Martyna górą !

  MaIMG_3121rtyna Wojciechowska, zdobywczyni Korony Ziemi, była gościem specjalnym Festiwalu Górskiego Wondół Challenge (5 – 7.02. 2010 Gliwice – Szczyrk). Link :www.wondol-challenge.pl

‘Jaką wartość ma to co robimy ? Samo działanie jest wartością. Twoja wartość znika, gdy rezygnujesz z chęci do zmian i doświadczania życia. Masz jednak wybór. Dokonaj go i poświęć mu się. Czyny te dadzą Ci nową nadzieję i poczucie celu.’

Christopher Paolini 

 

IMG_3123‘Jaką wartość ma to co robimy ? Samo działanie jest wartością. Twoja wartość znika, gdy rezygnujesz z chęci do zmian i doświadczania życia. Masz jednak wybór. Dokonaj go i poświęć mu się. Czyny te dadzą Ci nową nadzieję i poczucie celu.’

Christopher Paolini

 Miłośnicy wspinaczki, turystyki górskiej i adrenaliny spotkali się na pierwszej edycji Festiwalu Górskiego Wondół Challenge 2010. W trakcie festiwalu zaprezentowano najważniejsze filmy poświęcone tematyce górskiej m. in. najnowsze obrazy z Banff Mountain Film Festival, nie emitowane dotąd materiały filmowe GOPR, filmy Dariusza Załuskiego – najlepszego filmowca pośród himalaistów oraz najlepszego himalaisty wśród filmowców oraz filmy amatorskie. Nakręcone w ekstremalnych warunkach opowieści o wewnętrznej wspinaczce, pokonywaniu własnych słabości oraz zmaganiach z żywiołami przyciągnęły rzesze pasjonatów gór i adrenaliny. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów w obu miastach festiwalowych, Gliwicach i Szczyrku, został przekazany na Fundację Wspierania  Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki. Powstała ona w roku 1990 by promować działalność wspinaczkową i eksploracyjną Polaków w górach całego świata. Na Patrona Fundacji wybrano Jerzego Kukuczkę, który rok wcześniej zginął na południowej ścianie LhotIMG_3115se. Utrwalanie pamięci o jego osiągnięciach uczyniono jednym z głównych celów statutowych. Ponadto celami wymienionymi w statucie organizacji są m. in. pomoc przy organizacji wypraw, podejmowanie inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa w górach, a wreszcie popieranie wydawnictw służących promocji polskich dokonań górskich i upowszechnianie wiedzy o nich. Pod statutem i aktami założycielskimi widnieją podpisy najwybitniejszych w tamtym czasie polskich himalaistów z Wandą Rutkiewicz (dziś już niestety nieżyjącą) na czele, ponadto podpisy przedstawicieli Polskiego Związku Alpinizmu i najważniejszych Klubów Wysokogórskich w kraju. W roku 2004 fundacja uzyskała status organizacji pożytku publicznego w związku z czym osoby zainteresowane wspieraniem jej działalności mogą przekazywać 1 % podatku na rzecz prowadzonych przez nią akcji.

Organizatorami Wondół Challenge 2010 była Fundacja RADAN oraz Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Politechnika Śląska oraz samorządy Gliwic oraz Szczyrku byli partnerami przedsięwzięcia.

Gośćmi specjalnymi imprezy byli Martyna Wojciechowska i Krzysztof Wielicki.

Martyna górą

IMG_3108Martyna Wojciechowska znana prezenterka telewizyjna, dziennikarka, podróżniczka, pisarka i redaktorka naczelna ‘National Geografic’ zdobyła Koronę Ziemi w trudniejszej wersji Reinholda Messnera, czyli z Elbrusem i Piramidą Carstensz w 7 lat (2003-2010). W najkrótszym czasie zdobył ją Bask z Hiszpanii Jose – Ramon Agirre w rok i 223 dni. Najdłużej, bo 30 lat i 303 dni, Koronę Ziemi w wersji z Piramidą Carstensz, zdobywał Amerykanin Gerry Roach. Najstarszą osobą, która zdobyła Koronę Ziemi jest Niemiec Gerhard Schmatz. Na szczycie ostatniej góry stanął mając 62 lata. Najmłodszą zdobywczynią najwyższych szczytów świata jest Amerykanka Samantha Larson, która zrobiła to w wieku 18 lat w roku 2007.

Wierzę głęboko, że sukces jest podróżą, celem, lecz najważniejsza jest droga’, mówiła Martyna Wojciechowska rozpoczynając swą opowieść o swej siedmioletniej podróży przez 7 kontynentów i 7 stref klimatycznych (2003 – 2010). Pełna relacja z prezentacji Martyny Wojciechowskiej podczas Festiwalu Górskiego Wondół Challenge w materiale zatytułowanym ‘Korona Świata dla Martyny Wojciechowskiej’ – Link : http://business-relations.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=159:korona-wiata-dla-martyny-wojciechowskiej&catid=49:w-podroy&Itemid=80

 Gigant

 Krzysztof Wielicki, polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista, nagrodzony odznaczeniem Lowell Thomas Awards oraz tytułem Giganta, jest 5. człowiekiem, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum.  Na trzy wysokie ośmiotysięczniki Mount Everest, Kaczendzongę i Lhotse wszedł zimą jako pierwszy. Na Lhotse stanął samotnie w noc sylwestrową w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Na Broad Peak ‘wbiegł’ solo w ciągu jednego dnia. Było to pierwsze na świecie wejście na ośmiotysięcznik w ciągu jednej doby. Zdobywając w pojedynkę Dhaulagiri i Sziszapangmę wytyczył nowe drogi. Nikt też nie towarzyszył mu podczas wejścia na szczyt Gaszerbruma II. Świadkami samotnego wejścia na Nanga Parbat, jedną z największych ścian Ziemi, byli jedynie pakistańscy pasterze obserwujący jego wyczyn z oddalonych łąk.

Kolejny Festiwal Górski Wondół Challenge już za rok.

Akcja Re – akcja

Myślę, że droga Martyny Wojciechowskiej na kolejne szczyty marzeń i świata to wspaniała inspiracja dla stworzenia gry symulacyjnej dla biznesmenów, której kluczowymi elementami byłyby samoregulacja i modele myślowe. Przeciętni nie myślą o tym co właśnie robią. Jedynie wybitne, należące do elity jednostki, takie jak Martyna Wojciechowska i Krzysztof Wielicki, podążając drogą koncentrują się licząc oddechy i kroki. Świadomi swej wiedzy i niewiedzy, myśląc o własnym sposobie pojmowania świata i procesie myślowym wytyczają cele nie tylko z myślą o końcowym wyniku, ale również o sposobach dążenia do niego. Sytuacja ciągle się zmienia. Trzeba więc robić nie to co zaplanowane, a reagować na zmienne warunki otocznia. By zdobywać szczyty, także te w rozumieniu metaforycznym – szczyty marzeń, trzeba bowiem dbać nie tylko o kondycję fizyczną, ale i umysłową. Olbrzymią rolę na drodze do sukcesu odgrywa także doświadczenie, zdolność do podejmowania decyzji czy ryzyka. Nie w każdych warunkach sprawdza się model pracy zespołowej. Czasem wyzwanie jest tak olbrzymie, że sprostać mogą mu jedynie najwybitniejsi i wymaga ono odeń pracy indywidualnej. Stąd właśnie człowiek o właściwej kompilacji wszystkich powyżej wymienionych elementów staje się niepokonany i zwycięża, choć próbowało wielu. Mistrzowska pasja to to co ułatwia stawianie kolejnych kroków na drodze, którą prozaicznie życiem zwą.

 Maya Kowalczyk

 Autorka ukończyła Uniwersytet Medyczny w Katowicach, podyplomowo zarządzanie i marketing na rynkach zagranicznych GWSH / Europäische Akademie für Führungskräfte Stuttgart, handel zagraniczny na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, The American Academy Kaplan oraz studia magisterskie na kierunku zarządzanie, specjalność zarządzanie przedsiębiorstwem europejskim w Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania w Katowicach ( dyplomy z wyróżnieniami ).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Comment