Pokazy mody to okazja nie tylko do przyjrzenia się najnowszym trendom mody, ale i poczynienia kilku obserwacji socjologicznych. Dr Lilian Glass, okrzyknięta pierwszą damą komunikacji, stwierdziła, że to, jak kobiety trzymają torebkę, mówi wiele o ich osobowości.
W marcowym ‘Vogue’ ukazał się materiał autorstwa Lynn Yaeger na temat sposobu w jaki modelki na pokazach i kobiety trzymają i noszą torebki. Autorka prezentuje socjologiczną analizę tematu specjalistki ds. komunikacji i mowy ciała, dr Lilian Glass. Na ostatnim pokazie ‘Prady’ modelki nosiły torebki tak jak nosi się szczeniaka tuląc go do swej piersi. Autorka snuje dywagacje, iż być może taki odruch powoduje w nich miękka i delikatna włoska skóra, z której wykonano owe torebki. Glass twierdzi jednak, że damska torebka nie jest już tylko modowym akcesorium. Są żywotną częścią naszego życia ! Wiele kobiet uważa, że ich torebka to część ich ‘ja’. To miejsce, w którym toczy się ich życie – tam jest ich komputer, telefon komórkowy, iPad, klucze, kluczyki do samochodu, portfel, woda z magazynem kobiecym na odwrotnej stronie etykiety, wafelek proteinowy, wiele prywatnych drobiazgów. Zdaniem Glass kobiety noszą je blisko ciała jakby chroniąc przed utratą, bo tam mieści się ich życie.
Na pokazie ’Céline’ modelki zrezygnowały z noszenia torebek w tradycyjny sposób – za uchwyty. W zamian – trzymały je od spodu, tak jak gdyby były zbyt ciężkimi torbami z zakupami. Co mogłoby to oznaczać? A to, że w obecnych czasach nosimy przy sobie o wiele więcej rzeczy niż jeszcze kilka lat temu. Torebki stały się niemalże wirtualnymi biurami, niekoniecznie lekkimi. Trzymanie torby za uszy sprawia, że niesienie ciężaru jest bardziej nieporęczne. Nowy sposób noszenia ich wynika przede wszystkim z praktycyzmu i wygody.
Nadal najmniej rozpowszechnioną metodą trzymania torebki jest ta zaprezentowana na pokazach Louisa Vittona. Niektóre modelki miały ręce schowane za plecami, zaś w dłoniach skutych kajdankami miały torebki. Projektant torebek, Marc Jacobs, sugerował, że oznacza to przemożną chęć ochrony tego, co własne, symbolizuje strach przed niebezpieczeństwem, będącym niemalże symbolem ostatnich trudnych i mrocznych lat. Dr Glass ma zaś inną teorię. Twierdzi ona, że ręce schowane z tyłu to oznaka ekstremalnej pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa. Ręce schowane z tyłu sugerują, że nie ma się nic do ukrycia. Trzymanie torebki za plecami może być nowym sposobem na pochwalenie się swoim wizerunkiem, a za tym – zrobienie natychmiastowego dobrego wrażenia. Umieszczenie torebki za plecami sprawia, że staje się ona odrębną częścią kreacji, tworzącą własną jakość, nie będącą zaś uzupełnieniem stroju.
Jako, że torebki kryją w sobie coraz większe ciężary, i to nie tylko w sensie metafizycznych, dr Lilian Glass patrząc w kryształową kulę przewiduje, iż kolejne wcielenia torebek będą miały kółka.
Na co dzień noszę różne torby i torebki. Zmieniam je w zależności od tego co wkładam na siebie. Bardzo podobają mi się więc wymienne wnętrza przekładane z torebki do torebki. Często odwiedzam różne miejsca, podróżuję więc zwracam także uwagę na to gdzie i jak położyć czy zawiesić torebkę. Na podłodze się jej nie kładzie, na stole nie wypada jej trzymać, a nowoczesny design siedzisk nie zawsze pozwala na zawieszenie jej na oparciu. Często zresztą go brak. Stąd moim wielkim odkryciem jest zawieszka na torebkę z magnesem. Wystarczy przyłożyć go do jakiejś płaskiej powierzchni i na składanym metalowym uchwycie zawiesić uchwyt torebki. Jest to gadżet promocyjny tak więc żeby go zdobyć wato kupić na przykład promocyjne opakowanie preparatu medycznego z 67 składnikami biomimetycznymi ’Matricium’, który 'uczy skórę żyć od nowa’. To również bardzo kobiecy dodatek.
Źródło : Z wykorzystaniem materiału ‘Body Language: How You Hold Your Bag Says A Lot About You’ autorstwa Lynn Yaeger, który ukazał się w marcowym magazynie ‘Vogue’.