W dniach 22 – 23 listopada 2012 r. w Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej „Innowacja” odbyło się II Śląskie Forum Klastrów. Obecnie klastry stanowią jeden z najważniejszych instrumentów wspierających wdrażanie innowacji w regionie. Obecnie klastry stanowią jeden z najważniejszych instrumentów wspierających wdrażanie innowacji w regionie. Każdy z nich ma do zrealizowania własną wiązkę celów.
Są w niej cele :
-
biznesowe – oczekiwania przedsiębiorstw,
-
aglomeracyjne – oczekiwania regionu,
-
naukowe – oczekiwania środowiska naukowego,
-
społeczne – oczekiwania społeczeństwa, które oddziałują zwrotnie na cele sieciowe – oczekiwania całego klastra.
Długookresowa wizja klastrów zakłada zazwyczaj m.in. generowanie i ułatwianie funkcjonowania inicjatyw klastrowych, koordynacja strumieni informacyjnych, stymulowanie interakcji wewnątrz klastra i z jego otoczeniem celem nawiązania nowych partnerstw czy powiązań kooperacyjnych. Klaster to także szybszy dostęp do informacji o najnowszych technologiach, preferencje w dostępie do wsparcia publicznego, uczenie się od siebie i inspirowanie, wspólne inwestycje i organizacja infrastruktury, organizacja pracy z R & D. Bardzo ważnym dla rozwoju klastara i zrzeszonych w nim firm jest na ile cele strategiczne klastra są zbieżne z celami firm członkowskich.
Jak twierdził jeden z prelegentów nasze rodzime klastry nie przypominają organizacyjnie tych z Europy Zachodniej, lecz nowozelandzkie. Są wśród nich zarówno klastry ułożone horyzontalnie (tworzą łańcuch wartości dodanej) oraz wertykalnie (zrzeszające konkurencyjne firmy). – Jeżeli firma zrobi projekt, którego nie byłaby zrobić samodzielnie świadczy to pozytywnie o działalności klastra – mówiła dr. inż. Lilla Knop podczas wykładu „Misja, wizja i cele klastra – na każdym etapie rozwoju klastra”.
Nie tylko firmy się zrzeszają, ale i klastry. Przykładami takich ponadklastrowych inicjatyw są : Pomorska Grupa Kompetencji Klastrowych, Wielkopolskie Centrum Klasteringu czy na szczeblu ponadnarodowym Międzynarodowa Sieć Klastrów w Europie.
Maya M. Kowalczyk