Sztuki perfumiarskie

Przed nami druga edycja targów Art Fair. Już w dniach 08-10.09.2023 wnętrza i przestrzeń Hotelu Warszawa ponownie staną się tłem dla sztuki od polskich i zagranicznych artystów oraz kolekcjonerów. W gronie wystawców pojawi się Magdalena Beyer, założycielka polskiej marki yDe, prezentując niepowtarzalną kolekcję zapachów.

Perfumiarz, to twórca, kompozytor, myśliciel. Choć nie włada pędzlem jak malarz, a jego narzędzia i warsztat są zupełnie inne, nie da się zaprzeczyć – jest artystą, zaś perfumiarstwo jego sztuką. Dzieła sztuki odbieramy empirycznie, zmysłami i węch jest równie ważny w tym procesie. Co dzieje się, kiedy zapach sam w sobie jest już dziełem sztuki? Dokąd nas zabiera, o czym opowiada, jakie budzi emocje?

O sztuce i perfumiarstwie warto porozmawiać z Magdaleną Beyer, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i założycielką marki yDe. yDe to zapachy, które operują językiem znawców, pasjonatów, wielbicieli zarówno sztuki, jak i perfum. A język sztuki jest niezwykle osobisty, dlatego nuty i połączenia zapachowe przemawiają do każdego w bardzo indywidualny sposób. Jak mówi sama artystka: tworzę zapachy jak obrazy, jak opowieści. Proces kreowania perfum jest niezwykle intrygujący. Niby ulotne, ale mocno oddziałują na wyobraźnię. W zetknięciu ze skórą tworzą inne odcienie. Związek z malarstwem nie jest przypadkowy, ponieważ podobnie jak w komponowaniu zapachów, tworząc obrazy Beyer wykorzystuje autorską technikę eksperymentalną. Drugim najczęściej wybieranym przez artystkę medium jest fotografia.

yDe to unikalne kompozycje zapachowe powstałe na bazie naturalnych składników. Inspiracją dla każdego z zapachu są doświadczenia autorki, zarówno jej własne, jak i otoczenia, przez co stają się fragmentarycznym zapisem zdarzeń i czasu. Kuratorka sztuki Małgorzata Paszylka-Glaza tak określiła perfumy Yde: To być może najbardziej ulotna ze sztuk jaką się zajmuje (Magdalena Bayer), ale tak samo osobista i niepowtarzalna.

Wejście na Art Fair w piątek 08.09. możliwe jest wyłącznie z zaproszeniami, w sobotę i niedzielę  09-10.09. udział jest bezpłatny.

Leave a Comment