Laboratorium mody

 IMG_0857Laboratorium Mody to pokaz wyjątkowy, w którym miłość do projektowania przeradza się w niczym nieograniczony popis wyobraźni młodych artystów. Co zobaczyliśmy w tym roku ? Studenci I roku SAPU tradycyjnie wzięli na warsztat surową tkaninę bawełnianą w naturalnym odcieniu. Ich zadaniem było stworzenie z nieatrakcyjnej z pozoru tkaniny spektakularnych, rzeźbiarskich form. Autorska struktura to główne atuty kreacji, w których zaciera się granica pomiędzy modą a sztuką. Studenci drugiego roku mieli za zadanie zaprojektować damskie i męskie stroje na rower. Ciekawy design musiał się łączyć z komfortem, funkcjonalnością oraz wygodą. Na pewno była to wielka gratka dla wszystkich miłośników rowerowych wypraw. Zapraszam Państwa do lektury wywiadu z panią Joanna Gaweł, która piastuje stanowisko dyrektora w Szkole Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie.

IMG_0825Maya Kowalczyk : Dlaczego taka nazwa ‘Laboratorium mody’ ? Mnie się kojarzy z nurtem eksperymentalnym w modzie. Czy dobrze ?

Joanna Gaweł : Tak, ten cały pokaz to eksperyment. Chcemy żeby nasi studenci myśleli niekonwencjonalnie. Zwłaszcza pierwszy rok ma takie zadanie, które pozwala im na bardzo szeroką interpretację tematu, bo robią rzeczy z jednokolorowej surówki bawełnianej. W związku z tym zaczyna liczyć się forma, pomysł na te formę, jak ją rozwiązać, czyli czysty eksperyment stąd nazwa laboratorium. Drugi rok ma modę rowerową jak zresztą widać po scenografii na scenie.

Każdy rok ma jakiś temat przewodni do zinterpretowania ?

Tak, te pokazy odbywają się cyklicznie, ale jakby w różnych tematycznie cyklach. W styczniu jest zawsze pokaz ekologiczny. Pierwszy rok robi ciuchy z papieru, a drugi rok najczęściej ma za zadanie wtórne wykorzystanie materiałów z second-handu. Zimowy pokaz nazywa się ‘Junk Fashion Show’. Natomiast na wiosnę ‘Laboratorium mody’ to pokaz czysto eksperymentalny, gdzie mają wykazać się pomysłem. Między tymi pokazami jest pokaz dyplomowy, który jest bardziej poważnym przedsięwzięciem. W tym roku pokazano ponad pięćdziesiąt kolekcji, w tym cztery kolekcje osób, które powstały na półrocznym stażu w Akademii Haut-Couture w Walencji.  W tym roku było tam od nas 12 osób. Te prace szły poza konkursem, bo trzeba dodać, że naszym pokazom mody zawsze towarzyszy jakiś konkurs. Na pokaz dyplomowy zapraszamy przedstawicieli świata mody, którzy zasiadają w dwóch gremiach jurorskich. Jest wielu kreatorów, Rada Wysokich Krawców i Rada Mediów. Wszyscy wybierają kolekcję. Każdemu pokazowi towarzyszy konkurs internetowy.

IMG_0849Kto jest modelkami ? Same projektantki ?

Korzystamy z usług Agencji Modelek i Promocji Mody ‘Reklamex’

Ile lat trwa nauka w Państwa szkole ?

2, 5 roku. Na zakończenie otrzymuje się dyplom projektanta mody. Na wielu konkursach międzynarodowych zajmujemy pierwsze miejsca. Dwa lata temu na łódzkim ‘Fashion Week Poland’ zajęliśmy dwa pierwsze miejsca w konkursie ‘Złota nitka’. W tym roku powtórzyliśmy ten sukces. Jeździmy także na konkurs do Rygi ‘Habitus Baltija’, gdzie pokazują się różne uczelnie. Właściwie oprócz nas przyjeżdżają tam same wyższe uczelnie, a mimo to dwa lata temu wygraliśmy ‘Palmę pierwszeństwa’ jako uczelnia. Pozostałe to były ASP z różnych krajów m.in. Estonia, Łotwa, Litwa … .

Gratuluję i dziękuję za rozmowę.

 Rozmawiała Maya Kowalczyk

 

 

Leave a Comment