Cracow Fashion Week

W ramach Cracow Fashion Week 2017 (18-26.03) odbędzie się niezwykła wystawa mistrzów fotografii “FASHION 50/60. Szukając Marilyn/Finding Marilyn”, w ramach której w Galerii BB przy ul. Skałecznej 5 w Krakowie prezentowane będą zdjęcia Miltona Greene’a, Wojciecha Plewińskiego oraz Tadeusza Rolke. Wernisaż 19 marca. Sam Tadeusz Rolke będzie gościem pokazu Cracow Fashion Awards oraz Szkoły Kreatywnej Fotografii, która jest współorganizatorem Cracow Fashion Week wraz z miastem Kraków i Krakowskim Biurem Festiwalowym. Kuratorem wystawy jest Waldemar Plusa. Oryginalne zdjęcia Miltona Greene’a pochodzą z kolekcji Hali Stulecia.

Tadeusz Rolke będzie gościem pokazu Cracow Fashion Awards oraz Szkoły Kreatywnej Fotografii, która jest współorganizatorem Cracow Fashion Week wraz z miastem Kraków i Krakowskim Biurem Festiwalowym. Kuratorem wystawy jest Waldemar Plusa. Oryginalne zdjęcia Miltona Greene’a pochodzą z kolekcji Hali Stulecia.

Tadeusz Rolke będzie gościem Szkoły Kreatywnej Fotografii, która jest współorganiztorem Cracow Fashion Week. Mistrz fotografii weźmie udział w otwartym spotkaniu z publicznością w sobotę, 18.03, o godz. 15 w siedzibie Szkoły, ul. Zamoyskiego 52.

Trzej wybitni artyści: Milton Greene, Tadeusz Rolke i Wojciech Plewiński publikowali swoje fotografie w tym samym czasie, w latach 50. i 60. XX wieku. Millton Greene utrwalał kobiece piękno w Ameryce pełnej rosnącej powojennej zamożności i wolności. Wojciech Plewiński i Tadeusz Rolke Rolke fotografowali kobiece ciało w stalinowskiej Polsce, w której codziennością były aresztowania, wyroki i niepewność jutra.

Milton Greene, 1922, swoje najważniejsze zdjęcia opublikował w “Harper’s Bazaar”, “Vogue”, “Look” czy “Life Magazine”, Fotografował m.in. Elizabeth Taylor, Franka Sinatrę, Audrey Hepburn, Grace Kelly, Avę Gardner, Sammy Davis, Jr., Catherine Deneuve, Marlene Dietrich, Judy Garland. I, oczywiście, Marilyn Monroe. Wojciech Plewiński, 1928, związał swoje profesjonalne życie z Krakowem, z którego pochodzi. W latach 50. rozpoczął współpracę z wydawanym w Krakowie tygodnikiem “Przekrój”, na którego okładki wykonał setki zdjęć pięknych i interesujących dziewczyn, słynnych “kociaków”. Tadeusz Rolke, 1929, publikował w tygodnikach: „Stolica”, „Świat” oraz w miesięcznikach „Polska” i „Ty i Ja”. Fotografował modę także dla „Przekroju”. Jego ulubioną modelką była Lucy a przed jego obiektywem stawały gwiazdy tamtych lat, m.in. Elżbieta Czyżewska, uchodząca za polską Marilyn Monroe.

Czy amerykański „ideał” Marilyn Monroe, który uczynił sławnym na całym świecie Miltona Greene’a, stanowił dla Wojciecha Plewińskiego i Tadeusza Rolke inspirację? Dlaczego Marilyn Monroe zainspirowała Greene’a? Dlaczego Greene, Rolke i Plewiński „szukali” Marilyn?

“FASHION 50/60 – Szukając Marilyn / Finding Marilyn”. Premierowy wernisaż 19 marca, niedziela, o godzinie 15. Kurator: Waldemar Plusa. Oryginalne zdjęcia Miltona Greena pochodzą z kolekcji Hali Stulecia. Miejsce wystawy: Galeria BB, ul. Skałeczna 5, Kraków. Wystawa czynna do 5 kwietnia.

Leave a Comment