Lalka to tradycyjnie najlepsza zabawka każdej dziewczynki. W tradycji ludowej Rosji, Ukrainy czy Białorusi ma ona jednak wiele symbolicznych znaczeń. Lalki służą nie tylko do zabawy, ale mają także znaczenie ochronne i magiczne. W tradycji białoruskiej istnieje wiele rodzajów takich lalek. Jedne przeznaczone są dla niemowląt, gospodyń domowych, inne dla nowożeńców, kobiet w ciąży bądź podróżnych. Wierzenia tradycyjne mówią o tym, że lalki te nie mogą mieć rysów twarzy gdyż wtedy mogły by uzyskać własną tożsamość i zając się spełnianiem swoich życzeń. O tym jak wykonać je z tkanin typu len czy płótno bez użycia nożyczek można było dowiedzieć się podczas warsztatów w gliwickim Muzeum Miejskim, które prowadziła uczestniczka krakowskiego projektu „Handmadeheritage 2010”.
Na Białorusi lalki wykonują głównie kobiety, rzadziej mężczyźni. W Japonii lalki talizmany zwane Kokeshi tradycyjnie wykonywali chłopcy-link: https://business-relations.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=636:japoskie-lalki-talizmany&catid=60:news&Itemid=90
Najmniejsze, zaledwie 2-3 cm, zawijaczki zwane także otulaczkami robi się dla niemowląt. Lalka weselna to lalka z dwiema głowami-jedną przystrojona w wianek, drugą w chuście. Symbolizuje to przejście ze stanu panieństwa w stan małżeński. Białoruskim obrzędom weselnym od lat towarzyszą także tak zwane „Nierozłączki”-lalki kobiety i mężczyzny budowane na jednym ramieniu. Lalka wepska to karmicielka mająca przynosić pomyślność i obfitość. Ziarnuszka (wypełniona ziarnem, fasola, kaszą)-opiekunka gospodarstwa domowego stawiana jest zwyczajowo w pobliżu pieca. Kolejna, Dziesięciorączka pomaga w jego prowadzeniu.
Żadanica to lalka spełniająca życzenia. Gdy zacznie się ją robić koniecznie trzeba ją dokończyć, a jak odpracuje swoje rozebrać, spalić i zakopać. Wykonując taką lalkę stwarzamy obraz przyszłości lub stanu jakiego sobie życzymy by zaistniał, a jednocześnie otrzymujemy naturalną psychoterapię.