World Technopolis Association (WTA) – Światowe Stowarzyszenie Technopolii – to międzynarodowa organizacja z siedzibą w Daejeon w Korei Południowej, do której należy kilkadziesiąt najbardziej zaawansowanych technologicznie światowych ośrodków rozwoju.
Stowarzyszenie liczy 80 członków z 40 państw świata, rekrutują się oni głównie spośród państw Dalekiego Wschodu, ale też z Europy, m.in. z niemieckiego Frankfurtu i Heidelbergu, szwedzkiej Uppsali czy francuskiego Lille.
Gliwice to jedyne, jak dotąd, miasto w Polsce, któremu zaproponowano członkowstwo w Światowym Stowarzyszeniu Technopolii. W 2004 r. zarekomendowała je szwedzka Uppsala naleząca do WTA od momentu założenia (1998 r.). Włączenie Gliwic do WTA nastapiło w roku 2005.
Głównym celem WTA jest umożliwienie wymiany doświadczeń w promowaniu gospodarki opartej na wiedzy. Stowarzyszenie wspiera transfer technologii, zarządzanie inkubatorami oraz ośrodkami badawczo-rozwojowymi oraz zapewnia platformę konsultacji. Co dwa lata jeden z członków stowarzyszenia organizuje zgromadzenie ogólne, podsumowujące działania WTA.
Częścią posiedzenia WTA (World Technopolis Association) był w tym roku „Dzień Nauki i Przemysłu”. Do Gliwic zjechali delegaci z najbardziej rozwiniętych technologicznie miast świata. Wydarzenie było współfinansowane w ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Kreator innowacyjności – wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej” oraz przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Zarządzanie, wdrażanie i monitorowanie Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego”.
Ideą „Dnia Nauki i Przemysłu” jest prezentacja innowacyjnych firm, jednostek naukowych, a także jednostek rozwojowo – badawczych oraz ich osiągnięć. Projekt przyczynia się do propagowania innowacji technologicznych i naukowych, a także do wzrostu zainteresowania mieszkańców Gliwic oraz miast sąsiadujących działaniami oraz rozwojem przedsiębiorczości na terenie województwa śląskiego. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli władz miejskich, pracowników naukowych Uczelni, przedsiębiorców, studentów, a także zainteresowanych nowinkami ze świata nauki i techniki mieszkańców regionu. Podczas targów zaprezentowano m.in. wirtualną salę operacyjną, służąca do planowania operacji, a także prototyp robota kardiochirurgicznego Robin Heart. Jest to wielozadaniowy, zdalnie sterowany robot do wykonywania i wspomagania operacji na sercu, a także zabiegów w innych dziedzinach chirurgii, powstały w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi. Przedmiotem ekspozycji Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej ITAM było m.in. prototypowe urządzenie do rehabilitacji narządu ruchu. Firma EgzoTech zaprezentowała natomiast sprzęt do zrobotyzowanej rehabilitacji, jednoosiowy egzoszkielet ramienia sterowany elektromiogramem.
Zwiedzający mieli okazję zobaczyć bolidy, skonstruowane przez członków Studenckich Kół Naukowych: Smart Power, który zbudował bolid na światowe wyścigi Shell Eco-marathon 2012 oraz Silesian Greenpower, którego zespół zajął 6 miejsce, w 2011 2 miejsce, będąc blisko zwycięstwa w wyścigu The Greenpower Corporate Challenge 2010, a w 2012 wystawiając dwa samochody do startu zajął 1 i 2 miejsce. Zaprezentowane zostały również różne roboty mobilne i wiele innych nowinek technologicznych. Firma i3D wprowadziła zaś uczestników wydarzenia w wirtualną rzeczywistość.