Chiny i Europa Środkowa symbolami sukcesu i rozwoju

 Premier Donald Tusk otwierając Forum Gospodarcze Polska – Europa Środkowa – Chiny powiedział, że Chiny oraz region Europy Centralnej są na świecie symbolem sukcesu i rozwoju. Premier Tusk przypomniał, iż Polska i Chiny od dawna prowadzą współpracę gospodarczą – w 1951 roku powstało chińsko-polskie towarzystwo okrętowe Chipolbrok, bedące jednocześnie pierwszą spółką z udziałem kapitału zagranicznego w ChRL. Dzisiaj Polska jest największym partnerem gospodarczym Chin w Europie Środkowej, a wymiana handlowa i inwestycyjna – do niedawna na skromnym poziomie – dynamicznie rośnie. Szef polskiego rządu zaznaczył, że  dzisiejsza wizyta Premiera Wena Jiabao świadczy o traktowaniu przez Chiny Polski jako partnera strategicznego, tym bardziej, że dochodzi do niej w okresie najgłębszego od dekad kryzysu gospodarczego. Według Premiera Tuska Polska zachowała jednak stabilność i utrzymała wzrost gospodarczy, co powinno stanowić zachętę dla chińskiego biznesu do rozwijania tu swojej działalności. Polska jest filarem produkcyjno-usługowym Europy–powiedział Donald Tusk. –Źródła sukcesu upatrujemy w rozwoju eksportu, rosnącym popycie wewnętrznym i inwestycjach bezpośrednich.

Szef rządu podkreślał znaczenie państw Europy Środkowej wsród krajów UE i na rynku europejskim. – Spotykają się dzisiaj partnerzy, którzy nie mają żadnego powodu do kompleksów. Partnerzy, którzy przełamują stereotypy, którzy na świecie są dziś symbolem sukcesu i rozwoju – powiedział.

Premier Wen Jiabao zapowiedział, że Chiny mają długoterminowy plan pogłębiania współpracy z Polską i zamierzają odbywać regularne spotkania na szczeblu rządowym w celu zacieśniania relacji gospodarczych. Premier wspomniał również o idei utworzenia komitetu sterującego ds. współpracy przemysłowej i wysokich technologii. – Jako partner strategiczny Polski cieszymy się z tego co udało się wam osiagnąć – dodał Wen Jiabao.

Według zapewnień szefa chińskiego rządu Chiny będą współpracować z krajami Europy Środkowej przy otwieraniu nawzajem własnych rynków i przy zwiększaniu wymiany handlowej.

Celem Forum Gospodarczego Polska – Europa Środkowa – Chiny było zwrócenie uwagi chińskiego biznesu na możliwości współpracy gospodarczej jakie oferuje Polska oraz pozostałe dynamicznie rozwijające się kraje Europy Centralnej

oraz, jak powiedział Premier Tusk, „pobudzenie współpracy biznesu i ludzi na skalę obu kontynentów”.

Europa Środkowa to nadzieja na przyszłość, na lepszą przyszłość całego świata. Chiny stają się znakiem sukcesu gospodarczego – powiedział Tusk

Po wystąpieniach Premierów rozpoczęły się sesje plenarne, podczas których podejmowno tematy związane z możliwościami i perspektywami współpracy gospodarczej Chin i Europy Środkowej, różnic w kulturze biznesowej obu regionów, efektywnych strategii gospodarczych na rynku chińskim, roli Chin we współczesnej globalnej gospodarce, chińskich inwestycji na świecie oraz możliwości współpracy w zakresie zielonych i nowych technologii. W dyskusjach brali udział m.in. Wicepremier, Minister Gospodarki Waldemar Pawlak, Szef Rady Nadzorczej Kulczyk Holding Jan Kulczyk, Prezes Chińskiej Rady ds. Promocji Handlu Międzynarodowego Wan Jifei, prof. Alojzy Nowak z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, Prezes PARP Bożena Lublińska-Kasprzak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Aneta Wilmańska, Prezes KGHM Herbert Wirth oraz Prezes China National Electric Engineering Zhao Ruolin.

Forum zakończyło się sesją spotkań B2B, podczas których polscy i chińscy przedsiębiorcy mieli okazję do bezpośrednich rozmów biznesowych. Sesja spotkała się z dużym zainteresowaniem obu stron i cieszyła wysoką frekwencją.

Forum Gospodarcze Polska – Europa Środkowa – Chiny zostało zorganizowane przez Ministerstwo Gospodarki oraz Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych z okazji wizyty Premiera Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie, Wena Jiabao. Była to pierwsza od 25 lat wizyta szefa chińskiego rządu w Polsce. Partnerem imprezy był KGHM Polska Miedź S.A.

W Forum uczestniczyło ponad 1400 osób z Polski, Chin oraz krajów Europy Środkowej: przedstawicieli rządów i władz lokalnych, przedsiębiorców, członków stowarzyszeń branżowych oraz krajowych i zagranicznych mediów.

Leave a Comment