Johannes Burr 'Kredyt Nr 6′

johaness_burr_kredyt_nr6_mailingJohannes Burr 'Kredyt Nr 6′ chain film / / working for others/ /

3 grudnia 2010 – 4 lutego 2011

Otwarcie : 3 grudnia 2010 godz. 19:00

Galeria Sztuki Współczesnej 'Kronika’ w Bytomiu

Kurator : Stanisław Ruksza, współpraca : Justyna Krawczyk

Projekt wideo autorstwa Johannesa Burra powstał przy współudziale mieszkańców Bytomia (Agnieszka Bawół, Grzegorz Bryg, Justyna Grochla, Agnieszka Iwanaszko, Halina, Wacław Misiewicz, Tadeusz Widlarz).

’KREDYT Nr 6′ jest projektem wideo oscylującym wokół tematów współpracy, zaufania, kreatywności i pieniędzy. Walizka oznaczona etykietą KREDYT wraz z jej zawartością krąży z rąk do rąk w okolicach Bytomia, tworząc chain film, który wychodząc od kredytodawcy, wróci do niego po upływie siedmiu tygodni.

’Kredyt jest prawem człowieka’, Yunus Muhammad, założyciel Grameen Bank i laureat Pokojowej Nagrody Nobla 2006

Credit (łac. credere) – ufać, powierzać, uwierzyć

Projekt wideo „KREDYT # 1-7” to cykl prac stworzonych podczas wspólnych działań ludzi z różnych środowisk społecznych i kulturowych. Każdy nowy etap projektu odbywa się na zaproszenie instytucji sztuki. Realizacja projektu porusza dwie główne kwestie  – stawia pytania o rolę kredytu w urzeczywistnianiu własnych umiejętności oraz o współpracę między ludźmi, która wzbogaca nie tylko ich własne doświadczenia, ale prowokuje do nowych definicji autorstwa, zysku, zaufania, pieniędzy, stając się jednocześnie podstawową zasadą społeczeństwa sieciowego. Projekt, który ma być odpowiedzią na te pytania stara się zarazem zgłębić rozbieżne konteksty społeczne, warunki, które określają, w jaki sposób sztuka rozwija się w sytuacji codzienności.

Medium realizacji projektu jest walizka sygnowana napisem KREDYT. W jej wyposażeniu znajdują się kamera wideo, kasety wideo oraz umowy. W rolę bankiera wciela się Johannes Burr, który przekazuje kredyt kredytobiorcy, z zastrzeżeniem, iż walizka ma być oddana następnej osobie po upływie siedmiu dni. Film powinien zawierać fragment współpracy z osobą, której oddajemy walizkę. W trakcie procesu nagrywania filmu muszą zostać zrealizowane cztery zadania. W ten sposób walizka pełna odsetek w postaci materiału filmowego krąży po świecie i po wykorzystaniu jej przez siedem osób wraca do banku. Wartość dodana, wynikająca z sytuacji interakcji nie ogranicza się jedynie do taśm wideo (które są następnie przez artystę  postprodukowane i przedstawione w formie filmu), ale wiąże się z interakcją uczestników projektu.

Przedsięwzięcie przewiduje siedem edycji współpracy i w związku z tym siedem filmów w całości. Do tej pory zostało zrealizowanych pięć części projektu. Podczas pobytu rezydencyjnego w bytomskiej Kronice Johannes Burr zrealizuje jej szóstą edycję. W wyniku współpracy artysty z mieszkańcami miasta powstanie projekt, który zostanie pokazany w formie instalacji wideo w CSW Kronika w grudniu i styczniu.

Projekt KREDYT # 07/01 jest konsekwencją zainteresowań artysty związanych z alternatywnymi strategiami finansowania sztuki i inspiracją tekstami z okręgu tematyki projektu walut, gospodarki alternatywnej Bernarda Lietaera, byłego dyrektora Narodowego Banku Belgii, i Wilhelma Schmundta. Johannes Burr skupia się na działaniach, które wydobywają na powierzchnię procesy społeczne na poziomie każdej transakcji ekonomicznej.

Książkowa dokumentacja projektu będzie wydawana we współpracy z arttransponder Berlin, Niemieckiego Instytutu Kultury w Belém oraz CSW Kronika w Bytomiu dzięki wsparciu Pro Helvetia, Swiss Arts Council.

 Johannes Burr urodził się w Tarasp (Szwajcaria) w 1972 roku. Studiował filozofię, historię, psychologię i językoznawstwo na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. Ukończył studia artystyczne na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Berlinie, w Narodowym Instytucie Sztuki Surikow w Moskwie i na Chelsea College of Art and Design w Londynie. Mieszka i pracuje w Berlinie i Bazylei.

Projekt powstał we wspópracy z Fundacją Pro Helvetia.

Podziękowania za pomoc w realizacji wystawy dla Radka Ćwieląga i Kukiko Nobori.

Źródło : CSW 'Kronika’ w Bytomiu

 

 

              

 

Dodaj komentarz