– Jest to moja kolejna książka o stosunkach polsko-niemieckich, a właściwie o konfliktach polsko-niemieckich w XX w. Tym razem opisuję je poprzez przykłady biografii zawodników piłki nożnej, historii klubów oraz reprezentacji Polski i Niemiec. Piłka nożna jest w niej niejako zwierciadłem konfliktów sąsiedzkich – opowiada Thomas Urban, dziennikarz i publicysta, autor wydanej ostatnio książki ‘Schwarze Adler, weiße Adler. Deutsche und polnische Fußballer im Räderwerk der Politik’.
Thomas Urban jest korespondentem gazety ‘Süddeutsche Zeitung’ wydawanej w Monachium. Jest to gazeta o zasięgu ogólnokrajowym w Niemczech. Jest jej korespondentem od 1988 r. – 4 lata w Warszawie, potem 5 lat w Moskwie, pół roku w Kijowie, a od Rewolucji pomarańczowej na Ukrainie, która miała miejsce 7 lat temu ma biuro także w Kijowie i regularnie podróżuje pomiędzy Warszawą a Kijowem.
– Jest to także publikacja o tym jak polityka próbowała zinstrumentalizować ten najbardziej popularny sport w Polsce i w Niemczech. Spora jej część poświęcona jest historii Górnego Śląska. Drugim ważnym elementem jest piłka nożna w czasie II wojny światowej. Gdy badałem publikacje na temat doszedłem do wniosku, że nie ma żadnych opracowań. Według mnie jest to ważny temat, gdyż w czasie okupacji Niemcy zabronili Polakom organizowania rozgrywek sportowych, lecz Ci organizowali sobie w konspiracji mistrzostwa w Krakowie i w Warszawie. W naszych czasach nikt nie zajmował się tą tematyką co oznaczałoby, że moja książka ‘Schwarze Adler, weiße Adler. Deutsche und polnische Fußballer im Räderwerk der Politik’ (w wolnym tłumaczeniu: „Biały Orzeł, Czarny Orzeł: niemieccy i polscy piłkarze w trybach polityki”) jest pierwszą publikacją poruszającą tę tematykę. Na razie książka ukazała się tylko w języku niemieckim. Wersja polska ukaże się na początku przyszłego roku-wyjaśnia dalej Urban.
Zapraszamy do lektury!