Specjalistyczna pielęgnacja stóp

 Wszystkich tych, którzy chcą poznać receptę na zdrowe stopy zapraszamy do lektury wywiadu z Elżbietą Jaworską, specjalistą podologiem. Gabinet Podologiczny Elżbieta Jaworska znajduje się w Gliwicach przy ul. Wojciecha Korfantego 10/2 w Gliwicach (centrum miasta).

Gabinet oferuje bezpłatne kosultacje! Zapisy pod numerem: 516 779 076.

Więcej zdjęć: http://business-relationslifestyle.blogspot.com/2013/08/specjalistyczna-pielegnacja-stop.html

Podologia to nowa specjalizacja w naszym kraju. Czy definicja: „nielekarska, medyczna pielęgnacja stóp zdrowych, chorych oraz zagrożonych chorobami” w pełni oddaje to czym zajmuje się podiatra, czyli innymi słowy podolog?

Tak. Coraz więcej osób chciałoby by podolog był jednym z zawodów medycznych, a podologia przestała być tylko specjalizacją.

Dziś czyja jest to specjalizacja-lekarza medycyny, kosmetologa…?

Kosmetologa. Diagnozujemy pacjentów i naprowadzamy na konkretne dolegliwości. Podolog skupia się nie tylko na pielęgnacji, pomaga utrzymać stopy w stanie zdrowia, kontroluje i niesie ulgę pacjentom cierpiącym z powodu procesów chorobowych w obrębie stóp. Bardzo często zgłaszają się do nas pacjenci z bolesnymi modzelami, powodującymi dolegliwości bólowe, długo nie leczonymi odciskami, brodawkami wirusowymi oraz chorobami paznokci, jak wrastające, wkręcające się czy grzybicze paznokcie. Specjaliści w gabinetach podologicznych mają odpowiednią wiedzę i dysponują profesjonalnym sprzętem by zaradzić tego typu problemom. W moim gabinecie konsultacje podologiczne są bezpłatne. Choć nie leczymy tego typu schorzeń to wspomagamy ich regenerację. Na przykład pomagamy w odbudowie płytki paznokciowej w trakcie kuracji dermatologicznych.

Przeczytałam niedawno, że w obszarze zainteresowań podologa leżą nie tylko same stopy, ale także staw skokowo-goleniowy…?

Tak, z tego względu, iż podolog sprawdza prawidłowość ustawienia stóp i rozkładu nacisków na stopach, diagnozuje deformacje w obrębie stopy powodujące np. haluksy czy płaskostopie. Często kieruje na dalsze leczenie do lekarza ortopedy lub dobiera wkładki ortopedyczne czy ortezy przywracające prawidłowe ułożenie stopy i stawu skokowo-goleniowego.

W różnych państwach Europy sytuacja podologa jest całkowicie odmienna. W jednych są technika podologiczne, w innych studia licencjackie, a w niektórych nawet magisterskie. A jak jest w Polsce?

Podologiem mogą zostać osoby, które mają tytuł licencjata lub magistra kosmetologii i ukończyły studia podyplomowe z podologii. Mogą to być także osoby, które ukończyły kurs kosmetyczny i kurs podologiczny. Obecnie na polskim rynku można znaleźć wiele kursów i szkoleń z zakresu podologii, odpowiednio dostosowanych do poziomu wiedzy i zaawansowania.

Jaka jest recepta na zdrowe stopy?

Przede wszystkim profilaktyka i obserwowanie wszelkiego rodzaju zmian. Trzeba pamiętać, że w gabinecie podologicznym udzielane są konsultacje i przeprowadza się kontrole, na przykład stopy cukrzycowej. W moim gabinecie takie konsultacje są bezpłatne.

Co to znaczy wygodne obuwie? Żeby nie uciskało?

Tak, szczególnie kobiety mają tendencję do kupowania ładnych aczkolwiek nie zawsze wygodnych butów. Takie źle dobrane buty powodują wiele dolegliwości typu deformacje palców, odciski, otarcia, modzele czy zmiany paznokciowe.

Warto więc szukać butów z wyprofilowanymi wkładkami i oznaczeniami nie tylko długości, ale i szerokości…

Buty nie mogą tworzyć skorupy na stopie. Muszą pozwalać stopie oddychać. Te z surowców naturalnych dopasowują się do kształtu stopy i zapewniają jej komfort.

Jak najprościej ćwiczyć stopy?

Chodzić boso. Szczególnie małym dzieciom nie wolno usztywniać butami stawu skokowo-goleniowego. Chodzenie latem po morskim brzegu daje rewelacyjne efekty jeśli chodzi o stopy.

Proszę pomóc mi rozszyfrować kilka słówek, które pojawiają się często w podologii. Pierwsze z nich to taping podologiczny…

To wykorzystanie elastycznych plastrów, przepuszczających wodę i powietrze, którymi koryguje się na przykład deformacje palców czy podtrzymuje się staw skokowy po skręceniu. Ma to na celu stabilizację danego miejsca. Taping stosuje się również w przypadku bólów stawów, obrzęków limfatycznych, wygładzeniu blizn oraz profilaktycznie u sportowców.

Ortezy…

Ortezy podologiczne to rodzaj wkładek służący do korekcji deformacji oraz poprawy prawidłowego ułożenia stopy na powierzchni. Najczęściej wykonuje się z silikonu lub tworzywa termoplastycznego.

Protetyka paznokci…

To rekonstrukcja płytki paznokciowej po wszelkiego rodzaju urazach, uszkodzeniach łożyska czy uszkodzeniach grzybiczych. Pracuje się na masach akrylowych lub żelowych. Gdy dojdzie do uszkodzenia łożyska paznokieć już nigdy nie odrośnie. Konieczna jest wówczas rekonstrukcja, która ma raczej cel estetyczny niż leczniczy.

A onycholiza…

To oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska. Najczęściej powodem jest ucisk lub uszkodzenie mechaniczne. Takie zmiany pojawiają się także w trakcie przebiegu grzybicy czy łuszczycy.

Jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja stóp?

Należy unikać długiego moczenia stóp. Ich kąpiel powinna trwać nie dłużej niż 5 minut w letniej wodzie z dodatkiem soli. Zamiast pumeksu po kąpieli lepiej wyszczotkować stopy szczotką z twardym włosiem. Przy wyborze preparatu do pielęgnacji warto zwracać uwagę na jego konsystencję. Im cięższa tym trudniej wchłania się przez zrogowaciały naskórek. Polecam preparaty o konsystencji pianki, które doskonale wchłaniane są przez zgrubiały naskórek.

Jakie narzędzia powinny być w każdym domu?

Cążki do obcinania płytki paznokciowej oraz pilnik. Każdy domownik powinien mieć własny zestaw. Dzięki jednorazowym drewnianym patyczkom możemy oczyszczać samodzielnie wały paznokciowe. To ważne, bo w tym miejscu zbiera się naskórek. Przez to powstają odciski, które sprawiając ból, często są mylnie diagnozowane jako wrastające paznokcie.

A gdy zauważymy coś niepokojącego?

Zapraszam na bezpłatne konsultacje do siebie do gabinetu. Prócz podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych typu złuszczanie naskórka, czyszczenie wałów paznokciowych, obcinanie, oszlifowanie i malowanie paznokci oferuję wiele zabiegów specjalistycznych, w tym: korekcja wrastających paznokci przy użyciu tamponady, czy klamer ortonyksyjnych, łagodzenie za pomocą specjalnych opatrunków stanów zapalnych, usuwanie wszelkiego typu zmian, jak modzele, głębokie odciski, brodawki wirusowe. Dobieram także wkładki i wykonuję usługę dezynfekcji oraz odświeżania obuwia. Urządzenie, które posiadam w gabinecie można używać także do dezynfekcji akcesoriów do makijażu, zabawek dla dzieci czy telefonów komórkowych. Podobną technologię stosuję NASA do sterylizacji wody pitnej dla astronautów. Dzieje się tak dzięki wykorzystaniu ozonu oraz nanosrebra. Wszystko co do niego wkładamy jest bardzo bezpieczne. Za pomocą tej technologii usuwane jest ponad 98 % grzybów i ponad 650 rodzajów bakterii.

Jakie zabiegi wykonuje Pani częściej pielęgnacyjne czy specjalistyczne?

Większość zabiegów, które wykonuję to zabiegi specjalistyczne.

Jakie wyposażenie powinien mieć gabinet podologiczny?

Podstawowy sprzęt to fotel z ruchomymi podnóżkami, dobre oświetlenie, frezarka o odpowiedniej mocy silnika oraz wiele rodzajów narzędzi podologicznych. Sterylizacja w gabinecie podologicznym to bardzo ważna sprawa. W utrzymaniu sterylności w gabinecie pomaga autoklaw służący do sterylizacji narzędzi oraz jednorazowe akcesoria używane podczas zabiegów.

Prócz profesjonalnych preparatów można u Pani zakupić także wiele preparatów do domu.

Tak, przede wszystkim sole, pianki zmiękczające, nawilżające, dla diabetyków.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

Z Elżbietą Jaworską, podologiem i właścicielką Gabinetu Podologicznego Elżbieta Jaworską w Gliwicach rozmawiała Maya M. Kowalczyk.

Leave a Comment