„The World Boutique” oraz „Hong Kong Fashion Week” na trwałe wpisały się w kanon imprez branży modowej. Od lat targi te i towarzyszące im pokazy przyciągają tysiące wystawców z prawie 30 krajów świata. Dzięki nim Hongkong, trzeci w rankingu „napędzających gospodarkę światową” obszarów miejskich, zajął poczytne miejsce na firmamencie modowych stolic świata. Od 1997 roku, z inicjatywy HKTDC, odbywa się tam także „Hong Kong Young Fashion Designers’ Contest” (pol. „Hongkoński Konkurs Młodych Projektantów Mody”). To najbardziej prestiżowa impreza tego typu w rejonie. W jego jury zasiadają takie sławy jak: Kenzo Takada, Vivienne Tam, Akira Isogawa, Tsumori Chisato, Maria Luisa Trussardi, Ennio Capasa (Dyrektor Kreatywny „Costume National”), Keita Maruyama, Andreas Kronthaler (Dyrektor Kreatywny „Vivienne Westwood”) czy Martine Sitbon (Dyrektor Kreatywny „Rue du Mail”).
W efemerycznym świecie mody ponad wszystko ceniona jest kreatywność. Liczy się również zdolność do nadążania za duchem czasów przy jednoczesnym uchwyceniu równowagi pomiędzy indywidualną innowacyjnością a trendami społecznymi. Jury ocenia także oryginalność, dobór tkanin, kunszt projektowo-krawiecki oraz ogólne wrażenie. Takimi właśnie umiejętnościami mogą poszczycić się laureaci „YDC”, z których wielu stało się czołowymi projektantami znanych marek modowych lub też stworzyło swoje własne. Rywalizacja odbywa się w ramach trzech kategorii: stroje „casualowe” i dżinsowe, współczesna odzież na dzień oraz stroje imprezowe, koktajlowe i wieczorowe. Tegoroczna edycja konkursu znów objawiła wiele talentów. TAM Tsz Pui Amy startujący w kategorii „Współczesna odzież na dzień” zaprezentował kolekcję „Uwięziona marionetka”. Stroje uszyto z naturalnej skóry w odcieniu jasnej zieleni łączonej ze skórą wężową. Obcisła forma i nitowe zdobienia symbolizują opresję i chęć wyzwolenia się. Motywem przewodnim kolekcji jest podkreślenie destrukcji w życiu codziennym.
Kolejna zgłoszona do konkursu kolekcja w kategorii „Współczesna odzież dzienna” autorstwa NG Kwok Hei Haze zatytułowana jest „Czarodziejka”. Inspiracją dla jej powstania była dziecięca obsesja autorki – bajki pełne fantastyki. Kontrastujące ze sobą odcienie i miękka ciemna wełna przełamane zostały purpurowymi akcentami oraz elementami metalicznymi oraz tymi wykonanymi z mieniącej się srebrzyście skóry i poliuretanu. Ciemne barwy i abstrakcyjne wzory wykreowały nastrój mistycznej mglistości. Burza i powodowane nią porywy są centralnym motywem kolejnej kolekcji, tym razem, autorstwa WONG Kwai Ching Himma. Warstwowe dzianiny z cyfrowymi nadrukami przypominają ulewę w burzowy dzień. Stylizacja pełna jest błysków i emanuje dramatyzmem. W kategorii „Odzież wieczorowa i na party” na uwagę zwraca kolekcja „Splot linii” stworzona przez CHAU Yin San Sandrę. Tytułowe sploty linii tworzą dekoracyjne lamówki. Skręty czarnej jedwabnej organzy są zsynchronizowane z geometrycznymi kształtami cyfrowych nadruków i krągłymi kształtami ludzkiego ciała. W tej jakże eleganckiej stylizacji ciekawy i nowatorski wątek stanowi ciągła zmienność linii. One zmieniają się z każdym gestem, ruchem … .
„Szlachetny wojownik” to nazwa kolekcji z kategorii „Casual & jeans”. Nawiązanie do wielowiekowej tradycji mężczyzny – wojownika podkreśla splendor męskiej mody. Lamówki, wstawki i zamki błyskawiczne spełniają zarówno funkcje praktyczne, jak i dekoracyjne. Tonacja i kolorystyka kolekcji są wyrazem siły, dostojeństwa i rangi współczesnej mody męskiej. Wojna i wojenne fotografie stały się także inspiracją do stworzenia kolekcji damskiej. Emocje związane z ludzką egzystencją wyrażają w niej zestawienia organzy, wełny, tkanin diagonalnych oraz skóry. Kolekcję stworzyła NG Man Fung Cassey. „Mój deszczowy dzień” autorstwa TANG Sze Man to również wariacje na temat niezwykłych połączeń tkanin. Biel, czerń, szarość, beż rozmywają się jak pod wpływem kropli deszczu, podczas gdy stroje otwierają się niczym parasolki.
Modele z tych właśnie kolekcji pokazano podczas zeszłorocznych targów „Lifestyle Expo”, które odbyły się pod koniec września w Warszawie. Gościem specjalnym rautu towarzyskiego dla V.I.P. była Miss Hongkongu, która wystąpiła w tradycyjnym chińskim stroju.
Maya M. Kowalczyk