O Katowicach znów głośno

Katowice wciąż zdominowane są wydarzeniami ze świata sportu. To co wczoraj działo się w katowickim Spodku ma odzwierciedlenie na arenie międzynarodowej, podobnie jak Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który dziś zgromadził delegacje z całego świata aby rozmawiać o przyszłości polskiej przedsiębiorczości. Konferencja prasowa inaugurująca Kongres, Uroczyste Otwarcie, ogłoszenie Apelu Programowego oraz cele Strategii Europa 2020 – to najważniejsze punkty pierwszego dnia obrad.

 Zdjęcia

O sytuacji MŚP na tle Europy
Za nami pierwszy dzień. Cykl dyskusji otworzyła konferencja prasowa inaugurująca IV Europejski Kongres MŚP. Współorganizatorzy, współgospodarze oraz goście honorowi przedstawili główne punkty programu oraz przeanalizowali sytuację sektora MŚP w Polsce na tle Europy.
– Bez wątpienia można powiedzieć, że MŚP stanowi krwioobieg europejskiej gospodarki, bo jeżeli nasz kraj może się rozwijać, to tylko za sprawą małych i średnich firm. Dlatego w tym roku, podczas IV Europejskiego Kongresu MŚP chcemy zastanowić się nad sposobem wspierania wspomnianego sektora w innowacyjne działania – podkreślił Jerzy Buzek, Premier Rządu RP w latach 1997-2001.

W oparciu o tegoroczne hasło Kongresu „10 lat przedsiębiorczości bez granic” Bożena Lublińska- Kasprzak, Prezes PARP, omówiła korzyści płynące z wejścia Polski do Unii Europejskiej.
– W Polsce 130 tys. firm prowadzi współpracę z zagranicą. Odsetek tych firm na świecie stanowi 7,2%, natomiast w Polsce 4,2%.  Znajdujemy się poniżej średniej, mamy jeszcze dużo do zrobienia, ale już teraz widać, że nowe, młode firmy na początku swojej działalności wykazują aktywność na arenie międzynarodowej. Jest to istotny element powiązania innowacyjności z internacjonalizacją – wyjaśniła Bożena Lublińska- Kasprzak, Prezes PARP.

Na zakończenie konferencji pomysłodawca Kongresu, Tadeusz Donocik, Prezes RIG w Katowicach, podsumował poprzednie edycje, zapowiedział najważniejsze wydarzenia tegorocznej edycji i ogłosił Apel Programowy, którego treść stanowi 6 tez mających na celu wypracowanie rozwiązań koniecznych dla realizacji celów strategii Europa 2020. W trakcie Kongresu Apel Programowy zostanie przekazany na ręce władz.

Bilans doświadczeń i wyzwania na przyszłość
W samo południe odbyło się oficjalne otwarcie Kongresu oraz sesja plenarna pt. „Europa 2020 – bilans doświadczeń oraz wyzwania i perspektywy rozwoju przedsiębiorstw”. Debatę rozpoczął J. Buzek zwracając uwagę na kryzys polityczny w UE.  – Dzisiaj wracamy do wielkiego pytania „Jak wrócić na ścieżkę wzrostu?” – tylko konkurencyjność – podkreślał Premier.

– Myślę, że w tej chwili Europa odkrywa potrzebę skoncentrowania się na realnej gospodarce. Głównym celem programu Europa 2020 jest rewitalizacja konkurencyjności przemysłowej w gospodarce. Jestem przekonany, ze Kongres będzie źródłem nowych pomysłów i rozwiązań, pomocnych Unii w formułowaniu działań na rzecz poprawy sytuacji MŚP – dodał Ferdinando Nelli Feroci, Komisarz UE ds. Przemysłu i Przedsiębiorczości.

Realizacji Strategii Europa 2020 to przede wszystkim czerpanie z poprzednich doświadczeń i dialog z samorządami oraz administracją. Uproszczenie procedur, finansowanie zewnętrzne, internacjonalizacja przedsiębiorstw, wspieranie nauki, badań, rozwoju i firm rodzinnych to główne postulaty towarzyszące ocenie dotychczasowej Strategii Europa 2020.

Pierwszy dzień Europejskiego Kongresu MŚP zakończyła Sesja Sejmiku Województwa Śląskiego, podczas której wręczono wyróżnienia w Programie „Samorząd, który wspiera MŚP”. Tegorocznymi laureatami Programu zostało Miasto Zabrze, Miasto Bydgoszcz oraz Miasto Kalety. Kapituła podjęła również decyzję o przyznaniu wyróżnień honorowych dla następujących jednostek samorządów terytorialnych i ich związków: Województwo Śląskie, Województwo Małopolskie, Województwo Opolskie, Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej, Katowice, Bytom, Gliwice, Jaworzno, Czechowice-Dziedzice, Pawłowice, Pilchowice, Jaworze, Jasienica, Górnośląski Związek Metropolitalny oraz Śląski Związek Gmin i Powiatów.

Dodaj komentarz