Lokaty bankowe to skuteczny sposób na pewne i bezpieczne pomnożenie kapitału. Wygenerowanie realnych, z góry określonych zysków ma szczególne znaczenie dla firm. „Pewność jutra” pozwala przedsiębiorcom skutecznie realizować strategie inwestycyjne, planować budżet oraz zachować płynność finansową.
W artykule podpowiemy, jakimi czynnikami się kierować, szukając najlepszej dla firmy lokaty bankowej.
Lokaty bankowe są obecnie jednym z najpopularniejszych narzędzi finansowych, służących inwestowaniu nadwyżek finansowych. Co stoi za ich niezwykłą popularnością? Jednym z kluczowych walorów takiego sposobu pomnażania kapitału jest pewny, z góry określony zysk. Jeśli wybierzesz depozyt o stałym oprocentowaniu, już na etapie jego zakładania będziesz wiedział, ile dokładnie zarobisz.
Ogromnie ważne jest także bezpieczeństwo zdeponowanych środków. Gromadząc pieniądze na lokacie możesz być pewien, że na pewno ich nie stracisz.
Na rynku istnieją lokaty przygotowane z myślą o klientach prywatnych oraz depozyty, dedykowane firmom. Właśnie te weźmiemy dziś „na tapetę”.
Lokata bankowa to świetny sposób na zabezpieczenie firmowego kapitału przed zgubnymi skutkami inflacji. Zgromadzone na lokacie środki nie tylko nie tracą na wartości, ale również same na siebie zarabiają.
Lokaty długoterminowe i krótkoterminowe
W zależności od długości trwania umowy lokaty możemy podzielić na krótkoterminowe (do 12 miesięcy) i l długoterminowe (powyżej 12 miesięcy).
Zwłaszcza lokaty długoterminowe pomogą chronić kapitał przed lekkomyślnym roztrwonieniem, wspierając długofalowe inwestycje. Jak to możliwe?
Gromadząc środki na lokacie „zamrażasz” je na czas trwania umowy. Wcześniejsza wypłata pieniędzy wiąże się z utratą wypracowanych odsetek, co w wielu przypadkach może okazać się szczególnie bolesne dla kieszeni. Wizja utraty wypracowanych zysków będzie znakomitą motywacją, aby zostawić zdeponowane środki „w spokoju” i pozwolić im pracować.
Jak wybrać lokatę bankową dla firm
Wybierając lokatę dla firm, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników:
- wysokość oprocentowania
Im wyższe odsetki, tym wyższy zysk. Ten parametr powinien być więc podstawowym wyznacznikiem wyboru lokaty (nie tylko długoterminowej). Pamiętaj jednak, że jako przedsiębiorca masz obowiązek rozliczenia się z fiskusem z odsetek od zysku w inny sposób niż klient indywidualny. W przypadku klientów indywidualnych to bank odlicza i odprowadza 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych, czyli podatek Belki. Przedsiębiorcy powinni samodzielnie odprowadzić podatek, według stawki podatku dochodowego, której podlegają
- kapitalizacja odsetek
Kapitalizacja odsetek to nic innego jak częstotliwość doliczania wypracowanych zysków do kwoty kapitału. Częstsza kapitalizacja odsetek przełoży się na szybsze zwiększanie podstawy ich naliczania, a co za tym idzie większe zyski. Jeśli możesz wybierać pomiędzy tak samo oprocentowanym depozytem z dzienną lub miesięczną kapitalizacją odsetek, pierwszy przyniesie Ci wyższe zarobki.
- założenie i obsługa przez Internet
Choć nie jest to parametr, który bezpośrednio przełoży się na wysokość zysków, pomoże zaoszczędzić całkiem sporą ilość czasu. A to dla właścicieli firm może mieć ogromne znaczenie.
- możliwość założenia kilku lokat
Jeśli chcesz zainwestować naprawdę dużą sumę, sprawdź, czy zamiast jednej, będziesz mógł założyć kilka lokat. Dlaczego warto zdecydować się na takich ruch? Jeśli w wyniku niespodziewanych zdarzeń będziesz zmuszony zerwać lokatę przed terminem, posiadając kilka depozytów, nie stracisz wszystkich wypracowanych odsetek. Pieniądze z jednego z nich przeznaczysz na pokrycie nieplanowanych wydatków czy spłatę zobowiązań. Pozostałe wciąż będą na Ciebie pracować.
Jeśli szukasz długoterminowej lokaty dla firm z atrakcyjnym, stałym oprocentowaniem oraz obsługą online, sięgnij po tę, oferowaną przez Toyota Bank. Lokaty długoterminowe w Toyota Banku są dostępne dla każdego posiadacza rachunku firmowego.