Tak jak w kinie

 amok 2Dobra lokalizacja to w dzisiejszych czasach strategiczna część procesu budowania wizerunku. Z drugiej strony umiejętność zlokalizowania szans w otoczeniu to kluczowy element kursu na sukces.

http://www.zumi.pl/

 amok 1Po długim remoncie swe podboje znów otworzyło gliwickie kino Amok. Jego nowa siedziba została oddana do użytku w roku 1928 r. pod nazwą UT – Lichtspiele Gleiwitz. Początkowo w kinoteatrze tym wyświetlano filmy nieme. Były one udźwiękowane przez grającego na żywo na pianinie tapera (fr. stukanie, stukanie w klawisze) oraz szmery emitowane z sali kinowej. Ta ostani element narracyjny bardzo przypomina technikę marketingu szeptanego (ang. word of mouth marketing, whisper marketing), czyli docierania z informacją marketingową za pośrednictwem bezpośredniego ‘spontanicznego’ przekazu ustnego. Działania te mające na celu generowanie powodów do rozmów o promowanym produkcie często zwane są potocznie marketingiem ‘szemranym’. Jednym z pionierów marketingu szeptanego jest australijska firma MLM. Początkowo wywołanie pozytywnych rekomendacji pomiędzy konsumentami odbywało sie głównie w trakcie komunikacji ustnej. Postęp techniczny i wywołana nim ewolucja kulturowa sprawiły, że pod pojęciem ‘word of mouth marketing’ kryją się dziś również jego subkategorie obejmujące takie kanały komunikacyjne jak m. in. rozmowy telefoniczne, usługi telefoniczne polegające na przesyłaniu wiadmomości multimedialnych, komunikatory internetowe, maile, techniki oferowane przez Web 2.0. Ze względu na dość prywatną naturę interakcji pomiędzy klientami komunikatom marketingu szeptanego przypisuje się wysoki stopień wiarygodności.

Współczesne wielkie koncerny coraz częściej siegają także po nowe narzędzie marketingowe jakim jest ‘flash mob’ (ang. błyskawiczny tłum). Pierwszy ‘flash mob’, czyli duża grupa ludzi zgromadzona w miejscu publicznym w celu przeprowadzenia krótkotrwałej akcji zorganizowany został przez jednego z redaktorów ‘Harper’s Magazine’ na nowojorskim Manhattanie w maju 2003 r. Akcje typu ‘fash mob’ mają swe korzenie w sztuce performance i choć oficjalnie odżegnują się od działań marketingowych pojawiają się już eksperci, którzy z powodzeniem zaszczepiają je na gruncie marketingu. Pozostaje więc czekać na ich nowe wyselekcjonowane marketingowe mutacje.

 Maya Kowalczyk

 Autorka ukończyła  Uniwersytet Medyczny w Katowicach, podyplomowo zarządzanie i marketing na rynkach zagranicznych GWSH / Europäische Akademie für Führungskräfte Stuttgart, handel zagraniczny na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, The American Academy Kaplan oraz studia magisterskie na kierunku zarządzanie, specjalność zarządzanie przedsiębiorstwem europejskim w Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania w Katowicach ( dyplomy z wyróżnieniami ).

 

Leave a Comment