Kraków-Berlin-XPRS

 IMG_0001Kraków-Berlin – XPRS …, czyli teatralna interwencja w pociągu relacji Kraków – Berlin i na trasie jego przejazdu. W projekcie związanym z EC Wawel udział wzięli : krakowski Narodowy Stary Teatr, berliński Maxim Gorki Theather oraz Dom Norymberski w Krakowie. W Gliwicach współogranizatorami projektu byli Teatr Nowej Sztuki, Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej, Samorząd Miasta Gliwice, Policealne Studium Wokalno – Baletowe oraz Gliwicki Teatr Muzyczny.

(Z prawej) Pozdrowienia od Dariusza Jezierskiego, reżysera spektaklu ‘Pierwsza Polka’ i performance ‘Gazeciarze’ oraz jego ekipy dla Czytelników Business Relations !

 IMG_0002W dniu 11 czerwca 2011 r. na trasie pociągu EC Wawel, łączącego codziennie miasta Kraków i Berlin, odbyło się przedsięwzięcie pt. “Kraków-Berlin-XPRS”, stanowiące interwencje teatralne w pociągu oraz na dworcach i w miejscach, przez które pociąg przejeżdża. Głównymi organizatorami projektu są: Dom Norymberski w Krakowie, Narodowy Stary Teatr w Krakowie oraz Teatr im. Maksima Gorkiego w Berlinie. Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej będący lokalnym partnerem chce poprzez swój udział w tym międzynarodowym wydarzeniu podjąć próbę zmierzenia się z polsko-niemiecką historią, dotyczącą miejsc, które pociąg mija na swojej trasie.

Międzynarodowa trasa pociągu EC Wawel wielokrotnie powiązana była z wydarzeniami historycznymi, o których podróżujący często nie mają pojęcia. M.in. przecina ona dawną polsko-niemiecką granicę, która dzieliła Górny Śląsk w okresie od 1922 do 1939 roku. W ramach podróży “Kraków-Berlin-XPRS” pragniemy upamiętnić ten, jakże ważny dla naszego regionu, okres historyczny występem celnika, który w pociągu na trasie Katowice-Kędzierzyn Koźle przedstawi podróżującym realia przemieszczania się po Górnym Śląsku 20-lecia międzywojennego.

Na samym dworcu PKP Gliwice na peronie nr 4 o godz. 9.50 odbyła się akcja teatralna upamiętniająca historyczne znaczenie naszego miasta dla całej Europy. Chłopcy – gazeciarze rozpowszechniali wiadomość o tak zwanej Prowokacji Gliwickiej, czyli o napadzie niemieckich żołnierzy na Radiostację Gliwicką w dniu 31 sierpnia 1939 roku, który stanowił punkt wyjściowy dla rozpoczęcia drugiej wojny światowej. Na peronie wisiały plakaty reklamowe produktów firmy Oscara Troplowitza, który urodził sie w Gliwicach w roku 1863. Po ukończeniu studium IMG_1153farmacji we Wrocławiu w roku 1890 Troplowitz kupił laboratorium Carla Paula Beiersdorfa w Altonie. Do nazwy dodał jedynie ‘& Co’, ale wprowadził wiele zmian w sferze zarządzania. Po kilku latach pod zarządem dr. Troplowitza ta mała firma stała sie dobrze funkcjonującym, średnim przedsiębiorstwem, produkującym na skalę przemysłową. ‘Nasi klienci to klienci międzynarodowi’, widniał napis w cenniku. W 1907 w firmie tej wynaleziono pierwszy plaster samoprzylepny z tlenkiem cynku powstrzymujący reakcje alergiczne, pastę do zębów ‘Florisal’, pomadkę do ust ‘Labello’ oraz słynny do dziś krem ‘Nivea’. Ten kamień milowy w rozwoju kosmetyki to efekt wspołpracy dr. Oscara Troplowitza z dermatologiem prof. Paulem Gersonem. ‘Nivea’ od łacińskiego ‘nix, nivis’, czyli śnieżnobiały to znany chyba wszystkim na świecie krem z dodatkiem gliceryny, cytryny i różano – liliowej substancji zapachowej.

W pociągu z kolei miało miejsce przedstawienie fragmentów powieści pt.: Pierwsza polka, wielkiego gliwickiego pisarza Horsta Bienka. Scenki wyreżyserowane były przez znanego gliwickiego reżysera, scenografa i dziennikarza Dariusza Jezierskiego i przedstawione przez aktorów gliwickiego Teatru Nowej Sztuki.

Pociąg pognał dalej aż do Berlina. Dla wszystkich miłośników Górnego Śląska, Polski i Niemiec była to wyjątkowa podróż !

IMG_1135IMG_1136IMG_1139IMG_1143IMG_1145IMG_1142

Leave a Comment