbadillo Sherry Cream (Pedro Ximenez)
Wszystkich, którzy chcą spędzić miło czas przy lampce dobrego wina, kupić butelkę jakościowego trunku czy wziąć udział w kolejnym szkoleniu na temat wina zapraszamy do gliwickiej „Winharmonii”. Skrócony plan szkoleń: Bordeaux (luty), Merlot, Bordeaux (marzec), Chardonnay, Merlot (kwiecień), Cabernet sauvignion, Charodonnay (maj), Bałkany, Cabernet sauvignion (czerwiec).
Winharmonia powstała z pasji do wina i dobrego jedzenia.
Winharmonia
Winiarnia
ul. Młyńska 8
44-100 Gliwice
tel. 32 235 30 95
tel. 602 850 934
mail: winharmonia@op.pl
Godziny otwarcia:
Poniedziałek Nieczynne
Wtorek 14.00 – 22.00
Środa 14.00 – 22.00
Czwartek 14.00 – 22.00
Piątek 14.00 – 23.00
Sobota 14.00 – 23.00
Niedziela 14.00 – 20.00