Shinkendo (jap. Shin – oznacza umysł, ducha i serce, Ken – miecz, Do – oznacza drogę, ścieżkę życia) to japońska sztuka walki mieczem (kataną). Jej twórcą jest Toshishiro Obata Kaiso Sensei. Nauczaniu shinkendo towarzyszy nauczanie filozofii Kuyo Junikun (12 nauk na planie dziewięciu planet) oraz 8 dróg Hachido. Właściwa praktyka Shinkendo pozwala wyćwiczyć nie tylko silne ciało i umysł, ale również spokój i czystość ducha.
Shinkendo bazuje na tradycyjnych sztukach walki mieczem takich jak Toyama Ryu Battojutsu, Kenjutsu oraz na współczesnych Battodo, Iaido, łącząc w sobie duże doświadczenie w rożnych stylach walki Obaty senseia. Podobnie jak tradycyjne sztuki walki mieczem podąża drogą Samurajów (japońskich wojowników), którzy już od czasów feudalnych uczyli się walki mieczem – kataną. Symbolem pozycji samurajów były dwa miecze (miecz długi katana i miecz krótki wakizashi, razem stanowiące komplet, zwany daishio) – ich noszenie było prawem i obowiązkiem japońskich wojowników. Daishō nie były tylko bronią. Mówiono o nich, że stanowią duszę samuraja, toteż samuraje byli silnie związani ze swoimi mieczami i otaczali je głęboką czcią. Droga samurajów, jest to: droga Heiho (strategia), Reiho (etykieta, Kodeks Bushido) oraz filozofia. W początkowej fazie nauki shinkendo adepci posługują się bokkenem (drewniana imitacja katany) z oczywistych względów bezpieczeństwa. Na wyższych stopniach zaawansowania adepci rozpoczynają testować nabyte umiejętności poprzez praktykowanie cięć mieczem na „tatami omote makiwara” (są to zwinięte w słupki maty tatami, które wcześniej są moczone w wodzie), czasami stosują „Take” (czyli japoński lub chiński bambus).
Shinkendo składa się z 5 filarów, których istotą jest znalezienie równowagi na płaszczenie tych filarów czyli osiągnięcie rozwoju harmonii pomiędzy naszym umysłem , ciałem i duchem – to daje nam praktykowanie goho gorin gogyo czyli :
-
Suburi – ćwiczenia prostych cięć mieczem
-
Tanrengata – form pojedynczych
-
Battoho – rodzaje cięć i schematy walki
-
Tachiuchi – pojedynki z partnerem
-
Tameshigiri – test cięcia słomianych mat, bambusowych palików, tarcz.