Brakujące elementy

Zdrowy włos to włos błyszczący, łatwy do ułożenia i … umiejscowiony na głowie. „Jeden włos na głowie jest wart więcej niż 10 na szczotce”, mówi irlandzkie przysłowie. Co więc robić by były w jak najlepszej kondycji i żyły jak najdłużej ? Dziś słów kilka o diecie, szczotkowaniu i dostarczających niezapomnianych wspomnień masażach m.in. skóry głowy takich jak „nuat phaen boran”, czyli starożytny klasyczny masaż.

Czytaj także: Kuracja stymulująca wzrost nowych włosów oraz Zastrzyk energii.

Więcej zdjęć: http://business-relationslifestyle.blogspot.com/2014/04/starozytny-klasyczny-masaz.html

 

Piękno zewnętrzne stanowi odbicie tego wewnętrznego

Włosom służy dieta obfitująca w nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym NNKT, mikro – i makroelementy, witaminy oraz średnio zmineralizowaną niegazowaną wodę mineralną. Wrogami pięknych włosów są: kofeina, używki, sól, cukier, tłuszcze zwierzęce obfitujące w nasycone kwasy tłuszczowe i te zawierające w swym składzie izomery trans.

Codzienna dieta winna zapewnić równowagę w kwestii witamin oraz minerałów naszym włosom oraz uwolnić je od szkodliwego wpływu metali ciężkich. Warto więc pomyśleć o produktach bogatych m. in. w:

  • cynk i żelazo – podstawowe składniki keratyny będącej budulcem włosów,
  • krzem – niezbędny do produkcji kolagenu, a więc odbudowy struktury włosa (m. in. pozwala pozbyć się białych plamek) i przeciwdziałający starzeniu się skóry,
  • selen – uczestniczy w wytwarzaniu kolagenu i usuwa metale ciężkie,
  • potas – uczestniczy w produkcji energii komórkowej,
  • sód – wspomaga utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia,
  • magnez – przyczynia się do podniesienia odporności,
  • NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe) – zapewniają świetlistość i połysk,
  • witaminy B2, B5, B6, B8 – stymulują syntezę keratyny i biorą udział w procesie wzrostu,
  • witaminę C – antyutleniacz pomagający w zachowaniu integralności strukturalnej, wpływa na tworzenie kolagenu,
  • witaminę E – ‘eliksir młodości’, neutralizuje wolne rodniki,
  • witaminę H, czyli biotyna –  bierze udział w metabolizmie białek i tłuszczów, zapobiega siwieniu i łysieniu.

Szkodliwe czynniki

Włosy, podobnie jak paznokcie, powstają z nabłonka tworzącego naskórek i wraz z gruczołami nazywane są przydatkami skóry (łać. adnexa cutis). Nie żyją własnym życiem, lecz wspomagają skórę w wypełnianiu jej różnorakich funkcji. Podobnie jak skóra, z której wyrastają odczuwają negatywne skutki działania niektórych szkodliwych czynników zewnętrznych i wewnętrznych, przykładowo spalin, dymu papierosowego, twardej chlorowanej czy słonej wody, detergentów, promieniowania ultrafioletowego, nieodpowiedniej wilgotności powietrza, ekstremalnych temperatur, promieniowania X, IR, VLF, ELF i UV emitowanego m. in. przez komputery, zmian hormonalnych, stresu czy błędów żywieniowych.

Szczotkowanie

Zdrowe, zadbane włosy i paznokcie potrafią zrobić niezapomniane wrażenie, szczególnie na płci przeciwnej. By błyszczały, a Ty dzięki nim trzeba na co dzień pamiętać o ich pielęgnacji – od wewnątrz i na zewnątrz. Pierwszy krok w dobra stronę to szczotkowanie. Jak robić to prawidłowo?

Oto instrukcja:

  • lekko pochyl głowę i delikatnie czesz włosy, najlepiej grzebieniem lub szczotką z naturalnych surowców, od karku do czoła,
  • następnie przeczesz je od      boków w stronę ciemienia,
  • a na koniec od czoła w kierunku karku.

Masaż skóry głowy

Na rynku jest wiele preparatów, które nie tylko dbają o włosy, ale nie zapominają o skórze głowy. Odpowiednio wykonany poprawia krążenie, a tym samym odżywienie cebulki co zawsze korzystnie wpływa na kondycję włosa. Nawet, gdy stosujemy najlepsze profesjonalne preparaty stymulujące wzrost nowych włosów takie jak Vichy Dercos Neogenic nie możemy zapominać o ich prawidłowej aplikacji. Masaż jest jej ważkim elementem. Na kondycję skóry głowy i włosów wpływa nie tylko masaż tego miejsca. Znacznie poprawia ja również masaż w obrębie kręgosłupa szyjnego – odcinka C1 odpowiedzialnego nie tylko za układ współczulny, ucho środkowe i wewnętrzne czy kości twarzy, ale i za unaczynienie oraz owłosienie skóry głowy. Tajniki masażu zgłębiałam nie tylko u dyplomowanego fizjoterapeuty medycznego, ale i u tajskiej masażystki. To ostatnie doznanie okaże się, z pewnością, niezapomniane. „Nuat phaen boran”, bo tak nazywają Tajowie swój tradycyjny masaż starożytny to wspaniałe doświadczenie dla ducha i ciała. O szczegółach w kolejnym odcinku.

Maya M. Kowalczyk

***

O autorce:

Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej, Europӓische Akademie Für Führungskrӓfte (Zarządzanie firmą na rynkach zagranicznych), Uniwersytetu Ekonomicznego im. Karola Adamieckiego w Katowicach (Handel zagraniczny), Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania (Zarzadzanie i marketing, Zarządzanie-Zarządzanie firmą europejską), TOEIC, College’u języka angielskiego, College’u języka niemieckiego, DP-Fremdsprachen, The London Callan School, The American Academy Kaplan – College Biznesowy, Berlitz International, Inc. (program opracowany przez Harvard Business Review)-dyplomy magisterskie i pozostałe z wyróżnieniami.

Wybrane ukończone szkolenia, seminaria i warsztaty: Diversity & Inclusiveness, Thinking and Decision Making, Be global!, The Secrets Behind the Brand, Nonviolent Communication, Certified Internet Webmaster, Maraton Warszawa-London, Umiejętności liderskie kluczem do sukcesu, Etykieta menedżera, Savoir-vivre w biznesie, Profesjonalna komunikacja w biznesie, Nowoczesne narzędzia Public Relations, IT2B-komunikacja działów technicznych z klientem biznesowym, Skuteczna komunikacja pomiędzy sferą nauki a biznesu, Innowatyka, Program transferu innowacji do biznesu, Innowacje marketingowe-Gryfikacja, Efektywne zarządzanie firmą-nowe narzędzia informatyczne,  BPMN-modelowanie procesów biznesowych, Site Development Associate, Skuteczna praca IT, Assessment Center, Sztuka przemawiania, Szkoła Giełdowa, Szkoła milionerów, Realizacja projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Zarządzanie czasem, NLP-techniki perswazji, Inteligencja emocjonalna, Technologia metamorfoz, Kapelusz stulecia, Sztuka przedsiębiorczego myślenia.

Dodaj komentarz