Siedziba Fundacji Brama Cukermana* przenosi się na bliżej nieokreślony czas do Pokoju do Wynajęcia w CSW Kronika. Pokój zostanie wykorzystany jako przestrzeń biurowo-robocza dla prac Fundacji oraz miejsce spotań dla osób zainteresowanych jej działalnością i realizowanym aktualnie projektem pt.: ’Opowieści Nieobecnych’.
Podczas otwarcia Pokoju do Wynajęcia, miało miejsce spotkanie z członkami Fundacji – Piotrem Jakoweńko, który opowiadał o idei projektu 'Opowieści Nieobecnych’ oraz Dariuszem Walerjańskim, który wygłosił krótki wykład na temat historii Żydów na Śląsku i Zagłębiu Dąbrowskim.
* Fundacja Brama Cukermana – zajmuje się edukacją, turystyką wielokulturową oraz ochroną dziedzictwa żydowskiego w Bedzinie i regionie. Priorytetem jej działań jest ochrona i promocja zabytkowego, żydowskiego Domu Modlitwy w Będzinie.
Opowieści nieobecnych
Celem projektu jest opracowanie audioprzewodników po miejscach związanych z dziedzictwem żydowskim na terenie miast Województwa Śląskiego. Powstać ma seria kilkudziesięciu nagrań audio, które przystępnym językiem „oprowadzą” po historii i miejscach związanych z dawną społecznością żydowską na terenie Tarnowskich Gór, Wodzisławia Śląskiego, Gliwic, Zabrza, Bytomia, Katowic, Sosnowca, Będzina i Dąbrowy Górniczej. Każdemu z miast poświęconych będzie od 3 do 10 audycji, które oprowadzą po najważniejszych żydowskich miejscach takich jak cmentarze, miejsca po zniszczonych synagogach czy dawnych żydowskich przedsiębiorstwach. W tworzeniu nagrań audio wezmą udział historycy i specjaliści z dziedziny lokalnej historii i dziedzictwa żydowskiego na terenie Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego – m.in. Dariusz Walerjański (Zabrze, Bytom), Jarosław Krajniewski (Będzin) czy Krzysztof Gwóźdź (Tarnowskie Góry). Wykorzystane zostaną także fragmenty wywiadów ze świadkami historii, czyli starszymi osobami pamiętającymi okres koogzystencji polsko-śląsko-żydowskiej przed II wojną światową.
Teksty historyków i ekspertów poddane zostaną redakcji i nagrane z udziałem profesjonalnego lektora. Tło dźwiękowe zostanie przygotowane tak, aby całość nabrała charakteru atrakcyjnego, 'muzycznego słuchowiska’. ówną formą publikacji audioprzewodników będą przenośne odtwarzacze mp3, które będzie można wypożyczyć w centrach informacji turystycznej miast aglomeracji Śląsko-Dąbrowskiej. W każdym punkcie wypożyczania znajdzie się minimum 30 odtwarzaczy mp3, tak aby mogły być one użyte jako jednorazowa pomoc naukowa dla całej klasy szkolnej np. podczas lekcji regionalizmu. Audioprzewodnikom towarzyszyć będzie również drukowana mapa, na której zaznaczone będą opisywane miejsca. odatkowo audioprzewodniki zostaną opublikowane na specjalnie stworzonej stronie www, gdzie na zasadach creative commons będzie je można odsłuchać online lub pobrać na swój prywaty odtwarzać mp3. Cłość nagrań opublikowana zostanie również w języku niemieckim oraz angielskim.