Rynek jest jak pole golfowe. Aby osiągnąć sukces potrzebny jest szczególny splot umiejętności i okoliczności. Niektórzy gracze liczą na 'kills’, inni na 'snakes’.
Wyjście na giełdę to model rozwoju, który pozwala na utrzymanie wysokiego tempa rozwoju. Rynek jest jak pole golfowe. Utrzymanie pozycji lidera nie jest łatwe. Każdemu może zdarzyć się złe uderzenie. Czasem jest ono spowodowane przeszkodą na polu golfowym, a czasem złym doborem ‘puttera’ – kija, którym wykonuje się najwięcej uderzeń podczas rundy. Golfowe powiedzenie ‘Drive for show, put for dough’, czyli ‘Drive pod publikę, put dla forsy’ z pewnością nie odnosi się do wyjścia na parkiet. Wejście na giełdę pozwala na utrzymanie wysokiego tempa rozwoju. Decyzja o emisji papierów wartościowych jest jak ‘kill’ – bardzo dobre uderzenie ‘driverem’, czyli kijem typu ‘wood’ przeznaczonym do oddawania najdłuższych strzałów. Jednak to nie koniec gry, a dopiero jej początek. Nadal w cenie są ‘snakes’, czyli długie ‘putty’. Na parkiecie łatwo pomylić ‘rabbita’, czyli golfistę żółtodzioba z ‘sandbaggerem’, czyli graczem ukrywającym swój prawdziwy potencjał, który zamienia się w ‘poison pill’. Co gorsza mnóstwo tam kiepskich graczy – ‘dufferów’ – w fałszywie zielonych żakietach mistrzów stosujących własne ‘preffered lies’. Po nich pozostaje jedynie dziwny ‘smile’. Gdy tylko ‘tee’ nieco ostygnie gra znów się rozpoczyna.
‘Shooting the lights out’, bardzo dobra gra, czy to na ‘green’ie’ czy na parkiecie, zwykle kończy się grą do ‘nineteenth hole’, czyli dołka poza tymi osiemnastoma z pełnowymiarowego pola. Może być to na przykład klubowy bar.
Tiger Woods zwany ‘Mozartem golfa’ po raz pierwszy trzymał w dłoniach kij golfowy, gdy miał zaledwie 7 miesięcy. Intensywny trening golfowy sprawił, że osiągnął prawdziwe mistrzostwo. Tiger nigdy nie gra automatycznie. On zawsze uderza świadomie.
Maya Kowalczyk
Autorka ukończyła Uniwersytet Medyczny w Katowicach, podyplomowo zarządzanie i marketing na rynkach zagranicznych GWSH / Europäische Akademie für Führungskräfte Stuttgart, handel zagraniczny na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, The American Academy Kaplan oraz studia magisterskie na kierunku zarządzanie, specjalność zarządzanie przedsiębiorstwem europejskim w Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania w Katowicach ( dyplomy z wyróżnieniami ).