Strefa menedżera w Marchołcie

 IMG_419418. października 2012 r. w kultowym katowickim klubie „Marchołt” odbyła się konferencja „Inicjatywy menedżerskie”. Jej pierwszej edycji towarzyszyło hasło przewodnie „Zarządzaj, finansuj, ubezpiecz”. Słowo wstępne wygłosili Aleksander Fischer, prezes zarządu Klubu Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych „Marchołt” oraz Stanisław Lis, prezes Stowarzyszenia „Media Polanie”. O perspektywach rozwoju kooperacji pomiędzy polskimi i amerykańskimi firmami opowiadał Mariusz Tomaka, prezes Polsko – Amerykańskiej Rady Współpracy. –W Dolinie Krzemowej jest około 80 000 osób deklarujących związki z Polską. W każdej ze znaczących firm znajdziemy polskie nazwiska – mówił Tomaka.

Kalifornijska polonia jest bardzo pozytywnie nastawiona na budowanie relacji z Polską. Świadczyć o tym może chociażby idea stworzenia ponad 10 lat temu US – Polish Trade Council z siedzibą w Paolo Alto oraz Polsko – Amerykańskiej Rady Współpracy. – Stowarzyszenie jest zarejestrowane w Katowicach mimo, że ma zasięg ogólnopolski. Jest tu biuro, biurko, ludzie, którzy się spotykają raz na jakiś czas – opowiadał dalej. Rada zachęca młode przedsiębiorstwa do wchodzenia na rynek amerykański. W marcu tego roku na terenie Doliny Krzemowej otwarto US – Polish Innovation Hub. – W biurze tym niczym w soczewce zaczyna skupiać się uwaga Amerykanów na Polskę. Teraz najważniejszy jest networking, który stanowi unikalna wartość dodaną. Jeżeli chcemy zbudować firmę wykraczającą poza ramy kraju to trzeba rozpocząć od przeprowadzenia badań rynkowych. Dzisiejsza gospodarka jest globalna. Potęga firmy globalnej jest olbrzymia. Ma ona szersze oferty i może pozwolić sobie na większą minimalizację kosztów – wyjaśniał Tomaka. Gdy zaczynamy prawdziwą kooperację z partnerem zagranicznym często pierwotny pomysł wymaga modyfikacji. Projekt „Go Global Poland” autorstwa Polsko – Amerykańskiej Rady Współpracy pomaga i w tym względzie. Do uczestnictwa w jego obecnej pierwszej edycji zgłosiło się 30 firm, z czego wyłoniono 5. Obecnie firmy te uczestniczą w warsztatach prowadzonych przez wykładowców z Uniwersytetu Stanforda. Omawiane są m.in. możliwości przeprowadzania badań rynkowych na rynku amerykańskim i opatentowania zgłoszonych idei. Partycypujące w nim firmy mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramch programu NCBiR. O szczegółowych statystykach na temat uzyskiwanych patentów opowiadał kolejny prelegent Tomasz Jachimowicz, prezes zarządu Śląskiego Stowarzyszenia Menedżerów. Jak mówił w trakcie prezentacji programu Górnośląskiej Grupy Doradczej patenty to jedne z bardziej miarodajnych wskaźników innowacyjności. Powołując się na statystyki Eurostatu wskazał, iż w Stanach Zjednoczonych zarejestrowano 44 800 patentów, w Niemczech – 17 000, zaś w Polsce zaledwie 199. Jako przyczyny problemów finansowych firm wskazywał:

–         słabnącą pozycję rynkową wywołaną ograniczeniami zbytu,

–         mało wydajne maszyny i mało innowacyjne technologie,

–         brak powiązań pomiędzy ścieżkami rozwoju personelu i nakładami na technologie,

–         wadliwą organizacje i zarządzanie,

–         zły przepływ informacji,

–         braki kapitałowe.

IMG_4191IMG_4195

Mówiąc o innowacyjnej inżynierii w finansowaniu inwestycji publicznych w Polsce do roku 2020 Stanisław Lis, prezes zarządu Stowarzyszenia Media Polanie, ekspert ds. polityki regionalnej, funduszy UE i PPP wspomniał, iż Niemcy maja ponad 4 razy więcej środków finansowych na promocję eksportu swoich firm niż wynosi budżet naszego kraju. – Marzenia, na których realizację zdecydujemy się, pomimo kryzysu, za kilka lat mogą stać się faktem – reasumował optymistycznie Lis.

Kolejne spotkanie z cyklu „Inicjatywy menedżerskie” już wkrótce.

 Maya M. Kowalczyk

Dodaj komentarz