W materiale Być na naturalnej drodze pisaliśmy o diecie sprzyjającej normalizacji mikroflory jelita grubego. Jak wspominaliśmy jednym z jego głównych wrogów są drożdże piekarskie (łac. Saccharomyces cerevisiae), których spożywanie może powodować cellulit, wzdęcia brzucha, zmęczenie, bóle głowy, zakażenia grzybicze oraz świąd odbytu. Zamiast pieczywa i ciast na drożdżach piekarniczych do codziennego menu warto więc włączyć chleb na zakwasie, chleb na sodzie, pitę, chiapati, macę, ciasto ryżowe i owsiane bądź chrupkie chlebki żytnie. Pomocne może być również jedzenie dużych ilości czosnku, który hamuje nadmierne namnażanie się kolonii drożdży w jelitach.
Zapraszam do wypróbowania moich domowych przepisów na chleby na zakwasie z mąk pełnoziarnistych!
CHLEB Z MĄKI PSZENNEJ RAZOWEJ I MĄKI Z NASION AMARANTUSA (NA ZAKWASIE)
Przygotowanie zakwasu:
0,5 szklanki letniej wody i 0,5 szklanki mąki razowej zmieszać i zostawić na 12 godzin. Przez 3 dni dodawać 0,25 szklanki wody i mąki. Trzymać w ciepłym miejscu.
Składniki:
- 0,5 kg mąki razowej
-
15dkg mąki z amarantusa
-
1 łyżka oliwy
-
szczypta soli
-
1 łyżka nasion siemienia lnianego
-
1 łyżka nasion słonecznika
-
zakwas
-
ok.1 szklanki letniej wody
CHLEB Z MĄKI PSZENNEJ RAZOWEJ I MĄKI ORKISZOWEJ (NA ZAKWASIE)
Składniki:
- 0,5 kg mąki razowej
- 0,15dkg mąki orkiszowej
- 1 łyżka oliwy
- sól do smaku
- ok.1szklanki letniej wody
- zakwas
- opcjonalnie – ziarenka do posypania chleba : czarnuszka, sezam, mak, siemię lniane, kminek itp.
- Przyrządzanie i pieczenie jak chleba z mąką z amarantusa.
Przygotowanie:
Z zakwasu odjąć 2 łyżki i włożyć do zamykanego słoiczka. Przechowywać w lodówce. Przy pieczeniu następnego chleba nie trzeba będzie robić zakwasu.
Pozostały zakwas włożyć do miski i dodać resztę składników. Krótko wyrobić. Ciasto powinno być luźne. Włożyć do wysmarowanej oliwą keksowej foremki. Przykryć ścierką. Po ok. 5 godzinach podwoi objętość. Ciasto smarujemy zimną wodą i posypujemy prażonym sezamem, makiem lub nasionami słonecznika. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 200 st. C. Czas pieczenia ok. 1 godz. Po upieczeniu należy zaraz wyjąć chleb z foremki.
Smacznego!
Przepisy i zdjęcia Maya M. Kowalczyk