5 pytań do Simona Galpina

 Simon_Galpin_1Kilka dni temu odbyła się  największa polsko – chińska konferencja inwestycyjna w Europie: „Hong Kong Guangdong Business Conference 2011”. Do Warszawy przyleciało 600 delegatów reprezentujących biznes i koła rządowe ze Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkong i prowincji Guangdong w Chinach. W spotkaniu uczestniczyło także ponad 1000 przedstawicieli polskiego biznesu.  Dlaczego na miejsce tego wydarzenia wybrano właśnie Polskę? Jakie branże są najbardziej pożądane w tamtym rejonie, czy polskie firmy mają szansę na zaistnienie w Kraju Środka? Na m. in. te pytania odpowiada Simon Galpin, odpowiedzialny za promocję inwestycji w Invest Hong Kong.

„InvestHK przywiązuje wielką wagę do zachęcania polskich firm do wejścia na rynek, bądź rozszerzania działalności w Hongkongu. Oferuje konkretne ułatwienia oraz branżowe doradztwo eksperckie podczas całego procesu inwestycyjnego, jak również zapewnia, na etapie późniejszym, usługi dla firm założonych już w Hongkongu. „

1.        Dlaczego na miejsce swojej konferencji wybraliście właśnie Polskę ?

Rządy Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkong (HKSRA) oraz prowincji Guangdong od 2003 roku wspólnie organizują seminaria promujące inwestycje. Takie wydarzenia odbyły się już w Tokio i Seulu (2003 r.), Londynie (2004 r.), San Francisco i Vancouver (2005 r.), Paryżu (2006 r.), Madrycie (2008 r.), Sydney (2009 r.), czy też ostatnio w New Delhi (2010 r.). Seminarium w Warszawie będzie dziesiątym wspólnym przedsięwzięciem obu rządów i pierwszą wspólną konferencją w Europie Wschodniej. O wyborze Polski zadecydowało kilka względów. Przede wszystkim silna pozycja jej gospodarki w Unii Europejskiej i wśród gospodarek Europy Wschodniej, a także rosnące znaczenie Polski w tej części świata. Nasza konferencja i seminarium mają na celu promowanie łącznych korzyści, które oferują polskim przedsiębiorstwom Hongkong i Chiny kontynentalne, w szczególności region delty Rzeki Perłowej (Greater Pearl River Delta – PRD).

2.        Dlaczego polskie firmy powinny być zainteresowane tym rynkiem?

Hongkong jest tętniącym życiem, międzynarodowym miastem posiadającym szczególne zalety dla firm o zasięgu międzynarodowym, które chcą wejść na rynek lub rozszerzyć swoją działalność. Miasto bardzo zyskuje dzięki przyjaznemu dla biznesu środowisku, systemowi niskich i prostych podatków, swobodnemu przepływowi informacji, nieskorumpowanemu rządowi, braku kontroli dewizowej, niezależnemu sądownictwu, jakości infrastruktury oraz zasobom wykwalifikowanych specjalistów i pracowników obsługi. Te podstawowe atuty Hongkongu wzmacniają jego status jako międzynarodowego centrum biznesowego oraz miejsca wybieranego do lokowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ).

Hongkong jest preferowanym miejscem lokowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Według “Światowego Raportu Inwestycyjnego 2010″ (“World Investment Report 2010”) przygotowanego przez Konferencję Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju, Hongkong był czwartym największym odbiorcą BIZ na świecie w 2009 r. (awansując z miejsca siódmego zajmowanego w 2008 r.) oraz drugim w Azji, po Chinach kontynentalnych.

Według danych z czerwca 2010 r. Hongkong był siedzibą dla ponad 6.500 firm zagranicznych z Chin kontynentalnych oraz Tajwanu reprezentujących spółki dominujące spoza Hongkongu. Spośród tych firm, ponad 3.600 działało jako regionalne centra, bądź regionalne biura. Fakt ten odzwierciedla zaufanie inwestorów do stałych zalet Hongkongu oraz ich preferencji w stosunku do Hongkongu jako centrum nadzorowania swej regionalnej działalności w Azji.

Chiny, w szczególności region delty Rzeki Perłowej, jest jednym z najbardziej dynamicznych, gospodarczych regionów na świecie. Współdziałanie z Hongkongiem pozwoliło temu regionowi stać się jednym z wiodących na świecie ośrodków produkcji, a Hongkongowi wiodącym centrum zarządzania, informacji, koordynacji, usług finansowych i specjalistycznych.

3.        Jakie możliwości otwierają się przed polskimi firmami w Hongkongu?

Hongkong od dawna postrzegany był jako naturalna furtka do Chin kontynentalnych, z bezkonkurencyjnym dostępem do ogromnego rynku, zwłaszcza właśnie do pobliskiego regionu delty Rzeki Perłowej, po drugiej stronie granicy. Polscy inwestorzy zamierzający wejść na rynek Chin kontynentalnych często uznają za korzystne zakładanie w Hongkongu central lub biur regionalnych do spraw sprzedaży, marketingu, dystrybucji, finansów, zarządzania lub prowadzenia badań i rozwoju. Właśnie z tego względu nawiązują strategiczną współpracę z przedsiębiorcami z Hongkongu.

Hongkong stał się bardziej atrakcyjnym miejscem dla inwestycji zagranicznych wraz z realizacją umowy o wolnym handlu, zwanej CEPA (Closer Economic Partnership Arrangement – Porozumienie o Bliskim Partnerstwie Gospodarczym), która przewiduje preferencyjne traktowanie  dostawców usług z Hongkongu działających w różnych dziedzinach usługowych, jak również bezcłowe traktowanie wszystkich produktów z Hongkongu, zgodnie ze wzajemnie uzgodnionymi regułami pochodzenia, przewidzianymi przez CEPA. Zagraniczne firmy z siedzibą w Hongkongu również mogą korzystać z przywilejów, które zapewnia CEPA.

4.        Jakie sektory, branże są najmilej widziane?

InvestHK przywiązuje wielką wagę do zachęcania polskich firm do wejścia na rynek, bądź rozszerzania działalności w Hongkongu. Oferuje konkretne ułatwienia oraz branżowe doradztwo eksperckie dla firm podczas całego procesu inwestycyjnego, jak również zapewnia, na etapie późniejszym, usługi dla firm założonych już w Hongkongu.

Nasze priorytetowe branże obejmują branże wytwórcze, branżę produktów konsumenckich, transportu i przemysłu, turystyki i hotelarstwa, usług biznesowych i specjalistycznych, usług finansowych, innowacji i technologii, informacji i środków łączności. Oczywiście wszystkie pozostałe branże są również mile widziane.

5.        Ma Pan jakieś rady dla polskich przedsiębiorców?

Wyjątkowa pozycja Hongkongu stanowiąca dwukierunkową platformę biznesową między Chinami kontynentalnymi i resztą świata, daje polskim firmom możliwość wykorzystania Hongkongu w celu poszukiwania możliwości biznesowych w Chinach. Mogą one, poprzez Hongkong, uzyskać większy dostęp do rynku Chin kontynentalnych. Przywiązujemy wielką wagę do zachęcania polskich firm do wejścia na rynek lub rozwijania swojej działalności w Hongkongu i jesteśmy gotowi udzielić bezpłatnej pomocy poprzez dedykowane działania prowadzone przez InvestHK.

 

 

 

Dodaj komentarz