Buon Natale e felice Anno Nuovo!!!
Dziś babki panettone rodem z Mediolanu tradycyjnie spożywa się w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku nie tylko w całych Włoszech, ale także w południowej Francji, na Malcie, w Niemczech, Szwajcarii, Brazylii, Peru, Argentynie, Urugwaju, Chile i Kolumbii. W krajach Ameryki Łacińskiej panettone coraz częściej wypiera ze świątecznych stołów roscón de reyes.
Pod nazwą panettone kryją się słodkie drożdżowe ciasta tradycyjnie pieczone w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. W dialekcie medionańskim, skąd wywodzą się te pyszne babki, nazywa sie je paneton. Słowo panettone pochodzi od panetto, czyli małe ciasto. Końcówka „-one” sprawia, że cały wyraz oznacza „duże ciasto”.
Tradycyjna babka panettone ma kształt kopuły wyrastającej z cylindrycznej bazy. Zazwyczaj waży okolo 1 kg i ma 12 – 15 cm wysokości. Dodaje sie do niej kawałki kandyzowanych owoców, rodzynki, orzechy pignolia, migdały, a w niektorych regionach Włoch także crema di mascarpone oraz likier amaretto. Babki panettone podaje się zwykle ze słodkim winem, kawą czy herbatą. By stworzyc iście włoską atmosferę polecam panettone z herbatą migdałową we włoskim stylu.
Maya M. Kowalczyk