Business-Relations.pl

III Kongres MŚP dobiegł końca

W trakcie ostatniego trzeciego dnia Kongresu MŚP w siedzibie RIG w Katowicach odbyły się prelekcje dotyczące wybranych rynków zagranicznych, podczas których zaprezentowało się  13 państw: Austria, Belgia, Białoruś, Chiny (Hongkong), Gruzja, Irak, Łotwa, Malta, Portugalia, Rumunia, Rosja, USA, Ukraina. Podczas wystąpień poruszone zostały kwestie możliwości inwestycyjnych, potencjału gospodarczego państw oraz możliwości współpracy biznesowej. Następnie uczestnicy wzięli udział w spotkaniach B2B.

Fotorelacja: http://business-relationslifestyle.blogspot.com/2013/09/iii-kongres-msp.html

III Europejski Kongres dobiegł końca. Wszelkie owocne debaty i nawiązane kontakty biznesowe są wartością dodaną przeprowadzonych analiz i wypracowanych wniosków. Po raz kolejny wspólne dyskusje stały się bodźcem do rozwiązywania kluczowych kwestii dla sprawy małej i średniej przedsiębiorczości.

Oto krótkie podsumowanie trzeciego dnia kongresu.

V Śląskie Forum Inwestycji, Budownictwa i Nieruchomości, warsztaty Akademii Marketingu i Sprzedaży oraz prelekcje i spotkania B2B przedstawicieli rynków zagranicznych – to ostatnie wydarzenia w ramach III Europejskiego Kongresu MŚP w Katowicach.

Tegoroczne Forum jest kontynuacją debat i rekomendacji poprzednich spotkań mających przyczynić się do systemowego i kompleksowego reformowania prawa procesów inwestycyjno-budowlanych.

W pierwszej części, w ramach obchodów Śląskiego Dnia Budowlanych wręczono wyróżnienia, odznaczenia państwowe i resortowe za zasługi dla województwa śląskiego. Nagrody wręczali I Wicewojewoda Śląski – Piotr Spyra oraz Wiceminister Transportu i Gospodarki Morskiej – Janusz Żbik. Podziękowania i gratulacje dla osób, które w szczególny sposób zasłużyli się dla branży budowlanej i wyróżniają się osiągnięciami złożył na ręce wszystkich nagrodzonych Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego – Andrzej Gościniak.

Wyróżnienia spoza branży dla autorytetów budownictwa i gospodarki śląskiej otrzymali reprezentanci miasta Zabrza: dr Jan Sarna – Dyrektor Generalny Fundacji Kardiochirurgii im. prof. Z. Religi w Zabrzu oraz Małgorzata Mańka-Szulik – Prezydent Zabrza. - Nie bójcie się inwestować, róbcie to z sensem, a miasto będzie Was wspomagać – powiedziała Pani Prezydent odbierając wyróżnienie.

Druga część dzisiejszych obrad poświęcona była próbie wypracowania systemowych wniosków z podjętych dyskusji, które zostaną przekazane tworzącym prawo w Polsce. W ramach sesji „Realizacja Inwestycji budowlanej i jej eksploatacja” eksperci podkreślali znaczenie zmiany ustawy – Prawo Budowlane, jako tej, która reguluje rynek budownictwa w Polsce. Stosowne propozycje zostały już przedłożone w Sejmie. Przedstawiciel Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego pominął założenia ustawy budowlanej, które przytoczył wcześniej Wiceminister Żbik i przedstawił szczegółowy przebieg prac Komisji. W planach Komisji jest przedłożenie Ministrowi Projektu Kodeksu - 30 listopada 2014r.

Druga część forum skupiała się na planowaniu miejscowym i lokalizacji inwestycji. Z punktu widzenia ekonomii, charakterystykę statystyczną części publicznej inwestycji budowlanych w Polsce przedstawił dr hab. Andrzej Borowicz z Uniwersytetu Łódzkiego. - Nawet najlepsze prawo w kraju nigdy nie wygra z ekonomią, dlatego przede wszystkim należy dbać o przyjazne inwestycjom otoczenie – powiedział. Wtórował mu prof. dr hab. inż. arch. Jan Pallado – Kierownik Katedry Architektonicznej Politechniki Śląskiej, który podkreślał przewagę idei nad administracją. Żywo sprzeciwiał się polskiej, rządowej myśli budowlanej i obowiązującego prawa miejskiego. - Jesteśmy zdolnym, przedsiębiorczym narodem z długoletnią tradycją, a między innymi budowlanym prawem miejskim szpecimy go na każdym kroku. A to mógłby być piękny kraj - zakończył Jan Pallado.

Kolejni rozmówcy poruszali kwestie zamówień publicznych, planowania przestrzennego i rozwiązań dla poprawy działalności branży budowlanej.

Trzeci dzień Kongresu to także warsztaty Akademii Marketingu i Sprzedaży, organizowane przez Forum Młodych RIG w Katowicach. W ramach pierwszego warsztatu dyskutowano nad zagadnieniem marketingu mobilnego i możliwościom wykorzystania urządzeń mobilnych. Jak podkreślił jeden z ekspertów – Tomasz Brodziak z firmy KOTRAK – 12 lat temu ograniczeniem był sprzęt i komunikacja, w tej chwili tego nie ma. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. Ponadto omawiano korzyści biznesowe płynące z zastosowania systemów klasy CRM oraz przedstawiono przedsiębiorcom nowinki techniczne m.in. nowe rozwiązania technologiczne, urządzenia i aplikacje, które ułatwiają biznesową codzienność.

Warsztat pt. „Cloud computing, czyli cały biznes w sieci” wyjaśniał zjawisko chmury obliczeniowej w sieci i wskazywał na korzyści z tego wynikające. Cloud computing odpowiada na potrzeby nowej epoki rozwiązań IT, w której priorytetem jest szybkość reakcji, efektywność i wydajność – zaznaczył Grzegorz Kaczyński – Cloud Sales Specialist w firmie IBM.

Serię warsztatów zamknęła debata na temat wdrażania innowacji, w relacjach z klientami, prowadzących do wzrostu sprzedaży. Wykład prowadził Paweł Kresso – Dyrektor zarządzający firmy szkoleniowej TRIVO. Celem warsztatu było było m.in. przedstawienie zasadności stosowania działań marketingowych, networkingowych oraz metod zarządzania relacjami. Z klientem powinno pracować się mądrzej, odchodząc od zasady „wszystko albo nic”. Według Pawła Kresso rynek się zmienia i przyspiesza – dziś w dobie wszechobecnych komunikatów reklamowych, klient filtruje wiadomości chroniąc swój czas, pieniądze i energię.

Wkrótce szczegółowe relacje!

E-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon:

784 110 782