Business-Relations.pl

Lider i mówca

 Toastmasters International to organizacja powstała w latach 20-tych ubiegłego wieku w Kalifornii. - Założyła ją grupa znajomych, którzy zadecydowali, że będą się uczyć przemawiać. Obecnie działa około 12 500 klubów w 116 krajach. Na Śląsku od kilku lat działa polskojęzyczny klub Silesia Toastmasters. Silesia Speech Masters to klub – córka, który z czasem, po rejestracji, stanie się odrębnym klubem. Ideą naszej organizacji jest nauka przemawiania publicznego i kształcenie kompetencji liderskich – opowiada Magdalena Niewiadomska, pełniąca rolę Toastmastera podczas inauguracyjnego spotkania Silesia Speech Masters.

Kluby Toastmasters liczą sobie od 10 – 40 członków. Spotykają się oni, zależnie od wewnętrznych ustaleń, raz na tydzień, raz na dwa tygodnie lub raz na miesiąc. W roku takich spotkań musi być przynajmniej 12. Początkowo mogli uczestniczyć w nich wyłącznie mężczyźni. Od roku 1973 ich członkami mogą być także kobiety. Polityka organizacji zabrania dyskryminacji, także ze względu na wiek czy rasę. Tak więc każdy kto ukończył 18. rok życia i chce nauczyć się komunikacji, opanować sztukę wystąpień publicznych czy udoskonalić swe zdolności przywódcze, może doń należeć.

- Podstawowa ścieżka Toastmasters to dwa podręczniki : Kompetentnego mówcy i Kompetentnego lidera. Każda z nich zawiera 10 projektów. Dalsza ścieżka mówcy to 15 podręczników. Można się uczyć m. in. Przemawiania przed kamerą, mów humorystycznych, technicznych. Każdy znajdzie coś dla siebie – wyjaśnia dalej M. Niewiadomska.

Każde spotkanie rozpoczyna się od przywitania i odpowiedzi na pytanie dnia. Temat pierwszego spotkania Silesia Speech Masters brzmiał „Zaskoczenie przez radość”, i nawiązywał do książki Cliva Staplesa Lewisa „Surprised by Joy”. Każdy z uczestników był więc poproszony o krótką odpowiedź na pytanie co daje mu największą radość.  W trakcie pierwszej części wygłoszone zostały mowy przygotowane, a po przerwie mowy improwizowane. Każda z nich jest oceniana przez pozostałych uczestników.

Na spotkania przychodzą osoby, które w ogóle nie potrafią przemawiać i takie, które potrafią już mówić, ale każdy zrobi postęp jeśli idzie po wyznaczonej ścieżce. U wprawnego mówcy, a takimi stają się z czasem wszyscy członkowie Silesia Speech Masters trudno rozpoznać czy wygłoszona mowa została przygotowana dokładnie czy też w jego głowie powstał jedynie jej szkic.

By poznać cele organizacji, możliwości jakie daje swym członkom i poznać schemat spotkań najlepiej przyjść na jedno z nich. Kolejne spotkanie katowickiego klubu Silesia Speech Masters już 6 grudnia 2012 r. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

 Maya M. Kowalczyk

Szczegółowe informacje :

Joanna Waśkow

tel. kom. 795 169 699

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

E-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon:

784 110 782