Business-Relations.pl

Waluta w firmie

 W ramach cyklu Letnia Akademia Biznesu 2013 zorganizowanego przez Enterprise Europe Network odbyło się seminarium zatytułowane „Porozmawiajmy o finansach – transakcje walutowe”. Spotkanie poprowadził Piotr Rybicki, biegły rewident, specjalizujący się w finansach firm szczególnie z sektora MŚP.

Podczas spotkania przybliżono problematykę operacji walutowych i ich wpływu na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Poruszono zarówno aspekty księgowe, jak i finansowe, ale przede wszystkim aspekty biznesowe i menadżerskie podejście do zagadnień opcji, kontraktów, kursów i różnic walutowych.

Transakcja to czynność zachodząca pomiędzy sprzedającym a kupującym. Na rynku walutowym transakcje natychmiastowe określa się mianem „spot”, a te terminowe nazywa się „futures”.

Jeżeli w trakcie kontraktu terminowego przypadnie dzień bilansowy trzeba wycenić wartość takiego kontraktu. Różnice księguje się w rubryce zyski/straty na kontraktach. Na terenie Rzeczpospolitej Polskiej istnieje wymóg prowadzenia ewidencji finansowej w złotych polskich. Wystawiając fakturę należy korzystać z kursu NBP z dnia poprzedniego, a otrzymując zapłatę przeliczać według kursu faktycznie zastosowanego. Rozchód waluty następuje według metody FIFO, czyli „pierwsze weszło, pierwsze wyszło”. Prowadząc w firmie transakcje walutowe warto zastanowić się w jakim przedziale zmiana kursu waluty nie wpływa na biznes. Im wyższa marża tym można podjąć wyższe ryzyko. Zawsze jednak warto podjąć się dzieła oszacowania ryzyka i zastosować instrumenty zabezpieczające przed nim-zarówno te wewnętrzne (zazwyczaj skuteczniejsze), jak i te zewnętrzne.

Przy dużej ilości transakcji trzeba uważać by nie wejść na poziom spekulacji. 

E-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefon:

784 110 782