Uśmiech to najpiękniejsza forma komunikacji niewerbalnej. Ta forma komunikatu przybiera też różne formy i znaczenia. Pod różnymi szerokościami geograficznymi obowiązują także różne kanony dotyczące estetyki uśmiechu. Na indonezyjskiej wyspie Bali podczas ceremonii zwanej „Matatah”, dziewczynkom po pierwszej menstruacji, a chłopcom po pierwszej mutacji, opiłowuje się siekacze na szpiczasty, podobny do kłów, kształt. Jestem podróżnikiem. Od dwudziestu paru lat przemierzam świat przyglądając się także uzębieniu. Odwiedziłem plemiona na północy Kenii, gdzie ludzie piłują sobie zęby na stożkowaty kształt za pomocą specjalnych gałązek. W Rosji chodzi się ze złotymi zębami, w Salwadorze osiemnastoletnie kobiety dostają od ojców prezent w postaci wizyty u stomatologa, po której na jeden z zębów zakłada się koronę porcelanową ze złotą obwódką-opowiada dr n. med. Maciej Żarow z krakowskiej Kliniki Stomatologii Estetycznej „Dentist”.
Co kraj to obyczaj. Inna estetyka uśmiechu obowiązuje w Japonii, inna w Europie, a inna w Stanach Zjednoczonych, gdzie wszyscy chcą mieć kolor zębów B-1, czyli najbielszy z możliwych. Wciąż myślą o wybielaniu i wybielają. Reklamy w Stanach promują pasty i środki do wybielania. Wszyscy dookoła uśmiechają się śnieżno-białym uśmiechem-dodaje dr Żarow.
Piękny uśmiech to nie tylko efekt wizyt w gabinecie medycyny estetycznej. Rewitalizacja i przywrócenie dawnej objętości tkankom skórnym twarzy nie powinna być pierwszym krokiem w korekcie defektów estetycznych. Procedurę, szczególnie jej część dotyczącą wolumetrii, najlepiej zacząć po wizycie w specjalistycznym gabinecie dentystycznym. Można też od razu wybrać się do placówki oferującej kompleksowe usługi w tym zakresie, czyli na przykład Dental SPA. Zdrowe, pełne uzębienie oraz tkanki przyzębia stanowią bezcenne rusztowanie w jamie ustnej, na których na nowo napina się skóra. U osób z dużą ilością ubytków nos zbliża się do brody, a wokół ust pojawiają się zmarszczki. Starzenie dotyka także zęby. Pojawiają się na nich przebarwienia wynikające ze spożywania pokarmu z silnymi barwnikami czy niektórych antybiotyków. Szkliwo ściera się i ulega erozji. W miarę jak ubywa zębów, a pozostałe zmniejszają się w procesie ścierania, zmniejsza się wysokość zwarcia bocznego. Bez jego wyrównania nie warto nawet myśleć o korekcie strefy estetycznej.
Jeżeli chce się mieć bielsze zęby, trzeba je wybielić. Najlepiej robić to w dobrym gabinecie dentystyki estetycznej lub środkami znanej marki polecanymi przez dentystę według wskazanej przez niego procedury. Nawet, gdy robi się licówkę, najpierw wybiela się zęby. Licówki dotyczą kilku zębów, nie całego uzębienia. Efekt powinien być najbardziej naturalny. W tym kontekście licówka jest bardziej inwazyjna niż wybielanie. Czasami robi się plan leczenia polegający na tym, że najpierw się wybiela, a potem zakłada licówki. One nie służą do osiągnięcia lepszego koloru. One poprawiają kształt, zmieniają położenie zębów- tłumaczy dr M. Żarow. Licówki typu Lumineers® o fabrycznie jednakowych kształtach nakleja się bez szlifowania. Ta tania technika odbudowy sprawia jednak, że zatraca się piękno i indywidualność uśmiechu. Warto więc postawić na zindywidualizowane licówki powstałe na podstawie gruntownej analizy potrzeb pacjenta. Tylko takie licówki pozwalają na mądre zaplanowanie pięknego uśmiechu- kształtu, wielkości, proporcji i koloru pokrytych nimi zębów. Zdrowie zębów warunkuje także zdrowie tkanek przyzębia. Najważniejsza jest profilaktyka. Jeżeli pacjent ma horyzontalną utratę tkanek dziąsłowych, czyli utracił już dziąsła, a wcześniej kość, wówczas już nic nie da się zrobić. Można je odbudować jedynie w sytuacji, gdy jest zanik jednej brodawki dziąsłowej, czy zanik dziąsła przy szyjce. Wówczas chirurgicznie przeszczepia się tkankę łączną z podniebienia lub w cudzysłowie naciąga” nieco dziąsła. Takiej odbudowie służą rozmaite techniki periodontologiczne. Przy wysokim poziomie utraty tkanek dziąsłowych można jedynie zmniejszać ciemne trójkąty, które powstały wskutek utraty brodawek dziąsłowych. Robi się to poprzez stomatologię estetyczną za pomocą kompozytu czy porcelany i różnych technik rekonstrukcyjnych-wyjaśnia fachowo dr n. med. Maciej Żarow z krakowskiej Kliniki Stomatologii Estetycznej i Centrum Szkoleniowego „Dentist”. Zdrowe, mocne i różowe dziąsła znacznie podnoszą wrażenia estetyczne.
Nie zapominajmy także o świeżym oddechu. W przeważającej liczbie przypadków nieświeży oddech wywołany jest przez szkodliwe bakterie jamy ustnej. Warto więc nie tylko szczotkować zęby, używać nici dentystycznych, płukanek, ale także zwrócić uwagę na czyszczenie powierzchni języka, gdzie znajdują one sprzyjające środowisko do bytowania (zewnętrzne powierzchnie główki szczoteczek manualnych, specjalne końcówki szczoteczek elektrycznych, dysze irygatorów dentystycznych, skrobaki do języka).
Piękne, śnieżnobiałe zęby sprawiają, że czujemy się pewniejsi siebie. U niektórych jednak wybielanie może wywołać nadwrażliwość zębiny. Problem dotyka nie tylko tych, którzy poddali się wybielaniu. Dotyka on co 3 osobę pomiędzy 20. a 50. rokiem życia. Badania naukowe przyczyniły się do powstania nowych generacji preparatów do higieny jamy ustnej takich jak Colgate® Sensitive Pro-Relief™. Ich stosowanie przynosi natychmiastową ulgę, ale ich działanie nie ogranicza się do zwalczania bólu wynikającego z nadwrażliwości zębów. Bardzo często są one też wzbogacane odbudowującym szkliwo fluorem.
Brak dbałości o higienę jamy ustnej prowadzi do powstania osadów, które są przyczyną takich schorzeń jak próchnica, gingivitis czy paradontitis. Pod wpływem bakterii z jamy ustnej może również dojść do poronień, cukrzycy czy zapalenia osierdzia.
Maya M. Kowalczyk
KLINIKA STOMATOLOGII ESTETYCZNEJ „DENTIST” istnieje od 1999 roku. Klinika wykonuje zabiegi z dziedziny:
-
stomatologii zachowawczej,
-
estetycznej,
-
endodoncji,
-
protetyki,
-
chirurgii,
-
implantologii,
-
profilaktyki,
-
ortodoncji.
DENTIST
Plac Inwalidów 7/5
30-033 Kraków
tel. 0-12 632 10 55
kom. 0 502 501 000
Facebook: Dentist Kilnika Stomatologiczna