Na koniec swego wystąpienia podczas konferencji HR Silesia 2010 Piotr Skotnicki z firmy BPSC S. A. zacytował Richarda Bransona brytyjskiego miliardera, właściciela ponad 200 firm i marki Virgin : ‘Każdy biznes rządzi się tymi samymi prawami. Wystarczy zatrudnić świetnych ludzi i dbać o to by czuli się szczęśliwi. Jeżeli załoga czuje natchnienie i czerpie radość z pracy pomaga firmie w osiągnięciu sukcesu’.
Już po raz drugi menedżerowie, HR-owcy, studenci kierunków związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi spotkali się na konferencji Zasoby Ludzkie Silesia zorganizowanej przez firmę Maestry Marketing. Gośćmi specjalnymi byli prof. Janusz Strużyna oraz dr Jan Grzenia, a konferencję poprowadził Wiesław Bełz – menedżer, dziennikarz, praktyk i teoretyk marketingu.
Patronat honorowy nad konferencją objęli : Prezydent Miasta Katowice, Piotr Uszok oraz Dyrektor Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych, dr hab. Bożenna Balcerzak – Paradowska.
Podczas konferencji poruszono takie zagadnienia jak :
-
Style w zarządzaniu i budowa zespołu – prof. Janusz Strużyna, Akademia Ekonomiczna im. K. Adamieckiego w Katowicach,
-
Inspirujące przywództwo – Katarzyna Kowalska, pracownia coachingu Centrum Efektywności ‘Pełnia’,
-
Talenty, umiejętności i rozwój liderów – Krystyna Jarocka, firma ‘Jarocka Szkolenia Coaching Doradztwo’,
-
Zarządzanie Kapitałem Ludzkim : chcę decydować – nie mam danych, Piotr Skotnicki, dyrektor CK mHR w Biurze Projektowania Systemów Cyfrowych S.A.,
-
Rozwiązania informatyczne wspomagające pracę działu HR – Marcin Kowalski, specjalista ds. sprzedaży systemów informatycznych w Alan Systems,
-
Mind mapping w rękach HR – owca – Wojciech Zawisz, pierwszy i jedyny Polak, który uzyskał oficjalną akredytację Buzan’s iMindMap Master Trainer, iMindMap,
-
ISO wymaga zarządzania ludźmi – jak robić to przyjaźnie ? – Krystyna Jarocka, audytor systemów zarządzania, prowadzi firmę ‘Jarocka Szkolenia Coaching Doradztwo’.
Uczestnicy mieli także okazję wziąć udział w sesjach warsztatowych :
– Zarządzanie Kapitałem Ludzkim – Mam dane, chcę decydować, ocena kompetencji wewnątrz organizacji – MRA jako nowoczesna metoda wsparcia projektów oceny typu 360 ° – Piotr Skotnicki, Błażej Migoń, firma BPSC,
– Mindmapping – Wojciech Zawisz, pierwszy i jedyny Polak, który uzyskał oficjalną akredytację Buzan’s iMindMap Master Trainer, iMindmap,
– Zdążyć na czas ze wszystkim ! Menedżer zarządza swoim czasem ! – Ewa Ludwig, firma Prospero.
W kuluarach można bylo nabyć bardzo interesujące pozycje książkowe wydawnictwa MT Biznes, Studio Emka i oficyny Wolters Kluwer business, takie jak : ‘Winning znaczy zwyciężać‘ Jacka Welcha i Suzy Welch, ‘Talent jest przeceniany’ Geoffa Colvina, ‘Coaching’ Małgorzaty Sidor – Rządkowskiej czy ‘Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi’ Dale Carnegie.
Wymierne efekty
Zarówno systemy informatyczne mHR oferowane przez BPSC SA, coaching czy Mind mapping to narzędzia, które prostą drogą prowadzą do innowacji procesowych. Ułatwiają przeprowadzenie ekspertyz funkcjonalnych, stymulują kreatywność, zapewniają dostęp do informacji w czasie rzeczywistym i są wysoce elastyczne jeśli chodzi o dokonywanie na nich zmian zgodnych z aktualnym kierunkiem rozwoju firmy. Ich niezaprzeczalną zaletą jest także to, że dobrze pokazują jak każdy element działalności organizacji przyczynia się, lub nie, do jej sukcesu i fakt, że ułatwiają spojrzenie na każdy z nich w sposób wysoce kontekstowy. Te narzędzia nie tylko ułatwiają notowanie i prezentację kompleksowych idei, ale również promują nowe sposoby myślenia i działania na każdym ze szczebli organizacyjnych. Twórcy map strategicznych Robert S. Kaplan i David P. Norton twierdzili, iż ‘Nie sposób zarządzać czymś co jest niemierzalne, a tylko to jest niemierzalne czego nie jesteśmy w stanie opisać’. Zadanie może ułatwiać dobry dopasowany do zadań system informatyczny, coaching czy mapa myśli. Szczególnie to ostatnie narzędzie pozwala na szybkie i proste opisanie tego co trudne jest do opisania samymi słowami.
‘Twarde’ i ‘miękkie’ mierniki efektywności
Przekształcanie aktywów niematerialnych w wymierne wyniki finansowe dokonuje się w różnorakich obszarach aktywności organizacji. O zwrocie z inwestycji jaką są złożone i powiązane z innymi elementami organizacji narzędzia, przykładowo systemy informatyczne, mapy myśli, mapy strategiczne czy coaching można rozpatrywać m. in. w zakresie :
-
poprawy relacji z klientami zewnętrznymi i wewnętrznymi,
-
wzrostu produktywności i jakości pracy,
-
lepszej komunikacji i współpracy,
-
wzrostu kreatywności i innowacyjności,
-
lepszych osiągnięć w rozwoju zawodowym,
-
wzrostu dochodów i zyskowności firmy oraz redukcji kosztów.
Na każdą pogodę biznesową
Biznes kołem się toczy, a dzisiejsze załamanie koniunktury gospodarczej winno być impulsem do szukania sposobów na pokonanie na rynku rywali. Są z pewnością systemy informatyczne wspomagające zarządzanie firmą ‘na każdą pogodę bizesową’ BPSC S.A., coaching, mind mapping, a więc sprawniejsze zarządzanie informacjami, wiedzą, kapitałem ludzkim i talentami.
Maya Kowalczyk
Autorka ukończyła Uniwersytet Medyczny w Katowicach, podyplomowo zarządzanie i marketing na rynkach zagranicznych GWSH / Europäische Akademie für Führungskräfte Stuttgart, handel zagraniczny na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, The American Academy Kaplan oraz studia magisterskie na kierunku zarządzanie, specjalność zarządzanie przedsiębiorstwem europejskim w Śląskiej Wyższej Szkole Zarządzania w Katowicach ( dyplomy z wyróżnieniami ).