30% Polaków uważa, że nietrzymanie moczu jest wstydliwą dolegliwością – wynika z badania opinii publicznej, zrealizowanego w ramach programu „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia”[1]. Raport z badania opinii publicznej „Polacy o nawykach zdrowotnych” potwierdził panujące stereotypy – Polacy wciąż uważają za najbardziej krepujące takie dolegliwości, jak: zaburzenia erekcji (38%) i nietrzymanie moczu (30%).
Męskie dolegliwości
Objawy wskazujące na nieprawidłowości w układzie moczowo-płciowym występują u mężczyzn bez odczuwalnych dolegliwości bólowych, dlatego często są lekceważone przez pacjentów. Jednak zaniedbywane, stopniowo mogą prowadzić do poważnych zmian, które będą wymagały leczenia farmakologicznego, a nawet operacyjnego. Nietrzymanie moczu i łagodny rozrost gruczołu krokowego to schorzenia, których objawy w początkowym etapie rozwoju choroby są nieznaczne i narastają z upływem czasu. Objawy obu tych schorzeń są podobne i często mylone przez pacjentów.
Problemy dotyczące sfery intymnej człowieka, pozostają wciąż tematem tabu. Pacjenci często czują się skrępowani w rozmowie z lekarzem. Mężczyźni odczuwają lęk przed badaniem „per rectum”*. Dlatego od momentu zaobserwowania objawów choroby, do zgłoszenia się do specjalisty często mija nawet kilka lat – mówi prof. Sławomir Dutkiewicz, chirurg urolog, ekspert programu „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia”. Tymczasem wczesne rozpoczęcie odpowiedniej terapii, zdecydowanie podnosi jakość życia chorych i pozwala na powrót do zdrowia.
Pamiętaj o objawach
Nietrzymanie moczu: |
BPH (łagodny rozrost prostaty) : |
|
|
Problem poparty badaniami
Przełamanie wstydu i strachu przed wizytą u specjalisty, który postawi odpowiednią diagnozę jest konieczne, aby rozpocząć skuteczne leczenie. Tymczasem pacjenci niejednokrotnie wolą leczyć się „na własną rękę”, niż pójść z problemem do lekarza. Wyniki prowadzonych od 2005 roku akcji profilaktycznych pokazały, że ponad 58% pacjentów po 50. roku życia zażywało dostępne bez recepty preparaty roślinne, zanim zgłosiło się na badania urologiczne[2]. Prawie 78% mężczyzn stosujących fitoterapię przyznało, że odwlekało decyzję o badaniach u urologa[3].
W badaniach epidemiologicznych dotyczących nietrzymania moczu w populacji polskiej stwierdzono, że u mężczyzn dominuje tzw. nietrzymanie moczu z parcia[4].
Ten typ nietrzymania moczu (związany z tzw. pęcherzem nadaktywny) cechuje się wyciekaniem moczu z towarzyszącym uczuciem wypełnienia pęcherza moczowego. Pacjent gubi mocz, np.: nie zdąża do toalety, nawet jeśli pije małe ilości płynów, odczuwa parcie na mocz słysząc odgłosy bieżącej wody lub dotykając strumienia wody – mówi prof. Sławomir Dutkiewicz.
Poza pęcherzem nadaktywnym, nietrzymanie moczu jest chorobą częstą w łagodnym rozroście stercza, związaną nie tylko z wiekiem i starzeniem. W przypadku BPH nietrzymanie moczu powstaje w wyniku długotrwałej przeszkody dla odpływu moczu – dodaje ekspert.
Program na rzecz zmiany złych nawyków polskiego społeczeństwa „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia” jest ogólnopolskim projektem edukacyjnym. Program realizuje misję firmy, której elementem jest podnoszenie jakości ludzkiego życia. Program buduje całościowe spojrzenie
na pacjenta, zachęca do zmiany stereotypów i złych nawyków zdrowotnych, uczy pacjentów mówić kompleksowo o swoich problemach zdrowotnych.
Ekspert: Prof. dr hab. n. med. Sławomir Dutkiewicz – ekspert w zakresie chorób układu moczowego, chirurg urolog.
Pan Profesor jest członkiem Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego [AUA], Polskiego Towarzystwa Urologicznego [PTU], Międzynarodowego Towarzystwa Urologicznego [SIU, Societe Internationale D’Urologie], Polsko-Francuskiego Towarzystwa Angiologicznego oraz wiceprzewodniczącym Sekcji Urologów Wojskowych PTU. Pan Profesor jest również członkiem Rady Wydziału Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach, Kierownikiem Zakładu Profilaktyki i Epidemiologii Onkologicznej Instytutu Zdrowia Publicznego oraz członkiem Komisji Urologii Komitetu Patofizjologii Klinicznej przy IV Wydziale Polskiej Akademii Nauk. Pan Profesor jest również przewodniczącym Rady Naukowej czasopisma „Lek w Polsce”, a także zasiada w Radach Naukowych innych czasopism medycznych.
[1] Badanie opinii publicznej „Polacy o nawykach zdrowotnych” zostało przeprowadzone w dniach
20 – 24 listopada 2008 r. przez ośrodek badawczy TNS OBOP, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej, wybranej losowo próbie 1005 mieszkańców Polski, w wieku 15 i więcej lat. Badanie zrealizowano na zlecenie firmy Zentiva, organizatora programu na rzecz zmiany złych nawyków polskiego społeczeństwa „Zentiva – zmieniamy przyzwyczajenia”.
* Badanie per rectum, inaczej DRE (digital rectal examination) jest zasadniczym (podstawowym) badaniem stercza i powinno być wykonane przez lekarza u każdego mężczyzny po 50. roku życia. W badaniu DRE (palcem przez odbyt) można wykryć guz, stwardnienie, nierówną powierzchnię stercza, rozpulchnienie.
Gruczoł krokowy = stercz = prostata
[2] Raport On Board, przygotowany na podstawie wybranych opracowań epidemiologicznych udostępnionych przez firmę Zentiva PL.
[3] Raport On Board, przygotowany na podstawie wybranych opracowań epidemiologicznych udostępnionych przez firmę Zentiva PL.
[4] Raport On Board, przygotowany na podstawie wybranych opracowań epidemiologicznych udostępnionych przez firmę Zentiva PL.