Oprogramowanie amerykańskiej firmy Adobe Systems Inc. cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Mimo to większość jego użytkowników nie wie co oznacza nazwa tej firmy.
http://www.adobe.com/pl/downloads/
http://www.adobe.com/pl/downloads/
Miliony internautów na całym świecie korzysta codziennie z produktów amerykańskiej firmy Adobe Systems Inc. Przedsiębiorstwo to zajmuje się projektowaniem oprogramowania graficznego, w tym twórcą standardu PostScript. Okrojona wersja tego języka do opisu stron wzbogacona o dokumenty hipertekstowe to znany wszystkim Portable Document Format. Bezpłatny program Adobe Acrobat umożliwia tworzenie i zarządzanie formatem PDF. Mimo, że oprogramowanie firmy Adobe cieszy się niesłabnącą popularnością większość jego użytkowników nie wie co oznacza nazwa tej firmy.
Adobe [arab. الطّوب, al – przedimek określony, tub – cegła (gliniana), hiszp. – maur. cegła (gliniana)] to nic innego jak … suszona cegła. Jako, że nie jest dodatkowo wypalana najlepiej sprawdza się w roli materiału budowlanego na obszarach o gorącym i suchym klimacie. Brak jej bowiem odporności na wilgoć i opady.
Suszone cegły wytwarza się z wody, małych ilości trawy, słomy lub innego włóknistego materiału organicznego zmieszanych z gliną. Ich powolne suszenie w cieniu trwa około 2 tygodni. Zwykle cegły te mają 8 – 13 cm grubości, 25 – 30 cm szerokości i 35 – 50 cm długości. Grube ściany zbudowanych z niej domów absorbują za dnia ciepło, które oddają podczas chłodniejszych nocy. Dzięki temu temperatura wnętrz pozostaje w miarę stała. Ponadto domy z cegły adobe są chłodniejsze latem, a cieplejsze zimą.
Pierwsze budynki z suszonej cegły powstały już kilka tysięcy lat temu w starożytnej Mezopotamii, Egipcie, Indiach, Grecji, Rzymie i w cywilizacji Majów. Od IV w. p.n.e. ta cegła ‘na każdą kieszeń’ jest powoli zastępowana przez cegłę wypalaną. Po dziś dzień konstrukcje wykonywane z adobe powstają w Chniach i Japonii. W dzisiejszej dobie ekoprojektowania suszona cegła znów wraca do łask także w świecie zachodnim, na przykład w Hiszpanii, Meksyku czy południowych stanach USA. Odpowiednio zaprojektowane i użytkowane budowle z adobe, nawet na obszarach aktywnych sejsmicznie, mogą stać tysiące lat. Ich ściany są bowiem relatywnie grube w stosunku do ich wyskości.
Terminem ‘adobe’ określa się także styl architektoniczny wzorowany na dawnym budowlach z suszonej cegły.
Firma Adobe Systems Inc. dotrzymuje standardów LEED (ang. Leadership in Energy and Environmental Design) wypracowanych The U.S. Green Building Council.
Maya Kowalczyk
Autorka ukończyła Uniwersytet Medyczny w Katowicach, podyplomowo zarządzanie i marketing na rynkach zagranicznych GWSH / Europäische Akademie für Führungskräfte Stuttgart, handel zagraniczny na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, The American Academy Kaplan oraz studia magisterskie na kierunku zarządzanie, specjalność zarządzanie przedsiębiorstwem europejskim w Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania w Katowicach ( dyplomy z wyróżnieniami ).