Dobre planowanie to połowa sukcesu. Podpowiadamy jakie zabiegi pielęgnacyjne wybrać i jak je rozplanować, aby cieszyć się piękną skórą na ważnej czy też dużej imprezie.
Czy skóra zdobi człowieka? Biorąc pod uwagę tylko jej wygląd śmiało można odpowiedzieć TAK.
Oto dobre rady przed wielkim wyjściem. Naszym ekspertem jest dr n. med. Katarzyna Skwara-Guzikowska
Każdy z nas pragnie wyglądać pięknie i młodo niezależnie od wieku, jednak z biegiem lat w strukturach naszej skóry zachodzą różne procesy, które doprowadzają do stopniowego zaniku zarówno naskórka jak i skóry właściwej. Spowalnia odnowa komórkowa, naskórek gorzej się regeneruje i staje się coraz cieńszy, powstają zmarszczki.
Powstawanie zmarszczek to nieuchronne, ale naturalne zjawisko, wywołane wewnątrzpochodnym -genetycznym starzeniem się organizmu wraz z wiekiem oraz spowodowane czynnikami zewnętrznymi: zanieczyszczeniem środowiska, paleniem papierosów, niewłaściwym odżywianiem, złą higieną kosmetyczną, ekstremalną temperaturą czy promieniowaniem ultrafioletowym. W efekcie starzeje się cały organizm, a skóra traci gładkość, spoistość, twarz staje się ziemista, z widocznymi bruzdami i zmarszczkami, mniej napięta, co nadaje jej zmęczony wygląd. Zmarszczki to również efekt odwodnienia skóry w skutek zmniejszenia syntezy substancji odpowiedzialnych za wiązanie wody – glikozaminoglikanów.
Dzisiejsze tempo życia i nieodłączny stres z nim związany powodują, że coraz szybciej czoło, kąciki oczu, okolice policzków, nosa i warg pokrywają się siatką fałdek i bruzd, a współcześni 30 – latkowie borykają się z groźnym lub smutnym wyglądem twarzy.
Aby zawsze wyglądać ładnie i promiennie wystarczy wdrożyć w życie odpowiedni reżim sprawdzonej pielęgnacji skóry, włączając odpowiednie dermokosmetyki z witaminą A i jej pochodnymi, ponieważ regenerują skórę (jest gładsza, bardziej napięta, spłycają się drobne zmarszczki) oraz preparaty biomimetyczne – złożone z wyłącznie z substancji naturalnie występujących w skórze.
Na każdym etapie starzenia się skóry możemy zastosować specyficzny plan zabiegów, dostosowanych w zależności od stanu skóry pacjenta, biorąc pod uwagę: grubość, wrażliwość, fototyp, nawilżenie i napięcie, ilość przebarwień, naczynek czy krostek.
Im wcześniej rozpoczniemy walkę ze zmarszczkami, tym lepiej. Warto pamiętać, że najnowsze techniki zabiegowe i nowoczesny sprzęt, którymi obecnie dysponują lekarze zajmujący się estetyką, pomagają w powstrzymaniu coraz bardziej widocznych wraz z wiekiem zmian na skórze a także poprawiają niedoskonałości urody. Każda metoda odmładzania skóry cechuje się potrzebą przestrzegania specyficznej procedury i określonym stopniem skuteczności. Jeśli zależy nam na spektakularnym upiększeniu twarzy, warto skorzystać z terapii łączonych.
Od pewnego czasu w Polsce istnieją i cieszą się wielkim powodzeniem nowoczesne metody rewitalizacji naskórka (peeling, peeling kawitacyjny, mikrodermabrazja, zabiegi laserowe), metody rewitalizacji skóry właściwej (mezoterapia, mesotox, laser, fale radiowe, ultradźwięki itd.), metody wygładzania zmarszczek (iniekcje śródskórne lub podskórne) oraz zabiegi na mięśniach twarzy (iniekcje toksyny botulinowej), które mogą być świetnym rozwiązaniem przed wielkim wyjściem.
Gdy rozpoczniemy serię wizyt w gabinecie np. na pół roku przed wielkim wyjściem, skóra będzie miała czas, by się dobrze zregenerować i nabrać blasku. Lekarz posiadający odpowiednią wiedzę i wykonujący zabiegi, odgrywa kluczową rolę w przebiegu terapii odmładzającej twarzy – to lekarz pomaga w wyborze najbardziej odpowiednich zabiegów udzielając jednocześnie logicznego i prostego wyjaśnienia, która z dostępnych terapii odmładzających może być zastosowana w konkretnym przypadku
Terapię zawsze rozpoczynamy od poprawy kondycji skóry i jej nawilżenia. Peelingi medyczne i mezoterapia znacząco wpływają na wygładzenie i poprawę elastyczności skóry a także pomagają uzyskać poprawę jej kolorytu. Dla cery młodej zaleca się serię – zwykle 3 do 5 zabiegów – w odstępach 2-5 tygodni. Pacjentkom z nieco dojrzalszą skórą najlepsze efekty uzyskuje się dopiero po serii 6 do 10 zabiegów.
Nieablacyjną alternatywą dla peelingów medycznych jest peeling fotodynamiczny dający szybkie i trwałe efekty liftingu bez narażenia skóry na jej zewnętrzne zniszczenie.
Najbezpieczniejszą porą roku dla takich terapii jest jesień, zima lub wczesna wiosna.
Na dalsze wygładzanie skóry powinno decydować się wtedy, gdy widoczne są już efekty rewitalizacji – dobre nawilżenie i jędrność skóry.
W następnej kolejności proponuje się bardziej zaawansowane zabiegi korekcyjne polegające na wstrzykiwaniu preparatów, które działają w następujący sposób:
-
Wypełniają zmarszczki – tzw. wypełniacze, np. kwas hialuronowy, kwas polimlekowy, hydroksyapatyt wapnia
-
Wygładzają zmarszczki poprzez czasowe i odwracalne hamowanie aktywności mięśni mimicznych twarzy odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek – np. toksyna botulinowa typu A
Terapia odmładzająca twarzy nie powinna sprowadzać się do walki z wszelkimi zmarszczkami – stanowią one bowiem integralna część ludzkiej twarzy, wyrażają osobowość i nadają twarzy życie. Twarz bez zmarszczek u osoby w pewnym wieku, powoduje przesadną gładkość, traci swój charakter i wygląda sztucznie.
Pod wpływem mediów i mody wiele pacjentów decyduje się na powiększenie objętości policzków oraz warg (wobec tych zabiegów powinno się zachować szczególną ostrożność, należy unikać wszelkiej przesady oraz odmawiać wykonania zabiegów, których efekty zbytnio odstają od kanonu piękności).
Dopiero w ostatecznych lub bardzo zaawansowanych przypadkach sięga się po metody chirurgii plastycznej.
Dla osób, które nie zamierzają poddać się zabiegom inwazyjnym proponowane są zabiegi pielęgnacyjne zawierające wyciągi z alg morskich o właściwościach opóźniających procesy starzenia, poprawiających ukrwienie, przywracających naturalne pH skórze, regulujące czynności gruczołów łojowych, łagodzące stany zapalne i poprawiające koloryt skóry:
-
zabieg modelujący owal twarzy z maską gipsowo-algową, powodujący głębsze przenikanie aplikowanych substancji aktywnych i daje wyraźny efekt liftingujący
-
zabieg z maskami algowymi o działaniu nawilżającym, sebostatycznym, liftingującym lub łagodzącym
Alternatywą dla zapracowanych jest szybka pielęgnacja twarzy – nawilżający zabieg z płatem kolagenowym, drenaż limfatyczny, zabiegi rewitalizujące lub ujędrnianie zimnem.
W ostatniej chwili ratunkiem dla zmęczonej i pozbawionej blasku skóry, o niejednolitym kolorycie jest zabieg rozjaśniający, oparty na technikach energetyzujących i przywracających równowagę w celu rozjaśnienia cery. Ten przeciwstarzeniowy zabieg opiera się na połączeniu maski z witaminą C, która rozjaśni zmęczoną stresem skórę.
Nadszedł czas na makijaż!
Najpiękniejszy makijaż jest niewidoczny dla oka ale sprawia że kobieta wygląda ślicznie. W aktualnie panujących trendach obowiązuje zasada „im mniej tym lepiej”.
„Kropką nad i” niech będzie kropla ulubionych perfum i możemy wyruszać na wielkie wyjście.
dr n. med. Katarzyna Skwara-Guzikowska
Zakład Medycyny Estetycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Centrum Medyczne Signum
ul. Hierowskiego 70A, 40-750 Katowice
www.estetyka-katowice.pl